Apple po boku hardvérových noviniek predstavil iOS 9 pre verejnosť. Vo svojej podstate zopakoval značnú časť informácií, ktoré už povedal na WWDC, ale teraz sa zameral skôr na novinky, ktoré využijú samotní užívatelia. Niektoré novinky sú nám samozrejme známe už dlhšiu dobu, konieckoncov Apple na ne upozorňuje aj na svojom webe, ale tentoraz sme sa dozvedeli aj niečo viac o novinkách, ktoré sa týkajú priamo vylepšení optimalizácie, plynulosti a tiež o tom, ako nový systém zvýši výdrž batérie nielen u najnovších zariadení, ale aj na starších prístrojoch. My si teraz zhrnieme všetky najdôležitejšie novinky (tzn. tie, ktoré sú skutočným prínosom, nie len zmeny ikoniek v nastaveniach), ktoré môžu užívatelia čakať v novom operačnom systéme iOS 9.
V prvom rade, systém sa dočkal obrovských zmien pod kapotou. Tie zahŕňajú vylepšenú optimalizáciu, vďaka ktorej je systém pomerne plynulý aj na tak starých zariadeniach ako je iPhone 4s. Optimalizácia sa dotkla aj zlepšenej výdrže batérie – po novom totiž iPhone vydrží až o 1 hodinu dlhšie a pokiaľ ani to nestačí, ľudia majú možnosť zapnúť si režim Low Power, ktorý funguje prakticky rovnako ako na niektorých mobiloch s Androidom – dôjde k obmedzeniu výkonu zariadenia a vypnutiu niektorých funkcií, takže sa predĺži výdrž batérie. Všetky aplikácie v iOS 9 teraz na novších zariadeniach naplno využívajú Metal, vďaka čomu je všetko plynulejšie – či už to sú základné systémové aplikácie alebo aplikácie z App Storu. Za zmienku tiež rozhodne stojí zvýšené zabezpečenie, kde je teraz aktívne dvojfázové overenie a bezpečnejší, 6-miestny kód na zamknutej obrazovke, vďaka čomu teraz existuje 1 000 000 rôznych kombinácií, ktorými si môže užívateľ zamknúť svoje zariadenie a ochrániť tak dáta pred odcudzením.
Nakoniec dôjde aj k šetreniu miesta. Jednak za to môže lepšie spravená aktualizácia, ktorá si vystačí len s 1,3GB voľným miestom (iOS 8 vyžadoval 4,53GB) a jednak vstavaný jazyk Swift, vďaka čomu už vývojári nemusia dávať tento jazyk do svojich aplikácií a zmenší sa tak ich veľkosť. A tu majú vývojári k dispozícii ďalšie vylepšenia. Napríklad hry, ktoré pozostávajú z levelov, môžu šetriť miesto na zariadení tak, že stiahnu len levely, ktoré potrebujú v danej chvíli, nie všetky. Rovnako tak sa šetrí miesto spôsobom, že App Store zistí, na aké zariadenie sa sťahuje daná aplikácia a stiahne len tie dáta, ktoré sú potrebné na danom zariadení (takže po stiahnutí na iPhone 5 tam nemáte grafiku pre iPad). Samozrejmosťou sú aj nejaké nové aplikácie a funkcie. Najväčšie novinky nájdete tu:
News
Úplne nová aplikácia na čítanie správ, ktorá je priamym nástupcom neúspešného Newsstandu. Ten debutoval už v iOS 5, ale s príchodom iOS 7 išiel do pozadia najmä vďaka redesignu Jonyho Iva, ktorý sa postaral o to, že aplikácia už nebola tak nápadná a ľahko ju človek odignoroval. Aplikácia News však už nepracuje s magazínmi, ktoré ste si mohli stiahnuť z App Storu. Namiesto toho je to RSS čítačka, v ktorej si zvolíte, aký obsah vás zaujíma a podľa toho sa vám v elegantnom prostredí zobrazuje relevantný a zaujímavý obsah.
