Tuzemský operátor T-Mobile dnes v tiskové zprávě oznámil, že příští rok chystá zavést vestavěné SIM karty. Právě o této technologii se před pár měsíci spekulovalo také ve spojitosti s Applem a Samsungem, kteří prý společně pracují na jejím velkém rozšíření. Ve výsledku by to znamenalo, že bychom se v budoucích iPhonech už nedočkali zdířky na SIM kartu, ale karta pro operátora by byla zabudovaná přímo v telefonu a minimalismus jablečných telefonů by byl zase o kousek dál.
T-Mobile se v rámci skupiny Deutsche Telekom aktivně podílí na vývoji otevřeného standardu pro tzv. vestavěnou SIM kartu (eSIM), která bude trvalou součástí zařízení a bude možné ji jednoduše aktivovat a spravovat na dálku. Operátor ve spolupráci s partnery chce první chytré telefony podporující standardizovanou eSIM představit již v příštím roce.
„V příštím roce uvedeme první telefony s eSIM, masivní rozšiřování této technologie očekáváme v letech 2017 a 2018,“ říká Vladimír Klein, technologický ředitel T-Mobile, a dodává: „Konvenční plastové SIM karty se podle našeho názoru přestanou používat do deseti let, což krom jiného přinese zlepšení zákaznické zkušenosti a zvýšení spolehlivosti mobilních zařízení.“
Vestavěná SIM karta má podobu speciálního čipu a je nedílnou součástí přístroje. Obsahuje informace o profilu uživatele v síti a lze ji naprogramovat na dálku – díky ní tak odpadá například potřeba otevírání zdířky na SIM kancelářskou sponkou, stříhání karty do menšího formátu nebo výměny SIM.
Nástup eSIM je úzce spjat zejména s procesem připojování přístrojů a následným rozvojem tzv. internetu věcí. Podle některých odhadů bude v roce 2020 připojeno až 200 miliard zařízení – týká se to mj. automobilů, nositelné elektroniky (wearables), chytrých domácností, chytrého měření, e-health a dalších oblastí. Všechny tyto produkty bude potřeba snadno aktivovat, spravovat a ovládat, často hromadně, a právě to umožní vestavěná SIM. Registrace nového přístroje na konkrétní účet je s eSIM velmi snadná – stačí například naskenovat nebo opsat ID kód produktu a ihned poté dojde k aktivaci a propojení s dalšími připojenými produkty zákazníka.
Skupina Deutsche Telekom dosud komerčně spustila ve dvou zemích (v USA a ve Velké Británii) technologii eSIM založenou na řešení společnosti Apple. V proprietárních řešeních ale vlastník českého T-Mobile nevidí budoucnost, proto se již několik let aktivně podílí na vytvoření otevřeného celosvětového standardu eSIM zastřešeného celosvětovou asociací mobilních operátorů GSMA. Standard, na němž Deutsche Telekom a jeho dceřiné firmy spolupracují s dalšími velkými operátory, výrobci zařízení a výrobci SIM karet, by měl být oznámen v první polovině roku 2016.
*zdroj: t-press.cz
Chápem to správne, že potom už budem môcť vymieňať SIMky softwarovo keď budem prechádzať hranice?
Je to možno len môj mokrý sen, ale vďaka tomuto by sme teoreticky mohli mať konečne v iPhone dve aktívne SIMky naraz. Neviem či to narazí na nejaké technické obmedzenia, ale teoreticky by ich mohlo byť aktívnych aj viac než dve :)
…ak to teda Apple zasa nezaspí a nebudeme čakať na featuru tri roky po tom ako ju (síce zabugovanú jak šlak) predstaví Samsung…