Ako iste viete, Mac OS X v štandarde nepodporuje slovenský a český jazyk. Používateľ Mac OS X, ktorý chce mať tento jazyk vo svojom Macu, musí navštíviť webovú lokalitu apcom.sk pre slovenskú lokalizáciu, alebo apcom.cz pre českú. Apple v nedávnej dobe sprístupnil nové lokalizácie programov, no nastal jeden problém. Zverejnené lokalizácie sú kompatibilné so zastaralými verziami programov, ktoré používatelia majú už dávno aktualizované na novšie verzie.
Zastaralé lokalizácie …
Sprístupnené lokalizácie boli pre iTunes 10.1.1, iMovie 9.0 alebo pre iWeb 3.0.2 plus ešte viacero ďalších, tiež zastaralých verzií. Pokiaľ patríte k používateľom, ktorý systém pravidelne aktualizujú, nasledujúce lokalizácie sa asi nenainštalujete.
Stále sa opakujúca situácia
Situácia ako táto sa opakuje pravidelne po každom update. Apple aktualizuje nejaký program, pár mesiacov alebo týždňom potom apcom vydá lokalizáciu. To je ten lepší prípad. Horší prípad nastal práve teraz, keď apcom uverejnil lokalizáciu na zastaralú verziu programu. Napadá mi jedno jediné riešenie, a to počítač neaktualizovať, pokiaľ ho chcete v rodnom jazyku.
Nastane zmena?
Kedysi dávno, Mac OS podporoval český jazyk oficiálne. Potom prišla novšia verzia systému, ktorá túto podporu zrušila. Najnovšie predpoklady hovoria o tom, že Mac OS X 10.7, teda Lion bude podporovať český aj slovenský jazyk oficiálne, aj keď ho beta verzia ešte nepodporuje. Jedná sa ešte len o beta verziu, takže je pravdepodobné že Apple ďalšie jazyky môže ešte pridať. Ako ste si v minulosti mohli všimnúť, spisovali sa petície, ktoré oficiálnu podporu jazykov mali pridať. No vyzerá to tak, že s Apple nepohne ani to a tak ostáva nám len čakať, kedy bude mať Mac OS X na slovenskom a českom trhu väčšinový podiel… Vtedy sa snáď dočkáme.
Ako sa zbaviť nepotrebných jazykov?
Pokiaľ ste mali nainštalovanú slovenskú/českú lokalizáciu a systém ste updatovali, ľahko sa mohlo stať, že jazyk v systéme máte zmiešaný. Preto sme vám priniesli návod, ako sa nepotrebných lokalizácií jednoducho zbabiť za pár minút. Pozitívom je aj fakt, že po odstránení nepotrebných jazykov si na disku počítača uvoľníte celkom dosť miesta, v niektorých prípadoch aj viac ako 1 GB. Podrobný návod na odinštalovanie lokalizácií nájdete tu.
Nejak chybi na konci clanku ten odkaz
je nejake sila kgera pohne Applem krom Jobse?
A tak je to dobre. Naucte sa pekne anglicky a neotravujte s peticiami. Tie slovenske aj ceske preklady nestoja za nic. Pri pocitacoch dnes potrebuje anglictinu kazdy. Tak zacnite uz teraz – http://www.helpforenglish.cz/
Peter Straka:To se ti lehce řekne,když jsi měl Anglinu ve škole povinně…zkus se učit Rusky a uvidíme,jak rychle změníš názor na CZ nebo SK!!!!!!!
Vlastíku souhlas s tebou.Já jsem dokonce maturoval z historie knihtisku v Rusku.Nádhera.
Vlasta, sarga: Tak pani ja osobne maturita rusky, VS rusky to ako ma to ma ospravedlnit, ze som sa mal na anglictinu vykaslat. Otvorte pekne knizky a pojde to.
Určitě s Vámi souhlasím, že to pro každého není jednoduché, když se Anglicky neučil, nicméně si stejně myslím, že když se chce, jde všechno. Těch „pár“ anglických slov se v systému stejně neustále dokola opakuje, zase člověk nesmí být lenivý a je po problému.
Máte pravdu, že angličtina je svetový jazyk a tých pár fráz sa človek rýchlo naučí. Ale určite by používateľ Mac OS X mal mať na výber, ktorý jazyk bude používať, či už svoj rodný alebo angličtina.