S výberom hudobného prehrávača na Macu pravdepodobne nikto z nás nemá veľké problémy. iTunes nám slúži ako obrovská knižnica pre hudbu, knihy, filmy, podcasty či aplikácie pre iPveci. Dennodenne ho používame najmä na jednoduché a efektné prehrávanie hudby, ktoré sa s podporou aplikácií tretích strán (Gimmesometune, Coverstream a pod.) stáva skutočným pôžitkom.
V závislosti od veľkosti nášho disku skladujeme v iTunes tisícky skladieb. Keďže iTunes store u nás nefunguje a celkovo nákup hudby cez internet u nás nie je ešte takou samozrejmosťou, väčšina z nás sťahuje hudbu z rôznych internetových zdrojov. Pri dopĺňaní našej hudobnej zbierky sa viackrát stretneme so situáciou, že stiahnutá hudba nie je otagovaná a po pridaní do iTunes sa nám rozhádže a kompletný album s názvami skladieb typu Track01 a pod. už nemusíme nikdy nájsť. Jedným riešením je zachytiť pridaný album či skladby hneď a ručne ich v iTunes otagovať. Preklikom cez “Get info” sa dostaneme k možnosti úprav tagov skladby či (označením viacerých skladieb) celého albumu. Musíme ale poznať všetky informácie, ktoré chceme doplniť a ručne vyhľadať cover k albumu. Druhou možnosťou je použiť špeciálny softvér na tento účel. Momentálne sú na trhu dva výborné programy – TuneUp media a Songgenie spolu s CoverScoutom. Aplikácii TuneUp sa bude v najbližších dňoch venovať vo svojej recenzii Martin Fraňo. My sa dnes spoločne pozrieme na SongGenie 2, ktorému bude sekundovať CoverScout 3.
Po spustení programu Songgenie 2 prebehne preskenovať celej iTunes hudobnej knižnice. Uvidíme nádherné používateľské rozhranie, ktoré vo verzii 2 urobilo veľké pokroky. Má 2 hlavné časti – zoznam skladieb a informácie o práve označenej skladbe.
V ľavom hornom rohu je vysúvacia lišta, ktorá filtruje skladby podľa toho, či už sme ich skontrolovali a vydeľuje tie, ktoré nemajú kompletné všetky základné informácie (názov skladby, interpret, album), a skladby bez textov (lyric).
Ako teda práca s programom prebieha? Povedzme, že potrebujeme doplniť do skladieb niektoré základné tagy. V ľavej hornej lište vyberieme možnosť “songs that need song information” a označíme jednu alebo viacero skladieb, ktoré chceme identifikovať.
CoverScout
CoverScout funguje na podobnom princípe – najskôr vytriedi albumy, ktorým obrázok obalu chýba a potom môžete pre ne spustiť hromadné vyhľadávanie. Výsledky vyhľadávania dostanú hviezdičkové hodnotenie podľa relevancie a kvality obrázku, zvolený náhľad možno ešte v prostredí programu jemne upraviť (orezať alebo máličko otočiť).
Zdravim, kupil som tento soft a natahal zhruba 700 textov do svojej iTunes kniznice. Vsetko funguje v poriadku pokial som Macu, ALE akonahle updatujem songy na iphone drviva vacsina novopridanych textov nefuguje- zjavi sa len „nacitava sa text“+ nacitavacie kolecko. Inak niektore songy (zatial som nasiel jeden album) funguju, niektore sa tvaria, ze nemaju ziadne texty a vacsina sa sprava tak ako popisujem vyssie.- nema to ziadnu logiku. Uz som vyskusal vsetko mozne, dvakrat som nachal prepisat vsetky songy na iphone, stale rovnaky vysledok na Macu OK, na iphone nic. Uz som z toho na prasky, neviete cim by to mohlo byt?
Hm, neviem v com je problem. Ja mam texty natahane cez GimmeSomeTune, taketo softy pouzivam hlavne na doplnenie tagov. Treba trochu poguglit, ci maju aj ini tento problem, alebo napisat priamo vyvojarom na support, su tam celkom mili a urcite pomozu :). Prajem vela stastia.
Hi Branislav,
Hm, mili su, ale ja som myslel, ze ich soft je pre apple zariadenia. :)
Thank you for your message. My name is Robert and I am happy to help.
We are currently investigating this but believe it may be an Apple issue (iTunes
and the iPod app are not from equinux, of course). To help us, please could you
copy and paste the lyrics of one of your songs to this email.
:-)
no tak to by mohli vediet, preco sa im to nesyncuje s ipodom, alebo aspon povedat, ze o takom probleme vedia :(
Do you have any video of that? I’d like to find out some additional information.