BitTorrent je protokol pro sdílení velkých objemů dat v síti internet a předem upozorňujeme, nemusí se jednat pouze o nelegální data. Oblíbenost si torrenty našly nejen kvůli rychlosti jejich sdílení, ale také kvůli bezpečnosti. Myšleno tak, že většina stránek, na kterých si můžete stáhnout torrenty, vede diskuse. Stačí ji přečíst a okamžitě víte, zda ten či onen soubor opravdu funguje. Než si představíme jednotlivé programy, které můžete využít pro stahování torrentů na Mac-u, pojďme si nejprve osvětlit pojmy okolo Torrentů.
Torrenty obecně
Autorem BitTorrent technologie je Bram Cohen a uvedena byla na CodeCon 2002. Název „BitTorrent“ slouží pro distribuční protokol, originální klientskou aplikaci a typ souboru. Při sdílení dat pomocí BitTorrentu jsou soubory rozděleny klientem na menší bloky. Uživatel, který začne stahovat daný torrent nejprve stáhne první blok dat, jakmile je tento blok stažen, automaticky jej rozesílá dalším uživatelům, kteří o něj žádají. Tak, jako s prvním blokem dat, to jde s dalšími a dalšími, až nakonec uživatel stáhne celý požadovaný objem dat a funguje již pouze jako takzvaný Seed (uživatel nebo server sdílející požadovaný Torrent soubor, který má již kompletně ve svém disku). V momentě, kdy stahujete Torrenty, jste takzvaný Peer nebo Leech. Pokud tedy na některém ze serverů zabývajícím se shromažďováním Torrent souborů hledáte vhodný Torrent, vždy se dívejte na poměr uživatelů, kteří již mají celý soubor a nabízí jej a uživatelů, kteří zároveň stahují a sdílí. Poté, co navštívíte některý se specializovaných serverů jako je například mininova.com nebo thepiratebay.com, stačí si vybrat vhodný klient na stahování Torrentů.
μTorrent
Autorem celosvětově nejpopulárnějšího BitTorrent klientu je programátor Ludvig Strigeus („Ludde“). Nyní je však μTorrent vyvíjen společností BitTorrent Inc. Většina funkcí, které byste mohli kdy využít, je v μTorrent samozřejmostí. Narozdíl od jiných klientů však nezabírá zbytečné místo v operační paměti ani nijak závratně nezatěžuje CPU. Byl od začátků vyvíjen pro co nejmenší nároky hardware. Další zajímavostí je velikost instalačního souboru, který zabírá pouze 1,2 MB. Pokud se vám nelíbí základní vzhled programu, není problém si stáhnout další Skiny, nebo si vytvořit svůj vlastní. Osobně používám pouze μTorrent a mohu potvrdit jeho stabilitu, rychlost, jednoduchost a minimální zatížení Mac-u. Stahování je navíc opravdu rychlé a téměř vždy si poradí a najde dostatek uživatelů, kteří sdílí daný soubor. Vše je děláno velmi intuitivně a bez problémů zjistíte jakou rychlostí stahujete od jednotlivých uživatelů, jakou rychlostí stahujete jednotlivé Torrenty a také celkovou rychlost odesílání a příjímání dat. Velkou výhodou je také zobrazení souborů, které již byli staženy a které ještě na stažení čekají.
Download (1,2 MB)
Tomato Torrent
Tomato je klient postavený na základech BitTorrent 4.2. Mezi jeho hlavní výhody patří zobrazování velmi detailních statistik o probíhajících downloadech. Dále je zde užitečná možnost zapamatování si posledních stahovaných Torrentů, na které lze jednoduše navázat a začít znovu stahovat přerušená stahování. Nabízí uživatelský chat, kde máte možnost diskutovat s lidmi, kteří dané Torrenty sdílí. Podporuje také Unicode Torrenty a většinu funkcí můžete velmi jednoduše nastavit. Pokud vám bude Tomato stahovat záhadně pomalu nebo vůbec, je potřeba pohrát si s otevřením správných portů na Mac OS X a také nastavit firewall.
Download (607 KB)
Transmission
Klient, který se svojí jednoduchostí a funkčností nejvíce podobá již zmiňovanému μTorrent. Je velice jednoduchý na ovládání a nechybí mu ani pokročilé funkce. Největší výhodou je velmi jednoduché nastavení správy Torrentů. Můžete jednoduše nastavit, kdy se má který Torrent začít stahovat a jakou maximální rychlost vašeho připojení může využít. Transmission podporuje Growl, díky němuž vás může informovat o stavu stahování. Sám dokáže identifikovat a blokovat uživatele sdílející poškozené soubory. Můžete také zvolit jednotlivé soubory z celého Torrentu a stahovat pouze je. Společně s μTorrentem nabízí podle většiny uživatelů nejrychlejší stahování ze všech klientů pro Torrenty.
