Zatiaľ čo väčšina výrobcov počítačov pravidelne zaznamenáva pokles predajov, Applu sa s jeho MacBookmi darí a podiel rastie. Prečo to tak je? Možno na tom má čo dočinenia spokojnosť užívateľov, čomu teraz nasvedčuje aj prieskum magazínu Consumer Reports, ktorá zisťovala u zákazníkov spokojnosť s ich počítačmi. Ten totiž poukázal na skutočnosť, že MacBook je najlepšou voľbou, ak si chcete kúpiť prenosný počítač a požadujete od neho spoľahlivosť a kvalitu. Prieskumu sa celkovo zúčastnilo 58 000 predplatiteľov, ktorí si kúpili notebook v priebehu rokov 2010 až 2015.
Vo výsledku táto správa hovorí, že 20% respondentom sa pokazil notebook v priebehu prvých troch rokov od kúpy. V prípade MacBooku je to nižšie a len 10% majiteľov narazilo behom prvých troch rokov na problémy. Na druhom mieste sa potom umiestnil Samsung a Gateway, ktorí mali 16% a za nimi nasledovali Acer, Lenovo, Toshiba, HP, Dell a ASUS, u ktorých sa problémy pohybovali na úrovni 18 až 19%. Rozhodne zaujme fakt, že MacBooky sa kazia menej ako počítače s Windows a to aj napriek tomu, že zvyknú stráviť za počítačom viac času. re zaujímavosť,
Zatiaľ čo stroje s Windows zvyknú užívatelia používať viac ako 20 hodín týždenne, MacBooky zvyknú byť zapnuté 23 hodín týždenne, teda o 15% dlhšie. Je preto prekvapivé, že častejšie používanie sa odrazilo na nižšej kazovosti. Tá sa pohybuje na veľmi nízkej úrovni pri MacBooku Air, kde sa na problémy sťažovalo 7% užívateľov. U MacBooku Pro to bolo o trochu viac, 9%. Za nimi potom nasledoval Gateway NV s 13% a LT so 14%, Samsung ATIV Book so 14% kazovosťou, Lenovo ThinkPad mali 15% a napokon Dell XPS mali 15% kazovosť behom prvých troch rokov od kúpy. Prémiová séria počítačov HP ENVY skončila ako jedna z najhorších, mala 20% kazovosť, zatiaľ čo Lenovo Y mali kazovosť 23%. Pokiaľ však ide o servis, tak sa majitelia MacBookov sťažovali na drahšie servisné služby Applu, čo je dôvod, prečo sa odporúča zakúpiť si AppleCare balíček.
Napokon, so spoľahlivosťou bolo spokojných 71% majiteľov MacBooku. So spoľahlivosťou počítačov s Windows bolo spokojných len 38% majiteľov.
*Zdroj: MacRumors
No, ono to je takový zavádějící výklad čísel. A to zejména proto, že výrobci počítačů s windows dělají velké množstvé low-end produktů. Tedy koupíte notebook za 7 000Kč s DPH. Zkuste mi najít cenově shodný nový notebook od Apple. A nízká cena se musí někde projevit.
Já kupuji pouze Lenovo (dříve ještě IBM) a to řady X. Notebook, nejde cenově pod 45 000Kč. Mám už čtvrtý takový notebook a za dobu 12-ti let jsem nereklamoval žádnou závadu. Doma manželka denně používá ještě můj předešlý X61. Krom baterky, kterou jsem musel koupit je jak nový. A to jsem jej denně nosil a 8 hodin denně byl v provozu. Podotýkám, že notebook z roku 2007. Mimochodem s windows 10, které na něm běží velmi svižně.
Pokud by to bylo srovnání notebooků stejné třídy, tak možná, ale takto je interpretace ve prospěch toho, kdo ji zadal :-)
Naopak jsme na firmě řešili dvě reklamace Air (nafouklá baterie) a Pro (nefunkční zvuk – výměna desky)
Dell XPS nabizi zaruku NBS (next business day)
,,Prémiový servis do druhého pracovního dne přímo na místě u zákazníka. Po celou dobu trvání záruky je vám k dispozici značkový servis včetně možnosti opravy přímo u vás doma či v kanceláři. Dell vám navíc garantuje servis do druhého pracovního dne, takže neztratíte čas zdlouhavým posíláním reklamovaného notebooku do servisu a ještě zdlouhavějším čekáním na výsledek.,,
Statisticky je jasne, ze budou mit produkty s touto zarukou % vetsi poruchovost. Dale Apple nabizi primarne myslim 1 rok zaruku v USA s priplatkem na dalsi rok, kdezto Dell u takto oznacenych produktu nabizi zaruku 3 roky, coz take zvysuje % poruchovost. Diky rychlemu servisu je mozne u pocitacu Dell okamzite nasadit nahradu, kdezto Apple popotuje do servisniho strediska, kde maji 1 mesic na vyrizeni?
Podobne to je u monitoru Dell, kde je treba zaruku 0 vadnych pixelu a kdejaky ,,prd,, se muze nahlasit, coz samo o sobe zvysuje % poruchovost i kdyz se jedna o kvalitni produkt. Pokud ma zakaznik jednoduchou paku, tak proc toho nevyuzit v porovnani s konkurenci, kde musi pomalu dolozit fakturu a jeste to posilat na mesic do tramtarie.
koss frajer!
Já bych macbook neměnil. Ostatně PRO 2009 používám stále jako primární stroj. Ale je mi jasný že u konkurence bych dostal taky kvalitní stroj. Ale ten stojí stejný peníze jako macbook. Můj předchozí HP Pavillion šel do roku do kopru (baterka, kloub).
Vím, že chci mac os a jediný co nemá konkurence, je design.
koss, do your homework, to čo píšeš nie je pravda.
V šatistikách nie sú značky, ale modelové rady a najlepšie dopadli tie z vysokej triedy (sú to 1000$ a viac).
Stále ale ani zďaleka neprekonali Macbooky (tie boli btw tiež zadelené zvlášť na modelové rady).
koss: To je blbosť. Môžeš kúpiť aj drahý počítač s windowsom a ajtak máš problémy, lebo tam jednoducho chýba zladenie HW a SW. Čím dlhšie ho používaš tým viac problémv. Že baterky po polroku dosahuju polovicu svojej výdrži ako v deň kúpi je prakticky pravidlom, taktiež iné problémy.
Vo firme, kde som pracoval sa kupovali 3 nové notebooky do offices v cene tesne pod 1000 € a hneď s nimi boli problémy, šli pod ne chladiace podložky a napriek tomu, že boli identické pri jednom bol rozmazaný obraz, pri ďalšom nešlo aktualizovať windows na novú majornú verziu…
Notebook gateway ? Co to proboha je ?
Koss má naprostou pravdu !! Kdež se podíváte na ceny tak můžu srovnávat nějaký acer za 8000 kč z macbookem za 25000 po výkonnostní stránce komponenty jsou v něm stejné možná až na beterku za tu by se muselo trochu připlatit. Navíc se mi strašně líbí jak macbook air za 26000 stále nemá full HD a to snad zádný notebook od jiné firmy nemohl dovolit. Jak tu někdo píše že batérka po půl roce je na poloviční kapacitě to mě těžce pobavilo u macbook pro jsem měl to samé z rozdílem že nová baterka u konkurence stojí čtvrtku toho co od apple a zase bych si dovolil tvrdit se stejnou životností a kapacitou.
Protože tento článek je jen jedna velká lež.