Rozhodl jsem se sepsat několik řádek o tom, jak jsem se stal switcherem a vyměnil tak obyčejný laptop s Windows (a Linuxem) za ultrapřenosný Macbook Air v 11 palcové verzi. Jelikož nepatřím mezi jedince, kteří jsou ochotní za značku nakousnutého jablíčka vraždit, jde o názor zcela nezaujatý.
O Macbooku Air jako takovém toho bylo napsáno již mnoho. Jde o specifickou stylovou záležitost a troufám si říct, že konkurenční výrobci ještě dlouho nedokáží nabídnout obdobný kus hardwaru. Při vybalení a prvním spuštění mě překvapila ohromná rychlost celého zařízení, které se chová svižně díky rychlým flash pamětem, které Apple používá například u tabletu iPad.
Macbook Air je ideální pro lidi, kteří potřebují malý lehký stroj, který vydrží dlouhou dobu na baterii a zároveň je vyroben z odolnějšího materiálu než je plast. Samotný Macbook Air bych nezařadil mezi netbooky, s nimiž má společnou leda tak úhlopříčku obrazovky, ale spíše mezi subnotebooky, tedy notebooky s úhlopříčkou kolem 13 palců a vysokou výdrží na baterii. Subnotebooky také postrádají DVD mechaniku, kterou nenajdeme ani u Macbooku Air.
První věc, kterou jsem v systému nastavil, bylo kliknutí pouhým klepnutím na trackpad. Trackpad je sice vyroben ze skla a je dostatečně velký, nicméně fakt, že celý funguje jako tlačítko s sebou nese jednu nemilou vlastnost: při stisku je dost slyšet. I když je Trackpad jedním z nejlepších s jakým jsem se kdy setkal, při delším používání se jsem byl stejně nucen použít myš. Dále bylo třeba zapnout funkci, která umožní posouvat okna při poklepání na jeho záhlaví. Trochu mě zarazilo, že systém neměl tyto funkce aktivované automaticky a já (jablečný začátečník) jsem je musel složitě hledat v nastavení.
OS X Snow Leopard (potažmo OS X Lion) je dle mého názoru opravdu systém, který dokáže uspořit opravdu hodně místa na obrazovce. Díky tomuto faktu je použitelný i na obrazovkách s menší úhlopříčkou. Tento fakt si ostatně uvědomili i vývojáři nejoblíbenějšího linuxového systému Ubuntu, jehož stávající verze OS X poněkud okatě kopíruje (laucher vlevo, globální menu na horním panelu). Samotní vývojáři to ale ospavedlňují tím, že od verze 11.04 bylo Ubuntu sjednocené do jediné verze, kterou je možné používat jak na desktopech, tak i na netboocích.
Příjemně mě překvapila výdrž na baterii. Macbook Air mi při editaci textu (což ostatně dělám nejčastěji) ukázál neuvěřitelných 9 a půl hodiny na baterii. I když v reálu se výdrž určitě pohybuje v nizších hodnotách, na tak malý, tenký a hlavně lehký počítač (váha kolem 1 kg) jde o úžasné hodnoty.
Mile mě překvapilo Mac App Store. I když mi v něm několik důležitých aplikací chybělo (Skype) a na mém Airu se poměrně trhá, tato aplikace si přenesla to dobré z iOS platformy aby usnadnila život lidem, při hledání aplikací na síti.
Ohledně aplikací mi prostřednictvím Twitteru poradilo hned několik našich čtenářů, kterým bych prostřednictvím tohoto článku rád poděkoval za ochotu a trpělivost.
Na Airu s MacOS obdivuji to, že může pracovat v zavřeném stavu a výkonově stíhat zobrazení na Apple Cinema LED 27″ s rozlišením 2560 x 1440.
To dokaze snad i pri otevrenem ne? A nevim proc by nemohl. Stiha to i moje staricka 9400M a to je tohle jednou tak silnejsi grafika
pracovat v zavrenom stave? akoze sa Ti neuspi? tak to myslis? ja som este nevidel system, ktory by to nezvladol (okrem tych starych).
