CEO spoločnosti BlackBerry, John Chen, opäť kritizoval Apple a jeho postoje voči ochrane súkromia, ktoré pokladá za neetické. Chen, riaditeľ spoločnosti známej tým, že vyrába telefóny s vysokou úrovňou zabezpečenia, pokladá za neetické, že technologické spoločnosti ako Apple nechcú pomáhať vláde v záujme posilnenia národnej bezpečnosti a posilneniu ochrany pred teroristickými útokmi, ako bol napríklad ten v Paríži minulý mesiac. „Vládni predstavitelia prosili technologický priemysel o pomoc už niekoľko rokov. Technologický svet však týmito prosbami pohŕda,“ uvádza Chen na svojom blogu.
Podľa jeho slov sme v dobe, kedy je pre korporácie dôležitejšia ich reputácia než dobro vlasti. Vadí mu napríklad, že produkty Applu sa dostali do popredia práve kvôli tomu, že spoločnosť uisťuje svojich zákazníkov o bezpečnosti: „Nečítame vaše e-maily, vaše správy a pokladáme to za neakceptovateľné – Nechcem, aby ľudia čítali moje!“ uviedol dávnejšie Tim Cook. Riaditeľ Applu okrem toho vyhlásil pre denník Telegraph, že „nikto z nás by nemal akceptovať, aby vláda, spoločnosť alebo ktokoľvek iný mal právo pristupovať k našim súkromným informáciám, pretože to je naše základné ľudské právo, máme právo na súkromie a nemali by sme sa ho vzdávať. Rovnako tak by sme sa nemali nechať zastrašovať.“ John Chen však nesúhlasí s týmto riadením a dodáva, že jedna z najsilnejších technologických spoločností na svete (Apple), odmietla poskytnúť vláde prístup k telefónu drogového dílera, pretože by podľa jej slov došlo k poškodeniu reputácie značky.
Apple teda v očiach šéfa BlackBerry nepriamo podporil ďalšiu drogovú činnosť. Myslí si skôr, že ak je to potrebné v prípade vyšetrovania, vtedy by mali spoločnosti ako je Apple, spraviť výnimku a mali umožniť ochrancom zákona pristupovať k zariadeniu, presne tak ako sú občania zodpovední za boj proti kriminalite a majú právo podať svedectvo. Rovnakú zodpovednosť by mali mať aj spoločnosti. BlackBerry je potom v jedinečnej pozícii, kedy sa vie postarať o to, že medzi vládou a spoločnosťami dochádza k rozumnej debate o tom, ako by mala fungovať ochrana súkromia užívateľov.
*Zdroj: Business Insider
Ať jde velevážený CEO do hajzlu. V tomto fandím Applu. Samozřejmě bych na to nespoléhal, ale soukromí je více než být rádoby chráněn. Kdo vymění svobodu za bezpečí, nezaslouží si ani jedno.
Angel: jasně takže na jednu chceme aby nás stát chránil ale na druhou pro to nic neuděláme :D ten citát musel vymyslet nějakej ynteligent :D
ElBarto: tak ale otázka znie jednoducho. Čo je dôležitejšie – bezpečnosť alebo súkromie? Resp stojí obetovať súkromie za zvýšenie bezpečnosti?
Podľa mna nie. Riziko pokušenia zneužitia je väčšie ako nejaká ochrana, ktorá nie je 100%-na.
A pre svoju ochranu môžeš ty sám urobiť veľa a pomôct tak štátu a nemusíš sa vzdávať súkromia.
ElBarto:
Pokud je pristup do telefonu jedina teoreticky mozna sance, jak mozna usvedcit obvineneho, dela si z nas dobry den cely policejni, bezpecnostni a vysetrovaci system.
CEO Blackberry by měl emigrovat do KLDR, oni by ho soudruzi naučili jak je důležité soukromí.
Podľa jeho slov sme v dobe, kedy je pre korporácie dôležitejšia ich reputácia než dobro vlasti…
nebylo to tak vzdycky… kazdej sere na mir dobro demokracii…a dslsi sentimentalni sra.ky…..
snad tady nikdo tej komedii o neprolomitelnosti ios a jinejch neveri….
proste jen jednou za cas sehrajou v mediich saskarnu aby byla konzumni spolecnost a akcionari v klidu… nebudte naivni.
2ElBarto:
Já od státu např. nechci aby mě chránil. V roce 2001 byl spáchán teroristický útok kdy zemřelo 3000 lidí. Od té doby se buzerují miliony lidi denně na letištích kontrolami, omezením tekutin a podobnými blbostmi. Svobody jsou bod záminkou bezpečí jedna po druhé odstraňovány. Už teď splňuje naše společnost tolik znaků totalitních zřízení, že se mi chce brečet.