Následující text neberte prosím jako klasickou recenzi, tu jsme již provedli u recenzování minulé generace iMacu 2010. Nyní jsem se pokusil zaměřit na nedostatky nejen počítače, ale zejména obsahu, který pro takto výkonný a kvalitní stroj chybí, což je velká škoda. Apple nabízí pouze dva stolní počítače pro domácí použití, jedním je Mac Mini a tím druhým je dnes recenzovaný iMac. Počítače iMac s All-In (celý počítač je ukryt v konstrukci Displeje) konstrukcí se nabízí ve dvou velikostech, iMac 21,5″ a iMac 27″. My se podíváme na větší model, který kromě vysokého výkonu nabízí také úctyhodné rozlišení displeje dosahující hodnoty 2560 x 1440 pixelů na 27 palcích. Již dopředu mohu prozradit, že se jedná o skvělý počítač, kterému však chybí potřebný obsah a to nejen software, ale také videa nebo webové stránky v potřebném rozlišení. Předem upozorním, že pokud se chcete dozvědět podrobnosti například o obsahu balení a dalších věcech, podívejte se na recenzi předchozí generace iMacu, která se této problematice věnuje podrobně. Protože iMac každý zná ze všech stran, pokusím se v recenzi zaměřit spíše na chyby, než na klady počítače, ty jsou totiž již důverně známe.
Konfigurace
Testovaný iMac 27″ nabízí konfiguraci s procesorem Intel i5 Quad-core na frekvenci 2.7GHz. Procesor pochází z řady procesorů společnosti Intel s architekturou Sandy-Bridge. O místo na pevném disku se stará jeden 1TB pevný disk s 7200 otáčkami za minutu. V počítači najdeme 4GB operační paměti a grafickou kartu AMD Radeon HD 6770M nabízející 512MB grafické paměti GDDR5. U nového iMacu nedošlo oproti předchozí generaci k takovému nárustu výkonu, jako tomu je u MacBook Pro 2010 a Macbook Pro 2011.
Design
Pro sekci Design jsem použil text z recenze předchozí generace iMacu, jehož kompletní znění najdete zde. iMac patrí do kategórie All in one počítačov, čo znamená, že všetok hardvér je ukrytý v tele „monitoru“, ktorého rozmery sú 51,7 cm na výšku, 65 cm na šírku s hĺbkou 20,7 cm, tvorenej z veľkej časti masívnou hliníkovou nohou, pretože samotný display, resp. telo iMacu, má len okolo 6 cm. V prípade menšej, 21.5″ verzie, sú rozmery 45,1 cm, 52,8 cm a hĺbka 18,85 cm. Vďaka celohliníkovej konštrukcii sa pri prenášaní pripravte na váhu 13,8 kg (9,3 kg u 21.5″ modelu). Celý počítač teda pevne stojí na jednej nohe, ktorá ho dovuľuje nakláňať po zvislej ose. To je vďaka dokonalému vyváženiu veľmi jednoduché, k zmene polohy nie je potrebné vynaložiť veľkú silu a monitor vo zvolenej polohe drží ako pribitý. Horizontálne polohovanie či pivot možné nie sú, no pokiaľ ho občas horizontálne otočiť potrebuje, nie je problém otočiť celou konštrukciou, opäť to ide veľmi ľahko, hoci na stole otáčate 14 kilovú obludu.
