Nákup v zahraničí s nepravou adresou (iTunes a Amazon)
Spotify – budoucnost hudby?
Pokud chcete něco více, nebo spíše pohled do budoucnosti, je tu Spotify. Služba, kde za cenu 10-ti Liber měsíčně získáte přístup k neomezené knihovně hudby (samozřejmě bez Beatles), kterou můžete poslouchat jak ve svém počítači, tak třeba v iPhonu (máte možnost mít 3333 skladeb v Offline režimu). Spotify funguje jako streaming, čili skladby jsou vám posílány z internetu do počítače, ale jak je uvedeno výše, umožňuje pracovat i bez aktivního internetového připojení. A za cenu necelých 300,- Kč měsíčně je to nepřekonatelná služba, na kterou si velice rychle zvyknete. A z mého pohledu je toto budoucnost toho, jak hudbu budeme konzumovat. Neomezená knihovna, streaming a část hudební knihovny, kterou budete mít u sebe. Prostě takové vlastní internetové rádio. A není pochyb, že se tohoto řešení dříve nebo později dočkáme v iTunes. Apple před nějakým časem koupil službu Lala, která tento model nabízela a je jen otázkou času, kdy stejné řešení jako Spotify představí Apple v USA. Streaming si Apple zkouší na Apple TV a distribuci filmů a hudba je jen dalším logickým krokem.
A stejně jako u iTunes či Amazonu, i Spotify je vám dostupné z ČR. Stačí si založit účet s UK adresou (budete muset být v UK, nebo alespoň jednou použít VPN, kvůli ověření) a následně si koupit na eBay zmiňované Spotify Gift Card, nebo použít službu EntroPay (což je virtuální platební VISA karta bez udané adresy, kterou si nabijete ze své skutečné platební karty), tu zadat na svůj UK Paypal účet (asi tušíte, jakou tam dáte adresu) a tím za Spotify zaplatit. Vypadá to komplikovaně, ale i toto je otázka pár minut.
Nákup u nás
A aby byl výčet kompletní (alespoň z pohledu ČR), neměli bychom zapomínat i na i-legalne.cz – přestože se jedná o portál nabízející hudbu v WMA formátu, který například na iPodu nebo iTunes nepřehrajete, nabízí dnes svou sbírku bez DRM. To znamená, že skladby můžete nakoupit a třeba pomocí aplikace EasyWMA překonvertovat do MP3 či AAC a následně nahrát do iTunes a synchronizovat s iPodem či iPhonem.
Stahování odkukoliv
A samozřejmě mezi další možnosti patří stahování z warezu, uloz.to, rapidshare, hotfile, fileserve a dalších. Pokud dobře rozumím výkladu zákona, tak stáhnout si hudbu nebo film (netýká se software) je legální, pokud jej máte pro vlastní potřebu a nesdílíte jej. Tudíž údajně (opravte mě, pokud tomu tak není) není problém výše uvedené servery pro stahování použít a získat libovolnou hudbu a přitom neporušit zákon. Jinak je tomu u P2P sítí jako jsou torrenty, kde zároveň sdílíte.
Technologie nám umožňují být v USA (díky VPN), platit „mezinárodní“ kartou (EntroPay) a používat mezinárodní služby s malou lží – uvedením jiné adresy. A tím samozřejmě porušit pravidla výše uvedených služeb. Otázkou ovšem zůstává. Je lepší použít tuto lež a za obsah platit a zajistit tak, aby umělec dostal peníze, nebo raději používat ruské MP3 farmy, které jsou z pohledu jejich zákonů legální (a z našeho pohledu extrémně levné), stahovat hudbu z internetu pomocí radpishare, hotfile a dalších a tvářit se, že já hudbu nesdílím, pouze stahuji, čili se mi nemůže nic stát?
Jaký je váš názor? Co je z hlediska práva opravdu legální/ilegální? A co je správné?
Další zajímavé články Petra Máry najdete na jeho osobním webu, nebo se můžete rovnou přihlásit na jeho Mac školení!
Dobry den. Najde se nekdo by by byl ochoten zalozit pro me ucet na spotif? Za pripadnou pomoc predem dekuji.
A neni nahodou trestne vlastnit nelegalni kopie? Stahovani cehokoli je nepostihnutelne, ale uz to, ze to mam pote ulozene treba na HDD je problem. Protoze nelegalni kopii nesmim pouzit ani sam pro sebe…
Dodatek ke Spotify: nemusite byt v UK, staci se na strankach prepnout do UK verze (jazykove verze stranky).
Pouzivam Spotify uz skoro rok a je to parada. Pravda, po vetsinu casu jsem pouzival free verzi na laptopu a Macu, ale ted uz si uzivam premium balicku a neomezeneho internetu v mobilu. Diky nemusim mit zadnou muziku v uz tak preplnenem telefonu. :)