Poznámky
Apple konečne vypočul naše dlhoročné priania a konečne posunul Poznámky ďalej. Už to nie je len primitívny poznámkový blok, ale je to kvalitný editor, ktorý funguje veľmi podobne ako Evernote. Môžete si tu totiž vytvárať svoje checklisty, čiže zoznamy úloh na dokončenie, môžete sem jednoducho pridávať fotky alebo odkazy na webové stránky, prípadne sem môžete vložiť svoju polohu. Možností je veľa a všetko sa dá spraviť jednoducho vďaka novým nástrojom, ktoré sú rýchlo dostupné pomocou tlačidla (+) v spodnej časti obrazovky (mimochodom, strašne mi to pripomína ikonu z Androidu). Veľkou zmenou je aj možnosť kresliť, čo využijú hlavne majitelia iPadu Pro, ktorí ho chcú používať v kombinácii so stylusom Apple Pencil. Ale môžete ho používať aj na ďalších zariadeniach s tým, že si sami určíte nástroj, ktorý chcete používať a aj farbu, ktorou chcete kresliť. Kresby môžete následne zdieľať cez iMessage alebo uložiť do fotogalérie, čo isto oceníte vzhľadom k tomu, že kreslenie na dotykových displejoch začalo rásť na popularite.
Mapy
Apple Maps sa dočkali dvoch zásadných vylepšení. Patrí sem v prvom rade dlho očakávaná funkcia Public Transit Vo svojej podstate ide o zobrazovanie trás hromadnej dopravy vo veľkomestách. Pretože je to Apple a ide mu o kvalitu, tak je vidieť, že chce zo škaredého káčatka spraviť nádhernú labuť. Výsledkom je, že mapy jednotlivých staníc metra sú vysokokvalitné, detailné a hlavne zmapované, takže človek vie presne, kam má zabočiť, aby došiel ku správnej kolaji. Bohužiaľ, funkcia je teraz dostupná len vo vybraných mestách a mestá v ČR ani SR tu zatiaľ nenájdete. Inou novinkou je funkcia Nearby Tá vám zobrazuje všetky zaujímavé miesta vo vašej blízkosti, či už sú to POI (Body záujmu) alebo reštaurácie, bary a iné podniky, kde môžete stráviť svoj čas a uhasiť svoj smäd či nasýtiť sa. Ide o veľmi zaujímavú funkciu, ktorá je tiež úzko spojená s funkciou Proactive Assistant.
Wallet
Na domovskej obrazovke iPhonu so systémom iOS 9 už nenájdete aplikáciu Passbook. Bola nahradená, alebo lepšie povedané, premenovaná na Wallet, čo viac odpovedá jej súčasnému využitiu. S príchodom Apple Pay totiž ľudia získali možnosť vložiť si do svojho mobilu informácie o svojich platobných kartách, ktoré môžu následne využívať pri bezkontaktnom platení v obchodoch, ktoré podporujú službu Apple Pay. Okrem platobných kariet tu nájdete aj poukážky, vernostné kartičky od často navštevovaných podnikov a obchodov, kupóny s odmenami. Patria sem aj napríklad letenky, ktoré ste si kúpili pomocou aplikácie z App Storu.
iCloud Drive
Jedna úplne nová aplikácia, ktorú si môžete dať na domovskú obrazovku (je totiž skrytá v nastaveniach iCloudu a tu si vyberiete, či ju chcete na ploche), je iCloud Drive. Podobne ako Dropbox, je to vlastne prístup k vášmu cloudovému úložisku s tým, že si ho môžete organizovať. Pristupovať však môžete len k tým dátam, ku ktorým máte k dispozícii príslušené aplikácie, prípadne ich podporuje iOS. Čo znamená, že ak máte v iCloud Drive uložené dáta z Pages, otvorí vám ich bez väčších problémov a to isté platí aj v prípade TextEdit. Neplatí to ale napríklad pri dátach aplikácie Automator. Výhodou iCloud Drive je aj to, že dáta sú tu organizované do priečinkov podľa aplikácií, ktré ich využívajú a tak v nich máte naozajstný poriadok – teda už žiadny organizovaný chaos.
