Dvojice Apple designéru podílejících se především na návrhu a vývoji uživatelského rozhraní se nechali v rozsáhlém článku ze serveru FastCo slyšet, že Apple opustil od drtivé většiny svých původních návrhů, které se měly přizpůsobit zejména běžným uživatelům zajistit jednoduchost. Změny se kromě nového OS X týkají samozřejmě také systému iOS, jelikož Apple se snaží oba své přední systémy co nejvíce k sobě přiblížit.
Designeři Don Norman a Bruce Tognazzini prozradili, že pět následujících nejdůležitějších principů většinou nebo úplně v nejnovějším iOS chybí, což se samozřejmě podílí na celé struktuře systému a jeho nabídky.
- rozpoznatelnost – všechny možné akce musí být viditelné
- feedback & feedforward – uživatel jasně ví, co daná funkce udělá nebo udělala
- obnovení – schopnost vrátit se zpět a odstranit tak chybu, kterou uživatel způsobil
- konzistence – používání stejných gest napříč všemi platformami a zařízeními
- podpora růstu – pomáhání uživatelům řešit složitější úkoly, když už zvládli ty jednodušší
Norman a Tognazzini také uvedli, že Apple porušuje mnoho principů designu německého designéra Dietereho Ramse, který výrazně ovlivnil Steva Jobse a jeho myšlení v oblasti designu, což se poté zajisté z velké části promítlo i na návrhu samotných systémů iOS a OS X v době, kdy ještě Jobs působil v Applu. Říká se, že Apple v současnosti upřednostňuje jen 10. princip – „dobrý design je co nejmenší design, jak to jen jde“
Je otázkou, zda to stejně pociťují i samotní uživatelé. Na druhou stranu například iOS 9 získal funkci, která vás rychle a jednoduše vrátí zpět do předchozí aplikace pomocí tlačítka back v levém horním horu.
*zdroj: 9to5mac
Já nevím, OS X či iOS mi připadají stále jakžtakž jednoduché…. To, co u nich opravdu postrádám, je odladěnost a rychlost. Hlavně u El Capitana a iOSu 9. Apple slíbil, že na tom zapracuje, ale já osobně jsem změnu k lepšímu nepocítil.
prešiel som na iOS z WP a musím prehlásiť, že to bolo pre mňa veľké sklamanie a doteraz po pol roku niekedy váham, kde nájdem niektoré veci v danej app, napríklad nová položka je v apple appkach na roznych miestach, vsade hore v maile dole, ďalej vymazanie gestom funguje hadam všade, len nie v kalendári… a to nehovorím o tom, že v iOS 9 cez hlavne vyhľadávanie sa bez diakritiky už vyhľadávať nedá, aj keď v iOS 8 to fungovalo a takých blbostí tam je… jednoduchosť? tak to určite iOS 9 nemá…. bohužiaľ… keby MS stále všetko neprerábal a nedorábal veci alá Android… tak by mal výrazne navrch… Apple dobrý HW ale SW ide v poslednej dobe dole vodou… škoda… kúpil som iPhone 6plus, ale doteraz som rozčarovaný z tých fajnovostí, čo tam sú… hmm… asi dám tým dizajnérom zapravdu :)
a k OS X, tam zatiaľ len súhlas s jefferson42, na tak rýchlom ssd by to naozaj mohlo mať lepšie odozvy, ale na druhej strane OS X je prvý systém pod ktorým spravím čokoľvek, od virtualizácie Win a vývoji vo VS 2013, cez vývoj v PHP, úpravu obrázkov až po prezeranie fotiek a písanie dokumentov… pre mňa zatiaľ najlepšie na čom som robil vývoj a to som prešiel všemožné MS DOS a Win, OS/2, Linuxy, Unixy až k OS X…
Ano souhlasím toto je u Applu bohužel vidět v čím dál větší míře. Napříkla Apple Pencil není kompatibilní s tracpady přitom by to k tomu ´plně vyzývalo! Retušovat fotky nebo jen kreslitv poznámkách což mimochodem není možné. Dále bych souhlasil s velkou rozličností gest to považuji za dost velkou nedodělávku a to nejen mezi platformami ale i mezi jednotlivými aplikacemi na ios.
Pracujem paralelne na El Capitan /iMac/ a Windows 10 /PC Lenovo/, rozdiel v prospech OS X je markantný. Trebárs systémové nastavenia u OS X jeden klik a je to. Windows majú ovládací panel + nastavenia ani boh sa v tom nevyzná.
Fantastický je systémový Preview, fotky zobrazí v max. kvalite vedľa seba, kľudne v .raw, .tiff, alebo .jpg. Dokumenty .pdf je radosť otvárať a študovať. Fotenie obrazovky, snímanie výrezu, okna, ukladanie a mnoho iného.
Bohužiaľ je to pravda, jednoduchosť sa vytráca a mrzí ma to, na druhej strane je nový OS X excelentný a iOS9 sa taktiež podaril a fakt vidno, že Apple sa sústredil na odlaľovanie namiesto pridávanie plno funkcií.