Najdominantnejšou časťou iMacu je obrovský IPS display s čiernymi okrajmi, všetko kompletne skryté pod kusom skla. Približne rovnako je dizajnovo riešený aj monitor LED Cinema Display, no iMac navyše v spodnej časti obsahuje masívny hliníkový pás. V jeho útrobách sa skrýva časť hardvéru stroja, resp. minimálne pamäte, ktoré sú zo spodnej strany ľahko prístupné a teda ľahko upgradeovateľné. Okrem toho tu nájdeme stereo reproduktory a mriežku cez ktorú prúdi vzduch. Na pravej strane konštrukcie nájdeme slot mechaniky a pod ním slot pre SD karty. Toto riešenie mi nepríde práve najšťastnejšie, pretože pokiaľ zasúvate karty tak ako ja, teda po hmate bez pozerania sa, môže sa vám ľahko stať, že kartu zasuniete do slotu mechaniky. Karty našťastie z čítačky mierne vytŕčajú, takže keď vám ide karta do slotu veľmi ľahko a hlbšie ako je zvykom, viete, že je zle. Všetky ostatné konektory potom nájdete v jednej línii na zadnej strane prístroja, konkrétne sa jedná o štyri USB 2.0, jeden FireWire 800, 2x Thunderbolt, Ethernet, 3,5mm audio vstup a 3,5mm linkový a digitálny audio výstup. Toto riešenie tiež nepokladám za práve najrozumnejšie, osobne by som ocenil aspoň jeden USB port na boku prístroja, pretože pokiaľ často prenášate dáta pomocou externých diskov či USB kľúčov, tak vás pri každom zapojení a odpojení, vstávanie a prehrabávanie sa medzi ostatnými káblami prestane baviť. Majitelia hliníkových klávesníc síce môžu využiť USB porty klávesnice, no tie nemusia napájaním na každé zariadenie stačiť a tieto klávesnice sa už k iMacom v základnom balení ani nedodávajú. V hornej časti čierneho rámu displaya sa ukrýva iSight HD kamera, okrem kamery nájdete v ráme aj mikrofón.
27″ Display kterému chybí obsah
iMac 27″ upoutá na první pohled svým displejem, který je opravdu velký, bohužel v současné době až příliš velký. V dnešní době honu za Retina displeji, za displeji, které nabízejí na 5″ FULL HD rozlišení a dalšími technologiemi pro co nejkvalitnější zobrazení obsahu zapomínáme, že nám chybí právě ten zobrazovaný obsah. Rozlišení 27″ iMacu je 2560 x 1440 pixelů, tedy více než FULL HD. Jsme v ČR, bohužel si tedy HD film z iTunes nestáhnu, ovšem i ten je v rozlišení pouze 720p, které iMacu zdaleka nedostačuje. Blu-ray mechaniku Steve Jobs odmítá, takže se legálně nemohu dostat k filmům v rozlišení alespoň 1080p, které jsou stále ještě pro rozlišení iMacu nedostatečné. V současné době je většina videí stále pouze 720p a i když připustíme, že budete stahovat nelegální filmy ve vysokém rozlišení, většina z nich je 720p. Pokud spustíte takový film, objeví se vám zhruba přes 1/3 obrazovky. V momentě kdy jej roztáhnete do full-screen zobrazení, tedy zobrazení přes celou obrazovku, bude kvalita velmi pokulhávat! Většina her je také v současné době dělána pro rozlišení FULL HD, tedy 1080p, což stále nedostačuje pro iMac.
Prohlížení webových stránek, což je činnost kterou většina uživatelů dělá podle průzkumů drtivou většinu času stráveného na počítači, nevypadá zdaleka tak skvěle, jak by se dalo předpokládat. Většina webů se totiž stále ještě dělá pro rozlišení 1024×768 pixelů. Pokud tedy zobrazíte webovou stránku v Safari, které je spuštěno ve Full-screenu, zobrazí se vám uprostřed iMacu pouze „nudle“, ve které je obsah webové stránky. Výhodou do jisté míry je, že můžete mít zobrazeno několik oken vedle sebe a to nejen internetového prohlížeče, na druhou stranu osobně patřím k lidem, kteří rádi prohlíží obsah webů ve full-screen módu, tak jak jsme zvyklí například z iPadů.