Download (4,2 MB)
Azureus – Vuze
Azureus – Vuze, měl většinu fanoušků do doby, než ke jménu Azureus přibylo – Vuze. Právě tento Engine, který je velice efektní, ale již ne příliš efektivní, je trnem v oku většině uživatelů. Naštěstí jde tento Engine kompletně vypnout a Azureus bude vypadat a naštěstí se také chovat přesně tak, jako starší verze tohoto klienta. Na Azureus existuje velká řada různých pluginů, které rozšiřují jeho funkce. Výhodou je možnost vyhledávání Torrentů přímo v programu. Většina uživatelů si však stěžuje na pomalejší rychlost stahování.
Download (10,4 MB)
Xtorrent
Jedná se o jeden z mála placených Torrent klientů, jeho cena je 25 dolarů. Výhodou je, že Xtorrent nefunguje pouze pro stahování Torrentů, ale také k jejich vyhledávání. Díky placené verzi vyhledává i mezi trackery, ke kterým se z běžných serverů nedostanete. Také můžete ještě před stažením procházet jednotlivé složky a soubory daného Torrentu. Oproti ostatním klientům nabízí zdaleka nejvíce funkcí a nastavení. Jednoduše spolupracuje také s iTunes a dalšími programy pro Mac. Pokud se rozhodnete využívat Torrenty často, rozhodně se vám investice do tohoto programu brzy vrátí v ušetřeném čase, pohodlném vyhledávání a možnostech nastavení.
Download (1,3 MB)
BitRocket
Známý klient má jednu zásadní nevýhodu, žádá si velkou část výkonu vašeho stroje pro svůj chod. Ani rychlost stahování není u většiny uživatelů nijak oslnivá, spíše naopak. Jedná se o alternativní Torrent klient, který nabízí obdobné funkce jako ostatní. Nabízí podporu RSS kanálů, přizpůsobitelný vyhledávač, flexibilní filtrování, Torrent generátor a další funkce.
Download (1,6 MB)
BitTorrent
Oficiální klient je nazvaný tak jako samotná síť – BitTorrent. Jedná se o velice jednoduchého klienta, který neoplývá zázračným množství nastavení. Mezi hlavní výhody patří dynamické řízení rychlosti stahování, v závislosti na právě prováděné činnosti. Díky tomuto systému nepoznáte na rychlosti vašeho připojení, že právě stahujete. Pokud totiž aktivně nevyužíváte internet (neprohlížíte webové stránky, nestahujete soubory, neprohlížíte mail a tak dále), BitTorrent pracuje s maximálním využítím vašeho připojení, je-li to možné. V momentě, kdy začnete pracovat, automaticky sníží rychlost stahování dat, aby vás jako uživatele nezpomalovala při práci. Jak jsem již zmiňoval, BitTorrent nenabízí zdaleka tolik možností nastavení, jako například Azureus, ale rozhodně není špatnou volbou pro začátečníky a mnohdy i pokročilé uživatele.
Článek autor publikoval již dříve na serveru Macblog.sk, ovšem podle našeho názoru stál za zveřejnění i zde.
Aký je rozdiel v zatazi systemu medzi VUze/transmission/uTorrent?
Ahoj, mám problém. Na macbook air 2018 když chci stahovat torrenty z cztrackeru přes utorrent tak jako u windows, jsem pořád na 0% i když na pc s windows to normálně funguje a seeds je dost…je problém někde v nastavení na macbooku? Díky!!!
Mam rovnaky problem. Po aktualizacii na mojave mi nezacne stahovat z cztracker cez bitTorrent. Na druhom macu kde je high sierra mi ide vsetko bez problemov. Vie niekto pomoct? Vdaka
Mam stejný problém. Nezačne se mi stahovat soubor z cztracker přes bitTorrent ani přes utorrent. Z jiných stránek se to stahuje normálně. Zajímalo by mě, čím to je. Nevíte si s tím někdo rady? Děkuju
Hrozných chyb, nedá se to číst. Je vidět, že autorovi složitější OS s více možnostmi jistě problém dělat bude. Pokud je jeho znalost rodného jazyka na takové úrovni.