Systémovú aplikáciu iChat používam na komunikáciu už nejaký ten piatok. Zabudol som na bežné problémy, týkajúce sa tak bezdôvodne rozšírenej aplikácií AdiumX. Mizerné UI v základnej inštalácií, pri ktorom je nutné strácať čas dodatočnými úpravami, odpájanie sa od komunikačných protokolov, až po pády samotnej aplikácie. Otrava s pravidelnými aktualizáciami, ktoré občas pokazia i to, čo fungovalo v predošlej verzii. Pracujem predsa na Macu a od softvérového vybavenia si vyžadujem solídnejšiu použiteľnosť.
Apple iChat mi v základnej inštalácii spolu zo systémom Mac OS X dáva efektivitu v jednoduchosti, stabilitu spolu s decentným používateľským rozhraním. Práve tieto aspekty sú pre mňa tie najdôležitejšie pre príjemné každodenné používanie. Integrácia a previazanosť aplikácie spolu so systémovou funkcionalitou je už (ako to býva pri spoločnosti Apple) samozrejmosť. Samotná aplikácia je výborný základ, ktorý ak chceme, môžeme rozšíriť. Napríklad o šikovné zautomatizovanie si určitých, inak otravných úkonov. Chax je komplexné rozšírenie dopĺňajúce iChat o funkcie, ktoré potešia i pokročilejšieho používateľa.
- Automatické prijímanie súborov – umožňuje nám automaticky prijímať súbory od ľudí v zozname kontaktov. Ak nám chcel niekto poslať document aplikácie iWork – Pages počas našej neprítomnosti, nemusí ho už dodatočne posielať mailom alebo využívať internetové úložiská. Z automatizovať si môžme taktiež procesy prijímania audio/video hovorov, zdieľanie obrazovky a akceptovať prichádzajúci textový rozhovor.
- Jednotný kontakt list – ak používame viacero komunikačných protokolov, akými sú napríklad gTalk, MobileMe alebo Facebook či Jabber, stretneme sa s oddeleným kontakt listom pre každú IM sieť zvlášť. Oceňujem atypické riešenia programátorov spoločnosti Apple. Kontakt list určený výhradne jednému protokolu zvyšuje prehľadnosť. V niektorých situáciách potrebujem ale rýchlo vyhľadať konkrétnu osobu, ktorá je online a vtedy siaham po jednotnom kontakt liste.
- ICQ formátovanie správ – ak ste okolnosťami prinútení stále používať zaostalý protokol ICQ, nemusíte sa báť o kompatibilitu. Chax prináša plnú podporu pre túto, v Európe najrozšírenejšiu “instant messaging” sieť. Dobrou správou však je, že komunikačný protokol sieťe Apple MobileMe podporuje pridávanie ICQ kontaktov. Ak nemáte záujem o platbu za komplexné portfólio služieb Me.com, môžete si zriadiť bezplatné konto v štýlovej doméne @mac.com pre iChat komunikáciu zo známymi na sieti ICQ a AOL úplne zdarma.
Rozšírenie Chax taktiež pridáva podporu aplikácie Growl, notifikačnej služby v systéme Mac OS X. Chax obsahuje viacero zaujímavých vlasností. Jednou z nich je zobrazenie avataru píšucej osoby priamo v docku, v ikone aplikácie.
Ak obľubujeme dynamicky meniaci sa status, “aktuálne počúvam”, môže nás zaujať práve rozšírenie GimmeSome Tune. Slúži okrem iného k ovládaniu multimediálneho prehrávača iTunes. Rozširuje však iChat status o dodatočné informácie. V nastaveniach môžeme zobraziť interpreta, album, rok vydania a žáner skladby. Taktiež nám mení avatar podľa aktuálne prehrávaného coveru skladby. Po odstránení aplikácie nám rozšírený status ostáva. Zmeny avataru už nie.
Chax zdarma stiahneme zo stránky vývojára Kenta Sutherlanda. GimmeSome Tune taktiež zdarma k stiahnutiu sa nachádza na – eternalstorms.at
Šetrenie miesta – iChat Pro
Ak pracujeme na 13” displejoch bez externého monitora, plochy nie je nikdy dosť. Preto treba šetriť všade, kde sa dá. Ak sa nám na aplikácii iChat nepozdáva plytvanie miesta na monitore, môže nám pomôcť mód iChat Pro. Pred inštaláciou je vhodné si zazálohovať originál aplikáciu, ak by nám “Pro mód” nesadol a chceli by sme vrátiť zmeny do pôvodného stavu.
Zdarma k stiahnutiu – Infinisedesign.net
Efektný manažér okien – Afloat
Afloat poskytuje komplexný balík možností, ktoré nám môžu zefektívniť prácu s oknami v systéme Mac OS X. Pridáva oknám vlastnosti inšpirované v operačnom systéme Microsotft Windows7 (Windows Aero). Nás konkrétne zaujíma možnosť “prilepiť” okno ponad ostatné a priradiť iChatu automatické spriehľadnenie okna podľa chuti. Variácií je hneď niekoľko a je len na nás, ako kreatívne dokážme využit novo nadobudnuté vlasnosti okenného manažéru v systéme.
