Eric Slivka, legendární redaktor macrumors.com, který se pohybuje okolo společnosti Apple snad ještě déle než Steve Jobs, se účastnil konference IDF. Na této konferenci společnost Intel během své přednášky představila specifikace portu Thunderbolt. První zajímavostí hned na úvod je fakt, že samotný Intel již technologii Light-Peak přejmenoval na Thunderbolt. Jak je jasně vidět, Apple použil skutečně revoluční konektor, o kterém v době jeho uvedení do nejnovější řady počítačů MacBook Pro nevěděl nikdo nic, možná ani samotný Intel. Na přednášce totiž vypluly na povrch informace, které jsou poměrně zajímavé a doposud nepublikované.
Intel uvedl, že Thunderbolt kabely jsou v současné době omezeny na délku maximálně tří metrů, což souvisí s nutností jejich elektrického napájení 10W. V současné době prodávané měděné kabely dokáží tedy přenášet data rychlostí 10Gbps pouze na vzdálenost maximálně tří metrů. Intel v současné době již začíná pracovat na optických kabelech, které nabídnou možnost přenášet data z jednoho portu Thunderbolt do druhého rychlostí 10Gbps na vzdálenost desítek metrů. Někteří analytici to však vidí v současné době jako nereálné, jelikož cena kabelů z optických vláken je stále ještě poměrně vysoká pro běžný prodej.
*Fotografie Erica Slivky – Macrumors.com z letošní konference IDF
Zároveň se také ukázalo, že Thunderbolt port je schopný propojit maximálně 6 zařízení s konektorem Thunderbolt plus jeden display s konektorem MiniDisplay Port. V tom případě je však nutné aby byl display s MiniDisplay Port připojen až jako poslední zařízení v sestavě. Pokud však používáte jediný display v současnosti, který nabízí Thunderbolt, tedy Apple Thunderbolt Display, můžete jej připojit na kteroukoli pozici v sestavě, ani tak však nejste schopni připojit více jak šestici dalších zařízení. Problém je, že pokud máte monitor , musíte jej vždy když budete chtít připojit/odpojit jakékoli zařízení v sestavě propojení Thunderbolt konektorem odpojit. Dokonce ani Apple Thunderbolt Display nenabízí dvojici konektorů Thunderbolt, což je u displeje za 24 000Kč poměrně směšné. Jste tedy nuceni během každého připojení/odpojení disků vypojit také displej, na což rozhodně člověk, který má na stole vybavení v hodnotě sto padesáti tisíc korun není zvědavý. Pokud tedy budete připojovat jeden z mnoha disků a budete chtít zkontrolovat zda obsahuje potřebné materiály, vypnete display který se mezitím uspí, zapojíte disk, zapojíte display abyste zjistili zda disk obsahuje potřebná data a jelikož máte stejné štěstí jako já, tak celou akci několikrát zopakujete než najdete správný disk.
Thunderbolt se tak stává z mého osobního pohledu v současné době zcela nezajímavý produkt, který nejen, že dokáže využít pouze hrstka disků, ale ani samotné produkty společnosti Apple (Thunderbolt Display), jej nedokáží využít smysluplně tak, aby nebyl uživatel omezován. Osobně si totiž myslím, že bych neměl být jako majitel nejnovějšího MacBook Pro a Apple displeje ničím omezován a mohu vypojit disk kdy a jak chci. Bez toho aniž bych musel vypínat display. Takové vybavení, které Apple nabízí u nejvyšší řady svých produktů totiž převážně nepoužívají běžní uživatelé, ale profesionálové, kteří funkce počítače využívají každý den. Když si navíc přičtu, že ani po vydání všech updatů, firmwarů a dalších věcí není Apple schopný dosáhnout toho aby mi Apple LED Cinema Display 24″ propojený s MacBook Pro i7 Thunderbolt každých 5 vteřin neproblikával, začínám litovat, že se u Applu rozhodli Thunderbolt port nasadit.
Pěknej článej, jenom malá poznámka.
„..že ačkoli profesionální počítač MacBook Pro neobsahuje Firewire port, monitor nazyvany Apple Thunderbolt Display jej obsahuje…“
MacBook Pro Firewire obsahuje, konkrétně FireWire 800.
Jojo jak řikam už delší dobu. Větší hype větší srajda. Tak před půl rokem jsem ještě před kamarádama „machroval“ jak mam stabilní systém, svižnej halónek a apple do budoucna je jasná volba. Tak ne neni a dost mě to štve že to teď takhle przní.
Zajímavý článek, osobne me nezajima jestli vam na stole lezi 150.000, nebo 300.000 Kc, pro mne je Mac o pohodli a jednoduchosti, NEJSEM vsak naivni, ze bych si myslel, ze s vyssi cenou je automaticky spojena spickova kvalita… (jinak dekuji, vidim tento problem s Thunderboltem jako zavaznou vec)
Osobne by ma zaujimalo ci tento fakt predtym intel aj applu tieto specifikacie dal predtym ako to dali do vyrobi alebo sa az teraz zazracne dozvedeli ved to ide len do 3m a bohuzial s tym odpajanim zariadeni je to este navrat pred USB1.0, mozem povedat ze som dost spokojny s mojim MBP 13″ 2010
Romane opravdu máš několik zaplněných disků z rozhraním thunderbolt? Promise pegasus nabízí takové disky s až 8TB kapacitou, osobně si nedokážu představit že to někdo zaplní, pokud teda nedělá video…
Az na to, ze Apple Thunderbolt Display ma tie Thunderbolt konektory dva. Ano, DVA! http://www.apple.com/displays/
Staci sa dobre pozriet: jeden spolu s ostatnymi a jeden co sa pripaja do pocitaca (kabel). A teda k tomu mate hned aj kabel za 50$.
iMartin no ja vidim teda jak na obrazku tak i ve specifikaci jeden.
Roman: To je sice pravda, ale stejně teď nemají žádnou lepší možnost než TB, ikdyž jsou s tím spojené výše popsané nedostatky. Takže ta výbava za 150000 od Apple nabízí něco co na jiné platformě zatím neexistuje, jen má ještě mouchy. Nevím jestli je lepší disk s TB kde před zapojením musím uspat monitor, nebo méně výkonné řešení přes FireWire.
Jinak to problikávání monitoru je BIG FAIL!
Mirecek, port ma jeden, ale ma aj vstavany kabel a teda ak mam disk, tak napojim disk do monitora (do konektora) a nemusim odpajat kabel z Macu. Ine to je pri starom cinema displeji, ktory ma miniDP, ten podla specifikaci musi byt na konci „retaze“.
Zo stranok Apple:
„- Built-in Thunderbolt cable
…
– Thunderbolt port“
obrazok: http://dl.dropbox.com/u/3694129/AppleThunderboltDisplay.png
Mám dotaz kolik připojení a odpojení vydrží po HW stránce ten konektor než mu např upadají piny nebo se tam udělají přechoďáky atd. ??? mám doma MBP13 2010 tedy jen ten s minidisplay portem ale i tak mám o konektor strach aby po záruce „neodešel“ a v „úžasném“ Apple servisu mi neřekli jde to opravit výměnou základní desky. ………
Neměl jít apple cestou redukce nákladů, ale začít se skutečnými optickými vlákny, stejně jako to udělalo sony a celé řešení Light Peak funguje přesně tak, jak si to Intel představoval. Bohužel nebylo by to sony, co udělá dobře 90%, a zbylých 10% totálně zadrbe..