iPad
iPad sa dočkal veľkého množstva funkcií, ktoré boli navrhnuté hlavne kvôli čerstvo predstavenému iPadu Pro. Ale niektoré z funkcií sú dostupné aj na starších a menších zariadeniach, ako napríklad multitasking. Ten je snáď najväčšou a najžiadanejšou zmenou u iPadov a práve teraz Apple vyhovel ľuďom. Multitasking umožňuje ľuďom používať po boku hlavnej aplikácie vedľajšiu aplikáciu alebo náhľad inej aplikácie. Podľa toho sa volajú jednotlivé typy chovania druhotných aplikácií. V prvom rade je to Slide Over. Jedná sa práve o vyššie spomínané miniatúry ostatných aplikácií, ktoré prekryjú časť spustenej aplikácie a sú aktívne až do momentu, kým ich neotvoríte alebo neskryjete. Ak máte dostatočne výkonné zariadenie (iPad Air 2, iPad mini 4, iPad Pro), máte možnosť otvoriť aplikáciku v režime Split View, čím sa vám obrazovka rozdelí na dve polovice a vy viete pracovať s oboma aplikáciami naraz. Ďalšou veľmi príjemnou novinkou pre majiteľov iPadu je režim Picture in Picture, skrátene PIP. Vďaka nemu už nie ste nútení pozerať video cez celú obrazovku, čo oceníte najmä vtedy, ak vám niekto pošle video cez Messenger a následne keď ho pozeráte, dostanete kvadrilión ďalších správ, takže pravidelne počujete cinkanie miesto zvuku vo videu. Vďaka novinke môžete pozerať videá z internetu alebo môžete robiť FaceTime videohovor počas práce s dokumentami. (Výhoda je to aj pre redaktorov LsA, môžu pozerať keynote a písať o novinkách bez večného prepínania sa medzi appkami ?)
Keď som už spomínal to písanie, tak aj tu sa zmenili isté veci. iPad totiž dostal klávesnicu QuickType, ktorá je ešte vyspelejšia než na iPhone a okrem toho, že máte možnosť rýchlo vyberať predpovedané slová a tvoriť tak vety v priebehu pár sekúnd, tak tu môžete pracovať s textom. QuickType pre iPad totiž umožňuje rýchlo vystrihnúť, kopírovať a vkladať text, ako aj ho umožňuje rýchlejšie formátovať pomocou tlačidiel napravo od „prediktívneho“ poľa. Tu sa tiež nachádzajú tlačidlá pre vkladanie príloh do e-mailov a na rýchle odfotenie fotografie, ktorú by ste chceli zdieľať. Ale vlastne však toto tlačidlo poznáte už z iPhonu. S použitím dvoch prstov sa tiež klávesnica začne chovať ako touchpad a viete s ním veľmi dobre vyberať text. Taktiež sú k dispozícii klávesové skratky, ktoré využijete ale len v prípade, že máte k iPadu pripojenú externú klávesnicu. Na nej viete teraz používať skratky, ktoré môžete poznať z Macu. Mimo iného aj na prepínanie a vypínanie aplikácií, kde sa dočkáte úplne rovnakého prostredia „App Switcheru“.