Grafická karta AMD HD 6750M/HD 6770M
AMD Radeon HD 6770M (HD 6750M) je grafická karta střední třídy určená pro notebooky. Podporuje DirectX 11 a je nástupcem karty HD 5570. Stejně jako starší typ, tak i nová grafická karta 6770M (HD 6750M) je založena na starší architektuře, která je podobná sérii 5000. 3D výkon této karty by měl být o něco vyšší v porovnání se starším Radeonem HD 5770, díky většímu množství shaderů a vyšší frekvenci. Aktuální náročné hry by měly na těchto grafických kartách běžet plynule v rozlišení 1366×768 na střední až vysoké detaily. Méně náročné hry jako Sims 3 nebo FIFA 11 by měly běžet na vysoké detaily v plném rozlišení. Grafická karta zvládne dekódovat tyto formáty: MPEG-4 AVC/H.264, VC-1, MPEG-2, Flash a také Multi-View Codec (MVC) a DivX nebo Xvid. Tato série grafických karet má integrován HD zvukový řadič pro přenos HD audia (Dolby TrueHD nebo DTS Master Audio) a to přes HDMI a DisplayPort (například pro Blu-Ray videa). Škoda je, že Apple nové přístroje neosazuje 3D displeji, protože grafická karta tuto technologii podporuje (stejně jako konkurence od Nvidie).
Uzavřenost Apple
Apple rozhodl, že i když si koupíte nejdražší model iMacu 27″ s procesorem Intel i5 Quad-core na frekvenci 3.1GH, spokojíte se s 4GB operační paměti, což je u počítače za 2000$ poměrně zvláštní. Navíc jak nejen naše zkušenosti, ale také diskusní fóra ukazují, sehnat opravdu 100% kompatibilní operační pamět pro iMac nemusí být pro běžného uživatele vůbec snadná věc. Další problém vidím v tom, že Apple vsází jak již z minulosti víme všechno na jednu kartu. Momentálně mě to však vadí více než kdy předtím. Počítač za 50 000Kč má být dokonalou pracovní stanicí, která vás nebude nijak omezovat. Bohužel Apple tentokrát vsadil výhradně na zatím ne příliš rozšířený Thunderbolt. Na tom by nebylo nic špatného, kdybyste k počítači mohli připojit příslušenství také přes USB 3.0. Je škoda, že alespoň jeden ze čtveřice portů USB, nenese ono modré zbarvení, charakteristické pro USB 3.0.
Bohužel si u nového iMacu zatím nevyměníte ani pevný disk. U této skutečnosti se však očekává rychlá náprava nejen ze strany Apple, ale také výrobců disků. Hlavní 3,5″ SATA pevný disk v nových iMacích má nový napájecí SATA konektor, který místo standardních 4 pinů obsahuje 7-pinový konektor. Teplotní kontrola pevného disku v těchto strojích se řídí právě tímto novým kabelem v kombinaci s firmware pro pevný disk. Z našeho testování jsme zjistili, že odstraněním tohoto se začnou točit ventilátory sloužící k jeho chlazení na maximální rychlost. Pokud vyměníte původní disk za nový disk, který není od společnosti Apple, bude to mít za následek, že iMac neprojde Apple Hardware Testem (AHT), který následně počítači nedovolí nabootovat operační systém.
Apple iMac + Apple LED Cinema 24″ Display
Bohužel, pokud si myslíte, že se problém týkal pouze konfigurace MacBook Pro 2011 + Apple LED Cinema 24″ display, musím vás zklamat. Apple zkrátka ani po několika měsících nebyl schopen opravit chybu s Thunderboltem a obraz stále problikává. Zhruba jednou do týdne se navíc stane, že obraz zcela zamrzá a jste nuceni vytáhnout kabel z Thunderbolt portu a znovu jej zapojit.
Uzavřenost počítače
Při běžné práci jsou ventilátory iMacu neslyšitelné, pokud však vytížíte procesor nad padesát procent výkonu, jejich zvuku si už jistě všimnete. Zde je potřeba zdůraznit, že běžnou prací, při které jede jedno jádro procesoru na zhruba 10-15 %, je myšleno používání následujících aplikací: Safari, multimediálním přehrávačem iTunes, aplikacemi Skype, Preview, Mail, Word, Pages a například ještě sledování videa v běžném rozlišení. Bohužel Apple má stále ještě potíže s Flash přehrávačem, které jsou umocněny UniBody All-in designem. Pokud si pustíte na YouTube video v rozlišení 1080p a přepnete do Full-screen zobrazení, za pár vteřin již ucítíte teplo na zadní straně počítače, ventilátory budou v té době však stále tiché. Plně vytížit procesor zvládne opravdu málokterý uživatel. Díky All-in technologii vzniká v těle iMacu poměrně dost tepla, které není odváděno tak, jak by si zasloužilo. Stejné připomínky mají technici také pro MacBook Pro Unibody. Je tedy nutné počítat s vysokou náročností na výdrž použitého hardware. Navíc počítače iMac nejsou zrovna jednoduše opravitelné stroje.
