Zavřít reklamu

apple_dockNa to, že je Apple drahá značka jsme si již zvykli a jsme ochotni za ni platit. Co ovšem zaráží i uživatele, jenž mají na stole produkty této značky v hodnotě desítek až stovek tísíc korun je fakt, že například dockovací kolébka pro iPad nebo iPhone stojí více, než běžný mobilní telefon. Trh zaplavily stovky produktů z číny, které vypadají na první pohled k nerozeznání od originálního přislušenství Apple, dokonce je zboží plně funkční. Je tedy potřeba skutečně platit tisíc korun za synchronizační kolébku pro iPhone a dalších 500 kč za kabel pro připojení kolébky k Mac/PC?

Kde nakupovat?

Pravděpodobně nejlepší volbou, kde nakoupit příslušenství pro Apple je dealextreme.com Obchod sídlící v Číně po vás totiž ze zákona nemůže chtít poštovné (díky komunismu!). Proto posílají i balíčky, ve kterých si objednáte produkt za 10 kč, bez zaúčtování poštovného. Mimochodem, když jsem se ptal na poště, poslání průměrného balíčku z ČR do Číny stojí zhruba 600 Kč. Obchod shromažďuje zboží od více prodejců a to následně odesílá. Pokud budete něco objednávat, udělejte více objednávek, aby vám zboží bylo zasláno v několika balíčkách. Pokud se balík „ztratí“ na poště, je lepší když se ztratí jeden balíček z deseti se zbožím za 100 Kč, než když se ztratí jeden z jednoho s více zbožím za 1000 Kč. Dodání zboží trvá průměrně 3 týdny, ovšem vyjímkou není ani doručení za 6 týdnů. Pokud se zboží ztratí nebo nedorazí, neexistuje prakticky žádná možnost jeho vyžádání, teoreticky ano, ale prakticky ne. Ovšem zkušenosti zákazníků z ČR jsou velmi pozitivní a jediné co většinou hrozí je, že si balík nechá Česká Pošta.

Záruka

Nyní se nebavíme o záruce na samotný produkt, ale o záruce společnosti Apple Inc. na její produkty. Pokud budete mít problém s tím, že například iPod/iPhone/iPad nedejbože vyhoří při nabíjení neoriginální nabíječkou, je velká pravděpodobnost, že se to Apple dozví již při prvních testech v servise, následně vám pak ukáží v návodu k produktu informace o tom, že se zařízení smí používat pouze s originálním nebo certifikovaným příslušenstvím a tím pro Apple celá věc končí. To stejné se dělo v poslední době například u levných Bumper obalů z Číny, díky kterým praskalo sklo na zádech iPhone 4, reklamace Apple také neuznává.

Kvalita

Zboží se většinou liší od originálu pouze v detailech, jako je například chybějící logo jablíčka ze spodní strany docku, nebo podobné věci. Na první pohled většinou například u docku nepoznáte, zda se jedná o originál nebo kopii, ovšem při bližším prozkoumání je rozdíl patrný. Výrobky se liší nejen v materiálech, ale také zpracování a často se stává, že ne vše musí sedět tak, jako byste koupili originální příslušenství.

Doporučení

Osobně bych v žádném případě nedoporučoval nabíjet produkty jakoukoliv neoriginální nabíječkou, kromě opravdu renomovaných firem jako je Macally, Zagg, nebo další, jenž mají zkušenosti a jméno. Koupit nabíječku pro iPad nebo Macbook za 3 dolary a méně není problém, ale otázka je, zda se vám to skutečně vyplatí. Naopak u takového docku by neměl nastat jediný problém. Vždy se však podívejte na Apple.com, pročtěte si doporučení a poté až nakupujte. Jsou totiž produkty, které sice vyrábí velmi známé a renomované firmy, ale nejsou pro použití vůbec vhodné. Příkladem mohou být různé stojánky a podložky, které nutí uživatele používat zavřený Macbook, což zejména u bílého modelu, jenž nasává chladný vzduch přes klávesnici není příliš vhodné a může to vést k jeho neustálému přehřívání. Vždy se proto podívejte, zda příslušnství, které kupujete není v rozporu se standardním použitím produktu Apple. Pokud vám věc za 3 dolary nefunguje, nic se neděje, utratili jste 50 kč za krám, pokud však věc za 50 kč zničí produkt za 50 000 Kč, nastává problém. Vždy tedy zvažte, zda když vám na stole leží věci za desítky tisíc korun, je dobré šetřit v řádu desítek korun.

Resumé

Pokud se rozhodnete nakupovat neoriginální příslušenství, nevyplatí se finančně nakupovat na aukro.cz nebo podobných portálech, kde většina uživatelů prodává pouze zboží nakoupené ve velkém na dealextreme.com, nebo ebay.com.  Cena za dock se pak na dealextreme pohybuje okolo 1,50$ – 3$, na aukro.cz se většinou dostanete s poštovným na částku 350 – 400 Kč, za stejný produkt. Vždy zvažte, zda výrobek nemůže nějakým způsobem poškodit originální přístroj a až poté nakupujte.

Dnes nejčtenější

.