Siri a Proactive Assistant
Títo dvaja si zaslúžia svoju vlastnú kapitolu, o tom niet pochýb. Doteraz ste mali na iPhone dva spôsoby vyhľadávania obsahu, Spotlight a Siri. Apple sa rozhodol, že v tom spraví tak trochu poriadok a vyvinul Proactive Assistant, ktorý spája obe funkcie do jedného celku, ktorý nájdete naľavo od domovskej obrazovky. Proactive Assistant je mimoriadne inteligentný, pretože sleduje vašu dennú rutinu a na základe toho vie v nasledujúce dni presne určiť, čo chcete určiť. Zobrazí vám teda tie aplikácie a telefónne čísla, ktoré zvyknete používať v danom čase. Taktiež vie zobraziť zaujímavé miesta vo vašej blízkosti, ale v Bratislave som s touto funkciou veľmi nepochodil a to používam iOS 9 Golden Master. Je teda možné, že funguje len vo vybraných krajinách a my sme zase 20 rokov za opicami. Taktiež vie zobrazovať zaujímavé novinky zo služby News, ktorú však u nás tiež nenájdete. Zaujímavou funkciou Proactive Assistant je aj to, že na základe najčastejšie používaných aplikácií vie vytušiť, komu patrí telefónne číslo, ktoré vám nikdy predtým nevolalo. Taktiež vám môže ukázať krajinu, z ktorej toto číslo pochádza.
Ale aby sme len nekydali, je tu aj pár pozitív. Pokiaľ ovládate angličtinu dobre, tak so Siri nemáte žiadny problém a niektoré z funkcií vás zrejme potešia. Sem patrí možnosť nastaviť si pripomienku na navštívenie určitej webovej stránky buď po určitom čase alebo po príchode domov s tým, že adresu si nastavíte u svojej kontaktnej kartičky v mobile. Funguje to nielen u webových stránok, ktoré máte otvorené v Safari, ale aj u odkazov, ktoré vám niekto poslal napríklad cez iMessage. V podstate na to, aby to fungovalo, musíte mať na obrazovke odkaz na stránku alebo otvorené Safari. Medzi také ďalšie funkcie, ktoré vám uľahčia hľadanie fotiek, je možnosť vyhľadať konkrétnu kategóriu fotiek vo vašej fotoknižnici. Je to síce vec, bez ktorej sa človek zaobíde, ale je to ukážka toho, že Siri má stále možnosť získavať nové funkcie. Raz vám možno pripomenie, že ste ten řetízek dali do jinýho hrníčku.
Apple po boku hardvérových noviniek predstavil iOS 9 pre verejnosť. Vo svojej podstate zopakoval značnú časť informácií, ktoré už povedal na WWDC, ale teraz sa zameral skôr na novinky, ktoré využijú samotní užívatelia. Niektoré novinky sú nám samozrejme známe už dlhšiu dobu, konieckoncov Apple na ne upozorňuje aj na svojom webe, ale tentoraz sme sa dozvedeli aj niečo viac o novinkách, ktoré sa týkajú priamo vylepšení optimalizácie, plynulosti a tiež o tom, ako nový systém zvýši výdrž batérie nielen u najnovších zariadení, ale aj na starších prístrojoch. My si teraz zhrnieme všetky najdôležitejšie novinky (tzn. tie, ktoré sú skutočným prínosom, nie len zmeny ikoniek v nastaveniach), ktoré môžu užívatelia čakať v novom operačnom systéme iOS 9.
V prvom rade, systém sa dočkal obrovských zmien pod kapotou. Tie zahŕňajú vylepšenú optimalizáciu, vďaka ktorej je systém pomerne plynulý aj na tak starých zariadeniach ako je iPhone 4s. Optimalizácia sa dotkla aj zlepšenej výdrže batérie – po novom totiž iPhone vydrží až o 1 hodinu dlhšie a pokiaľ ani to nestačí, ľudia majú možnosť zapnúť si režim Low Power, ktorý funguje prakticky rovnako ako na niektorých mobiloch s Androidom – dôjde k obmedzeniu výkonu zariadenia a vypnutiu niektorých funkcií, takže sa predĺži výdrž batérie. Všetky aplikácie v iOS 9 teraz na novších zariadeniach naplno využívajú Metal, vďaka čomu je všetko plynulejšie – či už to sú základné systémové aplikácie alebo aplikácie z App Storu. Za zmienku tiež rozhodne stojí zvýšené zabezpečenie, kde je teraz aktívne dvojfázové overenie a bezpečnejší, 6-miestny kód na zamknutej obrazovke, vďaka čomu teraz existuje 1 000 000 rôznych kombinácií, ktorými si môže užívateľ zamknúť svoje zariadenie a ochrániť tak dáta pred odcudzením.
