Poté co Apple zařadil do nabídky svého internetového obchodu store.apple.com kabel pro port Thunderbolt, strhla se na internetových fórech diskuse o jeho ceně. Většina lidí se domnívá, že cena kabelu je způsobena nakousnutým jablíčkem, které najdete v logu balení. Tentokrát tomu tak však není a neplatíte za značku, ale za čipy, které kabel ukrývá na obou svých koncích. Thunderbolt kabel nabízí díky měděným vodičům propustnost signálu až o rychlosti 10Gb za vteřinu, což je několikanásobně vyšší rychlost, než kterou využívají současné SSD disky. Na koncích kabelu se nachází dvojice čipů GN2033, které se starají o zasílání signálu a bezchybný přenos dat z jednoho konce kabelu na druhy. Nejedná se tedy pouze o obyčejný kabel bez elektronických součástí, ale o kabel vybaven čipy a také řadou dalších odporů a menších čipů. Cíl kabelu je jednoduchý, nabídnout skutečnou rychlost 10Gb/s bez kompromisů a se stoprocentní stabilitou.
GN2033
Čip GN2033 se stará o obousměrný přenos signálu z jednoho konce kabelu na druhý rychlostí 10.3125Gb/s. Díky své konstrukci nabízí spolehlivost, nízkou latenci a bezchybný přenos dat a to vše při nízké spotřebě elektrické energie. Díky schopnosti důmyslného zpracovávání signálu „Gennum’s in-connector Thunderbolt™“ technologie vysílače umožňuje spolehlivý přenos dat špičkovou rychlostí i po levném tenkém měděném kabelu. GN2033 je malý nízkonapěťový čip vysílače, který je navržen tak, aby byl umístěn uvnitř konektorů na obou stranách Thunderbolt kabelu, což umožňuje dvojí obousměrný 10Gb/s přenos po tenkých měděných kabelech. Na rozdíl od běžných pasivních kabelů, které se používají při nízkých přenosových rychlostech, nezvyklá rychlost Thunderbolt technologie má jedinečné nároky na přenosová média – kabely. GN2033 poskytuje propracovaný posilovač signálu a detekční funkci, která se používá při vysokorychlostním přenosu dat bez chyb, i přesto že v kabelu je použit levný měděný drát.
Kabely pro Thunderbolt, které skutečně dokáží přenášet data rychlostí 10Gb/s tedy potřebují čip GN2033, jenž tvoří většinu ceny kabelu od společnosti Apple. Pokud se tedy na trhu objeví kabel od jiného výrobce, bude stejně jako Apple nucen použít tento čip, díky čemuž se bude koncová cena pohybovat na stejné hranici jako u kabelu od Apple.
*Obrázky pochází ze serveru iFixit.com, který také přinesl informaci o použitém čipu.
nemalo to byt postavene na optike ?
Mělo, ale pak se rozhodli (hl. Intel), že bude výhodnější měď. Na netu to najdeš ;).
Miki: technologie lightpeak je postavena na optice. A proč Apple upravil tuto technologii? Tak za A na co by ti byla přenosová rychlost 100Gbs? Nic na světě to nedokáže využít. Za B: současná optika by se v takových kabelech jen polámala protože je velmi křehká. A za C: cena. Nevím, ale možná by jsi za takový kabel dal 10000,-
A přiznejme si, že ani současnou verzi nejsi schopen využít na 100%
a nestaci Ti rychlost 10,3Gbps-1,28GBps? po optike by to bolo sice rychlejsie, len na miesto jedneho sprosteho cipu, par kondenzatorov a rezistorov by tam musel byt prijmac a vysielac a ak sa nemylim, tak Thunderbolt ma dva kanaly.
Jako zasadni chybu vidim umisteni chipu a eletroniky do konektoru kabelu. Kdo tuhle hloupost vymyslel? Ta eletronika mela byt v zarizenich a ne v kabelu!
Keby sa Stevo trosku zatal a preglgol by ze nam nieco prvy tak by mohli do macu dat USB 3.0 a vacsina by sa na Thunderbolt vykaslala.
pánové: i lightpeak na optice má dva kanály. Jediné k čemu došlo, je že se místo optiky použila dobrá měď. A jak jsem už psal, kvůli ceně, křechkosti a absolutně žádné nevyužitelnosti.
Dále by dave chtěl čipy mimo kabel. Hmm a to má pak iPad či iPhone či jiná menší zařízení do budoucna to mít v sobě?
A co se týče USB3.0 tak s tím jděte do …..! právě proto jsou grafiky 100 let za opicemi a disky taky. Uvědomujete si jak staré je USB3.0? Určitě by se to dalo někde vygooglit, ale tato technologie byla nasazena aby se vrátily peníze na vývoj. A stejně to nic nepřineslo. USB 3.0 je pomalejší než několi let FW800 co je na tom lepšího? LP má tu výhodu, že je to čerstvá věc, která má do budoucna co nabídnout.
Ano, zarizeni by melo mit chipy v sobe. Chipy v kabelech je fakt zrudnost, pokud, jak clanek naznacuje, ta enormni neprimerena cena je kvuli chipum. A co se tyka malych zarizeni typu iphone a ipad. Na co chces do techto zarizeni cpat dalsi konektory? Trend je mit vse bezdratove a ja teto vizi fandim.
Cipy v kabelu jsou proto, ze pres ten konektor se da pripojit miniDVI primo. Kdyby byl cip v zarizeni, nesel by primo pripojit miniDVI
Urcite je to i kvuli ochrane tech cipu pred znicenim treba statickou elektrinou, protoze pri prenosu tak vysokymi rychlostmi nelze pouzit ty ochranne soucastky, ktere se pouzivaji v beznych konektorech jako treba FireWire a taky u komunikace mezi cipem v kabelu a elektronikou v zarizeni. A samozrejme komunikace mezi jednotlivymi cipy v kabelu je nachylnejsi na ruseni nez mezi cipem v kabelu a elektronikou v tom konkretnim zarizeni. Taky ta staticka elektrina se do cipu nemuze dostat zevnitr kabelu.