Výkonostní testy podle programu GeekBench
iMac 2011
Na následujícím obrázku vidíte Geekbench test iMac 2011 s procesorem Intel Quad-core Sandy-Bridge i5 na 2.7Ghz, 4GB DDR3 operační paměti na frekvenci 1333Mhz, grafickou kartou AMD Radeon HD 6770M s 512MB grafické paměti GDDR5 a 1TB pevným diskem s 7200 otáčkami za minutu. Test byl proveden po restartu systému Mac OS X 10.6.7 Snow Leopard a v jeho průběhu nebyla spuštěna žádná jiná aplikace. Test byl proveden celkem 5x a byl vybrán průměrný výsledek, výsledky testu se lišily v řádu jednotek bodů.
iMac 2010
Na následujícím obrázku vidíte Geekbench test iMac s procesorem Intel i7 na 2.93Ghz, 12GB DDR3 operační paměti na frekvenci 1333Mhz, grafickou kartou ATI HD 5750 a 1TB pevným diskem s 7200 otáčkami za minutu. Test byl proveden po restartu systému Mac OS X 10.6.7 Snow Leopard a v jeho průběhu nebyla spuštěna žádná jiná aplikace. Test byl proveden celkem 5x a byl vybrán průměrný výsledek, výsledky testu se lišily v řádu jednotek bodů.
MacBook Pro 2011
Na následujícím obrázku vidíte Geekbench test MacBook Pro 15″ s procesorem Intel i7 quad-core na frekvenci 2.0Ghz, 4GB operační paměti na frekvenci 1333Mhz, grafickou kartou Intel HD Graphics 3000 s 384MB DDR3 a AMD Radeon HD 6490M s 256MB GDDR5 paměti a SSD diskem OCZ Vertex 2 s rychlostí čtení/zápisu dat okolo 300Mb/s. Test byl proveden po restartu systému Mac OS X 10.6.7 Snow Leopard a v jeho průběhu nebyla spuštěna žádná jiná aplikace. Test byl proveden po restartu systému Mac OS X 10.6.7 Snow Leopard a v jeho průběhu nebyla spuštěna žádná jiná aplikace. Test byl proveden celkem 5x a byl vybrán průměrný výsledek, výsledky testu se lišily v řádu jednotek bodů.
Resumé
Pro mě je velká škoda, že Apple nenabízí iMac 24″, protože 27″ je jak jsem již vysvětlil zbytečně mnoho a 21,5 je zase velmi málo. iMac je nádherný počítač, který nabízí nejen skvělý výkon, ale také poutavý design a výborný displej. Bohužel je škoda, že není na pracovním stole většiny majitelů nenajde využití ani displej, ani výkon. Pro majitele předchozí generace iMaců je zcela zbytečné investovat do té nejnovější. Pokud si budete pořizovat nový počítač od Apple, zvažte zda není rozumnější koupit MacBook Pro a externí displej, nebo zda skutečně toužíte po iMacu.
Velmi nevšední recenze, nicméně užitečná a zajímavá.
Věřím,že iMAC 2011 má nějaké chyby ale je lepší než windows 7 ultimate,ne?
Teď jsem si opatřoval druhý mac a stál před otázkou zda iMac či mac mini.Nakonec nizký mac mini a spokojenost.Do iMacu neříkám že nikdy,ale pořád mě odrazuje ta idea vše v jednom.Kdyby vyráběli něco mezi mac mini a mac pro,myslím,že by si to zákazníky našlo.