Nakoniec dôjde aj k šetreniu miesta. Jednak za to môže lepšie spravená aktualizácia, ktorá si vystačí len s 1,3GB voľným miestom (iOS 8 vyžadoval 4,53GB) a jednak vstavaný jazyk Swift, vďaka čomu už vývojári nemusia dávať tento jazyk do svojich aplikácií a zmenší sa tak ich veľkosť. A tu majú vývojári k dispozícii ďalšie vylepšenia. Napríklad hry, ktoré pozostávajú z levelov, môžu šetriť miesto na zariadení tak, že stiahnu len levely, ktoré potrebujú v danej chvíli, nie všetky. Rovnako tak sa šetrí miesto spôsobom, že App Store zistí, na aké zariadenie sa sťahuje daná aplikácia a stiahne len tie dáta, ktoré sú potrebné na danom zariadení (takže po stiahnutí na iPhone 5 tam nemáte grafiku pre iPad). Samozrejmosťou sú aj nejaké nové aplikácie a funkcie. Najväčšie novinky nájdete tu:
News
Úplne nová aplikácia na čítanie správ, ktorá je priamym nástupcom neúspešného Newsstandu. Ten debutoval už v iOS 5, ale s príchodom iOS 7 išiel do pozadia najmä vďaka redesignu Jonyho Iva, ktorý sa postaral o to, že aplikácia už nebola tak nápadná a ľahko ju človek odignoroval. Aplikácia News však už nepracuje s magazínmi, ktoré ste si mohli stiahnuť z App Storu. Namiesto toho je to RSS čítačka, v ktorej si zvolíte, aký obsah vás zaujíma a podľa toho sa vám v elegantnom prostredí zobrazuje relevantný a zaujímavý obsah.
Poznámky
Apple konečne vypočul naše dlhoročné priania a konečne posunul Poznámky ďalej. Už to nie je len primitívny poznámkový blok, ale je to kvalitný editor, ktorý funguje veľmi podobne ako Evernote. Môžete si tu totiž vytvárať svoje checklisty, čiže zoznamy úloh na dokončenie, môžete sem jednoducho pridávať fotky alebo odkazy na webové stránky, prípadne sem môžete vložiť svoju polohu. Možností je veľa a všetko sa dá spraviť jednoducho vďaka novým nástrojom, ktoré sú rýchlo dostupné pomocou tlačidla (+) v spodnej časti obrazovky (mimochodom, strašne mi to pripomína ikonu z Androidu). Veľkou zmenou je aj možnosť kresliť, čo využijú hlavne majitelia iPadu Pro, ktorí ho chcú používať v kombinácii so stylusom Apple Pencil. Ale môžete ho používať aj na ďalších zariadeniach s tým, že si sami určíte nástroj, ktorý chcete používať a aj farbu, ktorou chcete kresliť. Kresby môžete následne zdieľať cez iMessage alebo uložiť do fotogalérie, čo isto oceníte vzhľadom k tomu, že kreslenie na dotykových displejoch začalo rásť na popularite.
Mapy
Apple Maps sa dočkali dvoch zásadných vylepšení. Patrí sem v prvom rade dlho očakávaná funkcia Public Transit Vo svojej podstate ide o zobrazovanie trás hromadnej dopravy vo veľkomestách. Pretože je to Apple a ide mu o kvalitu, tak je vidieť, že chce zo škaredého káčatka spraviť nádhernú labuť. Výsledkom je, že mapy jednotlivých staníc metra sú vysokokvalitné, detailné a hlavne zmapované, takže človek vie presne, kam má zabočiť, aby došiel ku správnej kolaji. Bohužiaľ, funkcia je teraz dostupná len vo vybraných mestách a mestá v ČR ani SR tu zatiaľ nenájdete. Inou novinkou je funkcia Nearby Tá vám zobrazuje všetky zaujímavé miesta vo vašej blízkosti, či už sú to POI (Body záujmu) alebo reštaurácie, bary a iné podniky, kde môžete stráviť svoj čas a uhasiť svoj smäd či nasýtiť sa. Ide o veľmi zaujímavú funkciu, ktorá je tiež úzko spojená s funkciou Proactive Assistant.
