Firma Seagate stejně jako mnoho výrobců počítačových komponentů vyšla vstříc nejen uživatelům iPadů a iPhonů a vyrobila externí datový disk, který je možné připojit k těmto přístrojům bezdrátově přes WiFi protokol. Tento konkrétní model Seagate GoFlex Satellite má velikost 500 GB. V základu obdržíme kabel USB 3.0, ale je možné dokoupit i kabelové adaptéry na rozhraní FireWire 800 či eSATA. Protokol bezdrátového připojení je 802.11b/g/n a k jeho aktivaci je na boku těla disku malý mikrospínač. Vypnutí můžeme učinit též tímto tlačítkem či dálkově z úrovně obslužného programu GoFlex Media, který je volně ke stažení přes Apple iTunes AppStore v nativní verzi jak pro iPad, tak iPhone či iPod Touch. Přístroj má vestavěný Li-Pol akumulátor s udávanou výdrží 25 hodin v pohotovostním režimu. Při streamování videa výrobce uvádí výdrž baterie 5 hodin. Zmíněná iOS aplikace využívá optimalizovaný systém stahování dat, kdy dočasně nahraje videosoubory do zařízení a pak následně přejde do úspornějšího režimu. Kdo nechce být napojený na tento disk při prohlížení celého filmu, může si aplikací GoFlex Media pouze z disku zkopírovat daný videosoubor a pak ho prohlížet v iZařízení z knihovny tohoto programu. Takto se dá kompenzovat často kritizovaná vlastnost přístroje, kdy při připojení na Seagate GoFlex Satellite přes WiFi není v tuto chvíli aktivní připojení na internet. Údajně další verze aplikace GoFlex Media má tento problém vyřešit. Přístroj souběžně zvládá připojení až 3 přístrojů přes WiFi. V následující fotogalerii vidíte, co obsahuje balení přístroje.
Součástí balení je síťová nabíječka vestavěné Li-Pol baterie i autonabíječka. Ač na výstupní straně je standartní USB samice, nelze díky jinému zapojení bohužel nabíjet iZařízení. Vstup nabíjecího napětí ja na boku těla zařízení vedle WiFi vypínače pomocí mikrojack konektoru. Baterie se nabíjí i při zapojení jako externí disk přes dodaný USB adaptér při propojení se stolním počítačem.
Vnitřní firmware přístroje se dá jednoduše aktualizovat přes stránky výrobce, kde je k dispozici novější verze, než která přijde nainstalovaná s přístrojem. Firemní naformátování vnitřního disku je v NTFS a v návodech se píše, abychom to tak s ohledem na funkčnost zachovali. Od prvního okamžiku používání jsem formát změnil na Mac OS rozšířený a vše funguje tak jak má v rámci iOS x Tiger x Snow Leopard x Lion. K obsahu disku se totiž dá přistupovat i z Mac OS přes WiFi – není potřeba žádný program navíc, ovládání je přes webového klienta internetovým prohlížečem.
Následující obrázky ukazují prostředí aplikace GoFlex Media v iPadu. Na posledním snímku vidíte prohlížení PDF souboru svižným prohlížečem tohoto programu přes WiFi z disku.
Přístup k datům na disku je možný přes Safari i u iPadu či Phone/iPodu. To se hodí zvláště v některých případech. Aplikace GoFlex Media vám nepřehraje chráněná videa i starší muziku z iTunes Store ale při prohlížení přes Safari ano. Stejně tak nefunguje VideoAirPlay do Apple TV 2G – přes Safari ano. Při prohlížení fotek aplikací nelze ukládat namáčknutím fotky do vnitřního fotoalba iPřístroje – přes Safari lze.
Dá se předpokládat, že případný update programu vše opraví. Cena přístroje činí asi 5000 Kč včetně DPH.
jako neni to špatný ale já preferuju usb přes tu redukci od applu – do ipadu připojim jakoukoliv flashku a exterák :) stačí jen JB a iFile + ta redukce „pouze pro připojení foťáku“ a máte to za 700 všecko :) jinak tohle je dobrý spíš pro ty co se v tom neradi „šťouraj“ :D a raději wireless … starý dobrý kabely :) jinak jak je to s rychlostí?
2 Martin: Měřil jsem zkopírování filmu 1GB přes WiFi do iPadu 2: trvalo to asi 9 minut 30 s.
pokud dobre pocitam tak to je 1,75 MB/s coz neni takovej fofr jak bych si predstavoval u veci za 5 klacku :( da se treba zkopirovat z ipadu (nebo jinych i) data aplikaci? treba filmy z avplayeru apod. na disk?
2 Martin; Ne takto data kopírovat nejdou. Asi se předpokládá směr z disku (kam se dá dát cokoliv z počítače) do iZařízení. Směr na disk jde pouze z knihovny programu GoFlex Media (do ní se dá dát cokoliv z disku jen přes GoFlex Media).
Jak je to s podporou filmových formátů – mkv, divx, xvid, apod? Pokud umí přehrát pouze to co integrovaný přehrávač videí, tak je zařízení vcelku (pro mne) k ničemu. Překódovávat videa do mp4 z jiných fomátů nepovažuji za moc šťastné řešení.
2 David: Prohlížet lze to, co umí systém či do něj nahrané další aplikace. Program GoFlex Media nic nového iOS nenaučí. Když se ale připojíš na disk bezdrátově z Androidu, tak přehrávat to co uvádíš lze, budou-li nainstalované patřičné prohlížecí aplikace, nezvládne-li to podle verze již samotný systém.
david zrejme ti postaci AVPlayer ci AVPlayer HD – vzhledem k cene disku je aplikace skoro zadara … vzdyt i safari se zepta v cem chces otevrit treba dokumenty atp. – jak bylo receno jednoduse vyberes tvuj nainstalovany prehravac a jedes :)
Mám AVPlayer HD. Takže Seagate aplikace se mi zeptá v čem otevřít soubor? Pak už nevnímám disk jako na nic. Díky za vysvětlenou.
2 David: Ano zeptá se tě, v čem soubor otevřít. V mém předposledním obrázku to vidíš na příkladu čtení zářijového Playboye. Buď vestavěný zobrazovač aplikace GoFlex Media (poslední foto) nebo volba v mém případě implicitních iBooks či dalších programů (GoodReader, PDFReader Pro). Při volbě iBooks se soubor i zkopíruje do své knihovny, takže snadný způsob kopírování do přístrojů známych v hospodě. (i Androidích).
NTSC jako formát HDD je nesmysl, správně má být NTFS…
Predpokladam, ze misto NTSC jste chteli napsat zkratku NTFS.
2 Franta Jetej & Marek Blaha: THX, opraveno, ještě že jsem nenapsal v PALu…
Když vytvořím dokument např. Pages v iPadu budu ho moci přímo (bez iTunes) uložit na GoFlax a pak ho zase stáhnout zpátky?
2 Zdenalm: Ne, bohužel takto to (zatím?) nefunguje.