Apple to letos opět dokázal a jeho nejnovější iPhone 6s se může výkonem rovnat s MacBookem Pro Retina. Rok co rok se totiž hranice výkonu iPhonu posouvají dál a dál a letos kromě nového čipu Apple A9, 2GB RAM LPDDR4 a zbrusu novému GPU, je výkon opět někde jinde než před rokem. Kromě těchto komponent má však iPhone 6s v rukávu ještě jedno eso, o kterém se sice nemluví, ale zvýšení výkonu ovlivnilo víc, než cokoli jiného.
iPhone 6s totiž přichází s vlastním NAND regulátorem, což je zvláštní komponenta, která umožňuje zvýšení rychlosti čtení a zápisu na interní paměť. Jedná se o speciální komponentu, kterou Apple používá například u svých MacBooků.
Celkově lze říci, že výkonost NAND je působívá, obzvlášť v případě sekvenčního čtení, které se u iPhonu vyskytuje skutečně často. Servisní technik uvedl: „Apple má integrováno mobilní řešení pro uložiště, které jsem neviděl v žádném jiném zařízení, ale výsledky naznačují, že jsou díky němu daleko před ostatními.“
Zatím co veškeré ostatní komponenty se projeví zejména při náročných aplikacích nebo hrách, právě paměť a speciální regulátor k ní připojený zaručují extrémní rychlost při používání telefonu v menu nebo při práci se základními předinstalovanými aplikacemi. iPhone umí číst a zapisovat data mnohem rychleji než většina konkurentů, takže právě tento regulátor je zodpovědný za většinu výkonu, který poznáte při běžném používání telefonu.
*Zdroj: anandtech.com
chjo, tomu vašemu regulátoru se obvykle říká řadič :-)
a ta rychlost je „působivá“ – cca čtyřnásobná proti nejlepší konkurenci – při sekvenčním zápisu, při sekv. čtení už je „jen“ dvojnásobná
Teda já nevim, ale podle mě iPhone 6 mi přijde dost výkonný (až na některé bugy v systému).
Nemyslím si, že je to důvod na upgrade…
Vykonny je, ale obcas si rikam, ze by mohl byt i rychlejsi, treba pri prechazeni mezi aplikacema… takze pro me je vyssi vykon urcite prinosny
thomaso: ale to zprasil iOS9. Na osmičce bylo i to přecházení krásně rychlé. O 6s uvažuju, ale jen proto, že jsem magor a láká mě 3Dtouch a fotoaparát ;-).
Za chvilku dopadneme jak Droidi, tj. na plynulý systém nejnovější model, na všem starším lagy :-(.
Redakce: To je opravdu nutné udělat z jednoho zdroje dva (či i více) článků (viz „iPhone 6s je podle testů nejvýkonnějším smartphonem na světě“)? Navíc tak mizerných jako je toto? Proletěl jsem si zdroj a je to tam nádherně popsáno. Řadič iP6s je spíše než eMMC ekvivalentem SSD a připojení přes nový „standard“ NVMe. Minimálně 128GB model má opět TLC NAND čipy a využívá (asi) 5GB oblast jako SLC cache. U zaplněných 16GB bude výkon asi rapidně klesat, viz stejné chování jako u Samsung 850 EVO. Ach jo. Ale hlavně že na to lidi kliknou, že?
napsat, ze se iP6 muze vykonem rovnat macbooku pro je podobne jako napsat, ze clovek se muze rychlosti rovnat gepardovi … pokud oba padaji volnym padem :-)
9z9: to znamená, že verzia 128GB bude mať opäť pomalšie úložisko? Rozhodujem sa či ísť do 64 alebo 128 varianty, ale ak má top model nižšie prenosové rýchlosti pôjdem do 64GB verzie.
Co to sakra je NAND regulátor? Proč tyhle nesmysly čtu….
Dodo: řešení TLC je jen nepatrně pomalejší při zápisu jak MLC (musí zapsat více stavů). Co je ale výazně nižší je jeho životnost. Při dostatečně velké kapacitě a rozumném chování je jejich životnost i tak dost dlouhá a přežije celý telefon. Vše také záleží na nastavení řadiče a jeho „trimu“.
Zvýšení rychlosti je řešeno X GB oblastí, ke které se přistupuje jako SLC – aby to ale fungovalo, musí být na disku místo a nesmí se zapisovat více jak X.
Myslím si, že bude lepší mít 128GB model, na kterém bude např. 30GB místa, než 64GB model, který bude plný.
Více (a lépe) máš vysvětleno v originálním článku. Já ho jen proletěl, abych si ověřil, co si myslím už dávno.
9z9: díki moc za info, vidno že vieš o čom píšeš