Wallet
Na domovskej obrazovke iPhonu so systémom iOS 9 už nenájdete aplikáciu Passbook. Bola nahradená, alebo lepšie povedané, premenovaná na Wallet, čo viac odpovedá jej súčasnému využitiu. S príchodom Apple Pay totiž ľudia získali možnosť vložiť si do svojho mobilu informácie o svojich platobných kartách, ktoré môžu následne využívať pri bezkontaktnom platení v obchodoch, ktoré podporujú službu Apple Pay. Okrem platobných kariet tu nájdete aj poukážky, vernostné kartičky od často navštevovaných podnikov a obchodov, kupóny s odmenami. Patria sem aj napríklad letenky, ktoré ste si kúpili pomocou aplikácie z App Storu.
iCloud Drive
Jedna úplne nová aplikácia, ktorú si môžete dať na domovskú obrazovku (je totiž skrytá v nastaveniach iCloudu a tu si vyberiete, či ju chcete na ploche), je iCloud Drive. Podobne ako Dropbox, je to vlastne prístup k vášmu cloudovému úložisku s tým, že si ho môžete organizovať. Pristupovať však môžete len k tým dátam, ku ktorým máte k dispozícii príslušené aplikácie, prípadne ich podporuje iOS. Čo znamená, že ak máte v iCloud Drive uložené dáta z Pages, otvorí vám ich bez väčších problémov a to isté platí aj v prípade TextEdit. Neplatí to ale napríklad pri dátach aplikácie Automator. Výhodou iCloud Drive je aj to, že dáta sú tu organizované do priečinkov podľa aplikácií, ktré ich využívajú a tak v nich máte naozajstný poriadok – teda už žiadny organizovaný chaos.
iPad
iPad sa dočkal veľkého množstva funkcií, ktoré boli navrhnuté hlavne kvôli čerstvo predstavenému iPadu Pro. Ale niektoré z funkcií sú dostupné aj na starších a menších zariadeniach, ako napríklad multitasking. Ten je snáď najväčšou a najžiadanejšou zmenou u iPadov a práve teraz Apple vyhovel ľuďom. Multitasking umožňuje ľuďom používať po boku hlavnej aplikácie vedľajšiu aplikáciu alebo náhľad inej aplikácie. Podľa toho sa volajú jednotlivé typy chovania druhotných aplikácií. V prvom rade je to Slide Over. Jedná sa práve o vyššie spomínané miniatúry ostatných aplikácií, ktoré prekryjú časť spustenej aplikácie a sú aktívne až do momentu, kým ich neotvoríte alebo neskryjete. Ak máte dostatočne výkonné zariadenie (iPad Air 2, iPad mini 4, iPad Pro), máte možnosť otvoriť aplikáciku v režime Split View, čím sa vám obrazovka rozdelí na dve polovice a vy viete pracovať s oboma aplikáciami naraz. Ďalšou veľmi príjemnou novinkou pre majiteľov iPadu je režim Picture in Picture, skrátene PIP. Vďaka nemu už nie ste nútení pozerať video cez celú obrazovku, čo oceníte najmä vtedy, ak vám niekto pošle video cez Messenger a následne keď ho pozeráte, dostanete kvadrilión ďalších správ, takže pravidelne počujete cinkanie miesto zvuku vo videu. Vďaka novinke môžete pozerať videá z internetu alebo môžete robiť FaceTime videohovor počas práce s dokumentami. (Výhoda je to aj pre redaktorov LsA, môžu pozerať keynote a písať o novinkách bez večného prepínania sa medzi appkami ?)