No takto mam iMac uz nejaky rok a pol a teda stazovat sa na velkost display ani nahodou ved to je najvacsia deviza, rad by som odtial vyhodil tu nepodarenu mechaniku na DVD vzdy to poskriabe a napaluje to velmi biedne a v dnesnej dobe nechapem naco to tam este davaju, zbytocne zabera priestor a zvysuje vahu, tak isto citacku na karty som nikdy nepouzit, dnes kazdy fotak ma usb kablik takze kartu ani nevytahujem. Inak je to vyborny komp, som predtym 20rokov pouzival Windows a behom tyzdna som ho hodil cez palubu :). Su jednoducho o kus v predu pred Mrkvosoftom.
Roman: Protože to je pro lidi, co pracují. 2560x je super, pokud chceš mít na jedné ploše web, Photoshop s lištama a ještě kus IM – to si na 1920x nemůžeš v žádném případě dovolit.
Pokud je někdo surfař, asi mu 27″ vážně k ničemu nebude :)
Hmm, s tým, že pre display nie je obsah príliš nesúhlasím :) Veď vieš, že ja mám bežne, aj pri surfovaní webom, zapojené monitory 2 (2560×1440 + 1920×1200) a niekedy by som ocenil aj tretí.
– Filmy sú väčšinou len v 720? Stačí pohľadať a keď je človek šikovný, na nič iné ako 1080p sa pozerať nemusí.
– Weby nedokážu využiť takú veľkú plochu? A načo by ju využívať mali? Na iPade je jasné, že web musíš prehliadať vo fullscreen, no na súčasných, veľkých monitoroch to je zbytočné a osobne si to ani neviem predstaviť, aby boli weby robené na šírku a nie takto na výšku, veď kto by to čítal… Osobne som ešte nikdy, odkedy som na Macu, nesurfoval tak, že by som mal okno prehliadača na fullscreen (jedine na žalostnom rozlíšení 13″ MBP), vždy mám len okno veľkosti tej „nudle“ (a veľmi cením, že maximalizácia okna v podaní Apple je práve len do veľkosti tejto „nudle“, resp. aby si program bral toľko miesta, koľko potrebuje a neplieska mi to cez celý monitor ako Windows, resp. bohužiaľ aj Firefox pre Mac) do ktorej sa za prvé, všetky weby zmestia, za druhé sa to tak lepšie číta ako keby si mám predstaviť, že by boli weby na 2560px, články na 2 riadky a ja by som musel behať očami po celej šírke monitoru, no a za tretie, môžem mať zároveň pootvárané ďalšie programy (minimálne Mail, iTunes, Trillian, Skype), stále v tom mám prehľad a každý z nich si bere len toľko priestoru, čo potrebuje a nič mi zbytočne nezaberá celú plochu displayu. No a posledná vec – 27″ plochy je paráda pri práci, osobne keď sadnem za hocičo menšie, tak už mi to je málo, proste podľa mňa je ten display perfektný a obsah mu v žiadnom prípade nechýba, on je len proste stavaný na to, aby sa naň toho obsahu zmestilo čo najviac.
Mam dojem, ze co se tyka videa – pokud mas video v 1080p nebo i 720p, pres to, ze displej nabizi mnohem vetsi rozliseni, porad je kvalita videa dobra. Problem by mohl nastat u DVD, kde jsme z rozlisenim jeste niz, ale filmy 1080p urcite a 720p s primhourenim oka maji porad dobrou kvalitu a pokud se na to nejakej mamlas nediva z metra jsou prudce koukatelny:) teda nepredpokladam, ze by se nekdo dival na film z metru…
Romane, zkus překousnout, že budeš mít více oken pod sebou a zmenši web na minimum, vedle si dej třeba IM a vedle cojávím, Pages. Je to o zvyku, ale po dvou dnech nebudeš chtít nic jinýho.