RE: Asi si developer a este o tom nevies, pretoze fakt je ten ze ja nie som a ten pristup je zakazany. :)
@F12: ano dokáže, ale při zavřeném stavu, kdy nesvítí display a přístroj se nehřeje a lépe chladí (nejlépe ve stojánku ve svislé poloze), tak se mi při nějakých zběsilých flashových videích nezapne na velkém monitoru větrák; když to samé přehraji na sólo Airu, tak slyším větrák a přístroj se v otevřeném stavu hřeje
(ale to jen tak na okraj, běžný uživatel Airu to možná netuší, že to jde, snažil jsem se dát názor i laikům, sorry)
„trackpad při stisku je dost slyšet“
Čo tak nastaviť voľbu Tap to click? :)
Zajímalo by mě, co říkají switcheři na Liona. V článku je pouze zmínka o OS X Snow Leopard, který prý „dokáže uspořit opravdu hodně místa na obrazovce“. A v závorce je uvedeno: (potažmo OS X Lion).
Jenže v praxi žádné „OS X Snow Leopard potažmo OS X Lion“ neexistuje, protože mezi Snow Leopardem a Lionem je rozdíl třídy – bohužel pro nás všechny ve prospěch prvně jmenovaného. Každý dlouholetý uživatel Macu pozná, že Lion není povedeným systémem a že se používá o mnoho hůře, než Snow Leopard.
Jak se s touto skutečností vypořádávají switcheři ? Toho si přeci musí všimnout i PC-kář, pokud má možnost srovnat Snow Leoparda a Liona. Nebo ne ?
Myslím, že právě switcherovi to vůbec nepříjde. Pořád to bude něco naprosto nového co přijme tak jak to je. Horší to je ale pro nás co jsme přišli z předešlých verzí. Pevně věřím že si Lion reputaci napraví a bude efektivní jako byl Leopard(snow)
Dost mi vadí ono otravné resume otevřených aplikací které musím pořád unchekovat, misson control neefektivní. Padající aplikace, snad brzy vyjdou potřebné updaty 3tích stran.
Karel: Je to o zvyku, jel jsem na Lionu od první betaverze a zezačátku mi něco dělalo problémy (obrácený scrolling) ale od 4 betaverze jsem naprosto spokojený. Na SL už bych nedowngradoval.
Lion má dle mého názoru největší problém s Mission Control. Tento systém je pro profesionálnější využití (používam více ploch – příkladně 16) výrazně méně použitelnější než SL a to především z důvodu, že 4/5 obrazovky zaplní náhledem na aktivní plochu. Náhledy ostatních ploch jsou tak malé a v jedné řadě, že není absolutně možné rozeznat co se na ploše děje.
Tady bych se přimluvil, aby Apple umožnil více customizace Mission Control, zejména v ohledu náhledu na plochy ala SL.
Bohužel vyslyšeno asi nebude :-(
Já používám Maca od podzimu 2009. Začínal jsem na Leopardu pak jsem updatnul na SL a teď na Liona.
Nevidím v tom problém na Liona jsem si rychle zvyknul a už bych už bych se zpátky k SL nevrátil. Vyhovuje mi FullScreen aplikace a gesta na MagicTrackpadu. Myš nepoužívám.
Můj první Mac měl Snow Leopard a plochy mi tam nevyhovaly. Lion mi v tomto a nejen v tomto přijde lepší a jsem za tento systém vděčný. Jediné, co mi trochu chybí je probrání macu pouhým přejetím po trackpadu, pokud při nečinnosti zhasne display, to byla fajn drobnost a drobnosti dělají Apple Applem:-) Teď toto řeším stiskem libovolné klávesy, trochu horší řešení oproti původnímu, jinak spokojenost:-)
ad Adam Výborný: Ty jsi prošel beta-testováním. Nejsi tedy klasický uživatel. To já používám počítač prakticky jen pro práci. A z tohohle pohledu jsem na tom s Lionem hůř než jsem byl se Snow Leopardem.
A nepotřebuju si zvykat, nejsem fanda, co by ho takové věci bavili. Já prostě potřebuju, abych si za svoje peníze koupil něco, co je použitelné pro práci. A to Lion bohužel není. Stačí se podávat třeba na iCal v Lionu.