Keď som už spomínal to písanie, tak aj tu sa zmenili isté veci. iPad totiž dostal klávesnicu QuickType, ktorá je ešte vyspelejšia než na iPhone a okrem toho, že máte možnosť rýchlo vyberať predpovedané slová a tvoriť tak vety v priebehu pár sekúnd, tak tu môžete pracovať s textom. QuickType pre iPad totiž umožňuje rýchlo vystrihnúť, kopírovať a vkladať text, ako aj ho umožňuje rýchlejšie formátovať pomocou tlačidiel napravo od „prediktívneho“ poľa. Tu sa tiež nachádzajú tlačidlá pre vkladanie príloh do e-mailov a na rýchle odfotenie fotografie, ktorú by ste chceli zdieľať. Ale vlastne však toto tlačidlo poznáte už z iPhonu. S použitím dvoch prstov sa tiež klávesnica začne chovať ako touchpad a viete s ním veľmi dobre vyberať text. Taktiež sú k dispozícii klávesové skratky, ktoré využijete ale len v prípade, že máte k iPadu pripojenú externú klávesnicu. Na nej viete teraz používať skratky, ktoré môžete poznať z Macu. Mimo iného aj na prepínanie a vypínanie aplikácií, kde sa dočkáte úplne rovnakého prostredia „App Switcheru“.
Siri a Proactive Assistant
Títo dvaja si zaslúžia svoju vlastnú kapitolu, o tom niet pochýb. Doteraz ste mali na iPhone dva spôsoby vyhľadávania obsahu, Spotlight a Siri. Apple sa rozhodol, že v tom spraví tak trochu poriadok a vyvinul Proactive Assistant, ktorý spája obe funkcie do jedného celku, ktorý nájdete naľavo od domovskej obrazovky. Proactive Assistant je mimoriadne inteligentný, pretože sleduje vašu dennú rutinu a na základe toho vie v nasledujúce dni presne určiť, čo chcete určiť. Zobrazí vám teda tie aplikácie a telefónne čísla, ktoré zvyknete používať v danom čase. Taktiež vie zobraziť zaujímavé miesta vo vašej blízkosti, ale v Bratislave som s touto funkciou veľmi nepochodil a to používam iOS 9 Golden Master. Je teda možné, že funguje len vo vybraných krajinách a my sme zase 20 rokov za opicami. Taktiež vie zobrazovať zaujímavé novinky zo služby News, ktorú však u nás tiež nenájdete. Zaujímavou funkciou Proactive Assistant je aj to, že na základe najčastejšie používaných aplikácií vie vytušiť, komu patrí telefónne číslo, ktoré vám nikdy predtým nevolalo. Taktiež vám môže ukázať krajinu, z ktorej toto číslo pochádza.
Ale aby sme len nekydali, je tu aj pár pozitív. Pokiaľ ovládate angličtinu dobre, tak so Siri nemáte žiadny problém a niektoré z funkcií vás zrejme potešia. Sem patrí možnosť nastaviť si pripomienku na navštívenie určitej webovej stránky buď po určitom čase alebo po príchode domov s tým, že adresu si nastavíte u svojej kontaktnej kartičky v mobile. Funguje to nielen u webových stránok, ktoré máte otvorené v Safari, ale aj u odkazov, ktoré vám niekto poslal napríklad cez iMessage. V podstate na to, aby to fungovalo, musíte mať na obrazovke odkaz na stránku alebo otvorené Safari. Medzi také ďalšie funkcie, ktoré vám uľahčia hľadanie fotiek, je možnosť vyhľadať konkrétnu kategóriu fotiek vo vašej fotoknižnici. Je to síce vec, bez ktorej sa človek zaobíde, ale je to ukážka toho, že Siri má stále možnosť získavať nové funkcie. Raz vám možno pripomenie, že ste ten řetízek dali do jinýho hrníčku.