2560x je to nejlepší, co může být. Na filmy to není z jednoduchého důvodu – je to „moc blízko“, televize má 1920x a násobně větší úhlopříčku, ale sedíš od ní pár metrů. Na to je zase 27″ malé. Takže buď TV, nebo sedět co nejvíce vzadu…
o displeji:
jeho veľkosť je využžiteľná len pri práci a na tú je iMac vyrobený.
Taký dizajneri, architekti, fotografi potrebujú veľku plochu pre prehľadnosť pri práci s množstvom súborov.
Aj mne pre kanceláriu by sa hodil napr. keď kopírujem údaje z webu môžem mať web vedľa xls a nemusím sa stále prepínať medzi oknami. takisto keď robím s viacerími dokumentmi. veľmi pohodlné!!!!!
na hranie je konzola a na filmy TV okrem toho kvalita obrazu LCD oproti dobrej klasickej TV je ako rozdiel analóg digitál pri fotografii. má hĺbku!
no uplne suhlasim s DJ:) ber to tak ze mozes mat naraz otvorenych viac okien webu vedla seba sucasne a len refreshovat :D
no a niekedy mi je aj 27″ malo ked upravujem v Aperture a chcem doladit nejaky detail :D a tak pouzijem lupu, najradsej by som bol keby som mal nejaku sialenu premietacku a fotku videl na stene s dlhsiou stranou aspon 3 metre :D ale to je uz samozrejma somarina :)
ale napr ked hram Civilization V , tak je to velmi posobive vo fullscreen a 1080p :)
jedine co mna naozaj „hneva“ je ze apple nedava moznost priplatit si nejaku fakt nadupanu graficku kartu, nejaky najvyssi aktualny model pre notebooky.
tiez by som prijal namiesto slotu na SD karty slot na CF kartu a s rychlostou pripojenia minimalne firewire 800 alebo keby ju najlepsie napojili interne uz na ten thunder neviem aky sialeny konektor :) aby sa mi 16Gb stiahlo a ulozilo podla limitu rychlosti zapisovania na disk a nie priepustnosti citacky resp usb 2, ked naraz kopirujem 500 fotiek tak to trva dost dlho,,, :/ inac vsetko super :)
Web na iPadu je zábavnější, emočnější, ale když se obeví hláška o Flashy, nebo chceš naplánovat trasu na Smapy, jsi v pytli – malé rozlišení, malá obrazovka.
Jinak jsem na iPadu surfoval moc rád, určitě to má víc do sebe :) S pohodlím to ale (bohužel) zas tak moc společného nemá :(
RE: ROMAN „A jak to resis u filmu nebo u webu? Jako jasne displej je uzasnej, ale bohuzel mi u toho chybi ten obsah :(“
no jednoducho pustim film v lavej casti a v pravej robim nieco ine :D
viděl z vás někdo SATA disk???? http://www.computinghelp.info/wp-content/uploads/2010/08/sata-connector.gif , http://img.tomshardware.com/us/2006/04/07/going_the_sas_storage_way/sata-connector-scheme.gif vysvětlete mi který 4pinový konektor je nyní 7mi pinový???
Jinak nepoužívat maximalizaci jsem se naučil i na PC když jsem si před 4mi lety koupil 20″ monitor a i teď kdy mám v práci 19″ a doma 24″ tak nemaximalizuji a mám vedle sebe víc oken je to luxus (i když na 19″ to je trochu problém)
Trochu ma zaraza dosiahnutý výsledok v GeekBench … O pár stoviek lepší výsledok mám aj na mojej rok starej … Ehm … Skladačke :D
jaký je rozdíl mezi tím si pustit film na iMacu 27 a na menším obrazovce? myslím že 27 je jen výhoda, zmenšit na 27 si můžeš cokoliv, ale zvětšit si na 21 něco na 27 nemůžeš…
No, nevím, ale stěžovat si u 27″ screen, že je moc velká, je veselé. Práce s více okny je ideální. Pokud někomu vadí, že je to víc než full HD, tak mohu říci, že při roztažení na celou obrazovku jsem žádný úbytek kvality filmu nezaznamenal. Jinak bych si pustil televizi.