Zdarma k stiahnutiu – Infinite-labs.net
Viac filtrov pre video konferenciu
Ak nás baví používať zábavné filtre na spestrenie video konverzácií s priateľmi, môžme navštíviť stránky Quartzfx.com a iSmilyes.free.fr. Efekty využívajú potenciáll integrovanej technológie Mac OS X – Quartz. Efekty sú akcelerované grafickou kartou s minimálnou zaťažou na procesor Maca.
Technológie systému Mac OS X
Na úplny záver by som chcel vyzdvihnúť technológie systému Mac OS X, ktoré aplikáciu Apple iChat posúvajú ponad konkurenciu a spríjemňujú každonenné používanie. Prebrané z môjho staršieho článku na portály jablicka.com.
- Dictionary – framework slúžiaci k integrácii služby Dictionary do aplikácií, umožňujúci komplexné využívanie možnosti systémového slovníka. Pri kontaktoch nekomunikujúcich rodnou materčinou túto vlastnosť oceníme. Dictionary umožňuje vyhľadávanie i v rámci Wikipédie. Z kontextovej ponuky môžme využiť technológiou Spotlight a priame vyhľadávanie cudzieho výrazu vo vyhľadávači Google.
- Data Detectors – technológia inteligentného rozpoznávania objektov na základe určitých algoritmov. Napríklad, rozpozná nám telefóne čísla, mailové adresy atď. Tieto informácie môžme efektívne použiť v mnohých iných aplikáciách. Príkladom nám môžu byť aplikácie Address Book či kalendár iCal. Potešiť môže taktiež možnosť vypočutia si krátkej ukážky aktuálne prehrávanej skladby kontaktu cez Apple iTunes Store.
Data Detektory nie sú v aplikácií Apple iChat natívne aktívne. Aktivujeme ich príkazom v Terminály – Aplikácie/Utility – Terminal.app.
defaults write com.apple.iChat EnableDataDetectors 1
Dúfam, že článok pomohol nie len switcherom, ale i zabehnutým používateľom Macu, ktorí doteraz už z akéhosi princípu aplikáciu Apple iChat ignorovali.
Cestina?
@Robin – dobrý deň, som slovenským autorom a myslím, že následné prekladanie do Čestiny by bolo fakt pre mňa priveľa a pre ostatných autorov hovoriacich čestinou by to bola priveľká časová záťaž preniesť do čestiny takto rozsiahli článok. Ospravedlnujem sa však, ak ste nerozumeli prípadne niektorým úsekom článku. Rád objasním prípadné nezrozumiteľnosti, ktoré môžu nastať.
S pozdravom Martin
Myslím, že Robin se ptal na češtinu v iChatu ;-)
Dorby clanok, Dakujem
mě nefunguje na iChat ICQ prostě nejde…. tak pouzivam adium rad bych pouzival iChat ale nejde mi tam icq
jestli jsem to dobre pochopil, tak nejde pouzit stavajici ICQ ucet/cislo, ale zalozit novej ucet na podporovane siti.
Cili lehce zesmesnujici nadech clanku dobrej, ale reseni smutny.
Btw, ja s Adium zadne problemy nemam.
St.
@Martin – vložíte icq číslo do kolónky „Screen Name“ a do password už pochopiteľne heslo. ICQ by za normálnych okolností malo nabehnúť. Potom už len editovať údaje, ktoré sa doplnia s kontakmi v Address Booku a je hotovo. Takto sa dá používať i „aktuálny“ ICQ účet. Autorizácie idú i nejdú, nedá sa povedať, za akých okoľností to ide a kedy nie, najviac záleží na používanom klientovi druhej strany.
@St – používať účty buď @Me.com alebo zdarma @Mac.com na prihlásenie sa do iChatu a následne opäť popridávať ICQ čísla je najideálnejšie, v tedy plne funguje autorizácia. Je to paradoxné. Ďalej, ja keď som používal Adium, musel som sa s ním dosť hrať (HUD MOD) aby bol pre mňa graficky prívetivý a všetko to vždy rozbili aktualizácie, ktoré boli jednu dobu dosť časté. Večné problémy s Facebookom, odhlasovaním v Safari pri prihlásení sa na Facebook z Adia a podobne. Neprichádzane sprav… Osobne som ten kus softu nikdy nemusel a s ICQ to riešil @Me.com účtom. Teraz už ani to nie je potrebné, keď som ICQ zahodil a prešiel plne na Facebook, ktorý je oficiáne cez Jabber pohodlne možný i v iChate.
Bohužel mě ICQ nefuguje a plno mím kamaradům také ne
takže jak vůbec mohu mít ICQ v iChatu ?
Martin: pridavas ICQ ucet ako AOL? ked ti „nejde“, co to v praxi znamena? nepripoji sa, vyhodi chybu, aku…?
