Mezi několika posledními zprávami a výzkumy vyšlo najevo, že na Mac App Store jsou k dostání aplikace, které nejsou dostatečně chráněny proti pirátství. Není známé jejich konkrétní číslo, zatím se ale nejedná o nijak závratnou cifru.
Nyní je třeba položit si 3 otázky, na které se podrobně podíváme.
Co to přesně znamená?
Jeden z redaktorů serveru www.tuaw.com provedl malý experiment. Stáhl si aplikaci, kterou následně nasdílel do Dropboxu a odeslal svému kolegovi odkaz na stažení. Jeho kolega si mohl aplikaci bez problému z Dropboxu natáhnout do svémo Maca a normálně šla spustit bez jediné chybičky. V Mac App Store (kterou po instalaci restartoval) zjistil, že aplikaci má nainstalovanou, i když ne zakoupenou.
Zajímavé také je, že aplikace jede i na starších verzích OS X jako na 10.6.5 nebo dokonce i na 10.5 .
Jak se toto mohlo stát?
Předně je třeba sdělit, že Apple nenese za tuto chybu odpovědnost. Problém mají v tomto případě developeři, kteří nějakým způsobem zanedbali ochranu své aplikace a je tedy možnost ji šířit bez zakoupení.
Proces, kterým aplikace prochází před uvedením do obchodu, totiž pouze kontroluje jednostranně: pokud máte licenci na aplikaci a aplikace se nerozjede, je to důvod pro zamítnutí aplikace do obchodu. Pokud ale aplikace jede bez platné licence, není to starost Apple (toto přezkoumání není zahrnuto v kontrole aplikace při příjmání).
Co se proti tomuto dá udělat?
Kontrapostup je snadný: každý developer by nyní měl aplikaci překontrolovat a přetestovat, zda je správně zabezpečena a v případě chyby co nejdříve vydat update.
Abychom byli konkrétnější: pokud byla aplikace koupena na jiném Macu než na tom, na kterém míníte aplikaci spustit, mělo by vyskočit systémové okno vyvolané aplikací s požadavkem na Apple ID a heslo. Tím by se zaručila bezpečnost a zakročilo proti masovému pirátství. Na heslo se vás bude ptát aplikace pokaždé, když se ji budete snažit spustit.
Žádný z programů vydaných Applem tyto problémy nemá, jedná se pouze o programy externích developerů.
„Na heslo se vás bude ptát aplikace pokaždé, když se ji budete snažit spustit.“ Ale kdybych si pak koupil novej Mac a nainstaloval na nej vsechny Appky co jsem mel koupeny na starym Macoj tak bych pred kazdym spustenim musel zadavat heslo? To by byl docela opruz..
Predpokladam, ze lze menit nastaveni Apple ID na jiny Mac jako na zakladni. To, co píšete vy mi nepříjde pravděpodobné.
To je sice hezké řešení s tím heslem, ale jak by to asi zjistilo, že je heslo správně, a že mám aplikaci koupenou? No na Storu přece, kde jinde. Ale z toho by plynulo, že bych musel být při každém spuštění připojen k internetu a aplikaci bych si tedy nespustil někde na cestách… Fakt geniální.