Ja zase pouzivam Adium (neviem, ale AdiumX sa uz nepouziva dost dlho) a nejak spominane problemy nepozorujem… Stale aktualizacie? – som na 1.4b17 a tento rok sa ku mne este ziadna aktualizacia nedostala a pravdupovediac, necitim ani potrebu, pretoze sa s aplikaciou nevyskytuje najmensi problem… Padanie Adiumu? – nic take nepozorujem. Odpajanie sa od protokolov? Nepamatam, kedy sa mi ICQ alebo MSN odpojilo… (neviem, mozno ze mam stastie, ale ak by bolo Adium take zle, asi by ho tolko ludi nepouzivalo) „Pracujem predsa na Macu a od softvérového vybavenia si vyžadujem solídnejšiu použiteľnosť.“ – tak Adium patri fakt k tym poslednym aplikaciam, ku ktorym by som si daco take dovolil napisat…
No a teraz k vychvalovanemu iChatu… Prvykrat som ho skusal kedysi davno, aj s Chax a podobnymi doplnkami, no mal som s nim problemy ako chybne formatovanie sprav, chyby pri pridavani ICQ kontaktov (resp. povolovanie – uz si to presne nepamatam, proste neslo to ako malo) a neviem co vsetko, taktiez UI mi neprislo uplne najlepsie (iked to je vec vkusu, no urcite by som nenapisal daco take, ako „Mizerné UI v základnej inštalácií“ – prave Adium mi uplne vyhovoval od prveho presunutiu ikonky medzi aplikacie)… No ale ako som si precital, aky je iChat skvely, tak som sa ho odhodlal opat skusit… Nahodil som najnovsiu verziu Chax, napisal prvu spravu a dostal odpoved „to co si mi tu popisal?“ – ocividne to formatovanie stale nefunguje na 100% a kedze ICQ ma u mna drviva vacsina uzivatelov, iChat som pekne vypol a vratil sa k Adium…
Celkovo, clanok mi prisiel, akoby som cital clanok o Windows nemenovaneho Radka na jeho blogu… Aplikacia ktoru on pouziva je najlepsia na svete, nic lepsie neexistuje a ak sa aj najde nejaky bug, ono to vlastne bug nie je, je to feature aplikacie… Ako clanok v pohode, nic v zlom, len mohol by byt objektivnejsi a ako som uz napisal, keby je Adium az taky zly a iChat taky skvely, asi by Adium take pouzivane nebolo…
No a este na zaver, ked uz zazneli vety ako Apple a solidnejsia pouzitelnost… Apple je zname prave tym, ze v jednoduchosti je krasa… Neviem ci je jednoduchsie stiahnut Adium, presunut ikonku medzi aplikacie, prihlasit sa na ucet a zacat chatovat (presne takto fungujem od prvej instalacie Adiumu a doteraz som nemal potrebu daco nastavovat), alebo spustit iChat, najprv zistovat, ako tam vobec ICQ dostat (ocividne to aj na zaklade komentarov take jasne nie je), potom zase stahovat Chax, potom zase zistit, ze formatovanie sa nie kazdemu dobre zobrazuje atd…
icq nejde přidat ani mě. zadám ID heslo a pořád píše že bud heslo nebo číslo je špatné. 100% zadávám obojí správně. zkoušel jsem zadávat ho i ve tvrau xxx-xxx-xxx ale to taky nejde.
12. máš naaprostou pravdu v posledním odstavci. včera jsem ichatu a icq věnoval asi tři hodiny a nepohnul jsem s tím prostě to nejde. každopádně ic je všeobecně podporovaný protokol, v americe sice není tak rozšíření ale evropa vesměs jede na icq bohužel ale je to tak. přijde mi trapné že ichat ho běžně nepodrporuje tak jako většina ostatních klientů. adium je skvělé a nemám s ním jediný problém
Tak jsem si vyzkoušel iChat včetně ICQ, funguje to. Bylo to moje úplně první spuštění iChat. Nejpve jsem si zřídil účet na @Mac.com a připojil se. Dále jsem zadal své stařičké # ICQ a hesílko okmažitě se mi to spojilo. Dále jsem přidal taktéž naproto bez problémů FB.
Jen mi teda nevyhovůjí moc ty bubliny v chatu …
Re:8. Martin Fraňo
proti vsem logickym uvaham to na predvolbu AIM funguje.
Skoda , ze jste to nenapsal do clanku, opravdu to neni zrejme. Kazdopadne moc dekuji.
Jinak jsem prisel, proc nekterym nefunguje prihlaseni, me to neslo u firemniho cisla:
!!! HESLO musi mit MAX. 8 ZNAKU !!!
St.
a naprosta bomba je, ze muzu mit najednou vic uctu aktivnich. (soukrome a firemni cislo technicke podpory) Do ted jsem to resil programem Adium (bez problemu) a programem Proteus (hruza).
St.
@St – bude to asi v tom hesle, inak nevidím dôvod, prečo by sa niekomu nedalo prihlásiť v iChate s ICQ.
AdiumX bolo z minulosti rozšírené z jediného dôvodu, nebolo tu nič lepšie. Dúfam len, že ho čím najskôr nahradí Trillian Astra for Mac http://www.trillian.im/ alebo ľudia začnú viac používať vstavaný systémový iChat :))