Kompatibilita
Vydanie nového iOS 9 bolo naplánované na stredu 16.9.2015 s tým, že iOS je dostupný až pre 20 zariadení, čo je rekord. Môže za to predovšetkým skvelá optimalizácia, vďaka ktorej je systém dostupný aj pre užívateľov iPhone 4s a ďalších zariadení s procesorom Apple A5. Celý zoznam kompatibilných zariadení zahŕňa modely:
iPhone 4s, 5, 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus
iPad 2, 3.gen., 4.gen., Air, Air 2, mini, mini 2, mini 3, mini 4
iPod touch 5. gen., 6. gen.
Funguju vam v ios 9 animacie v pocasi? :) lebo mne nie a mal som ich rad :( :D
Ano, funguje
Zkoušel někdo už iOS9 na 4S? :)
Jsem jedinej komu se např. vůbec poznámky nezměnili?… a dost mě to štve
Mám iOS9 na 4S … zatiaľ celkom príjemné dojmy … chod je o poznanie plynulejší, no „raketu“ to z neho neurobilo ?
Na 4s systémové appky (Safari, Mail a tď.) už vôbec nelagujú … lagovať začal pre zmenu Spotlight ?
iPhone 5C iOS 9.1 krása ))
Chtěl jsem se zeptat ten icloud drive a novej režim baterie je i pro Ipad ?
a co Siri ? je vubec teda v cestine nebo ne ?
Ta wallet funguje uz i v cesku?
Eryk_hills: Siri není v češtině 100% když se k nám nedostane ani apple tv se siri ovladačem
vzhledem k tomu, že u nás bude Apple prodávat AppleTV bez „Siri tlačítka“, tak je evidentní, že se s českou Siri nepočítá ani v budoucnu. Patříme mezi „nedůležité“ země, na které Apple absolutně kašle.
Mal by som si zálohovať fotky či netreba pri update?
Mam prvni graficky bug .. Nastaveni – iCloud – uloziste – spravovat uloziste … A tam najdete krasne nedodelanou grafiku ;)
otázka…mám UK store a po inštalácií nemám aplikáciu News…nemala by tam byť? …a ďalšia vec…apple pay v UK by nemalo tiež fungovať? mám iPhone 5s…
Spotlight nieje plynuly na 5S aj na iPad mini 2. Prve zobrazenie. Ked sa s tym clovek hra tak to uz ide lepsie. Nechapem preco grafika ked uz vyuziva ten Metal nejde plynule.
Jak se zbavit Public bety 9.1? aktualizovat ani obnovit ipad přes itunes nejde. Neví někdo?
mám radost z poznámek a icloud drive-to mi hodně pomůže
Synysha: na ip5s nerozjedes apple pay! Ten je az od sestky!
Naco sa trapite s Apple Pay ked vam to aj tak este nejaku dobu nepojde? K pouzivaniu AP musi mat vasa banka zmluvu s apple.
ivan269: toho sa neboj, ja žijem dlhšie v UK a tu sa to apple pay celkom dosť rozbehlo…preto som sa pýtal …Lukas31: ďakujem sa info :)
Synysha: Ja som to pisal cechoslovakom. Som tiez v UK a cakal som mesiac kym Lloyds povolil apple pay. Ostatne banky to uz mali, len ta moja vahala. Len som chcel odpovedat ze v ceskoslovensku je to asi este otaxka toka kym tam nieco take zavedu
Prosím vás funguje vám ta detekce světla? Při notifikace se stále rozsvecuje obrazovka i když je položena displejem na stole a celkově se aplikace mírně kousou ( IP6), jináč Bug v ICloud již někdo psal a potvrzuji
Diamond: chcem sa opýtať, ako je na tom fotoaparát? Seká tak ako pri iOS 9 alebo je rýchlejší?
– Vypadá to, že aplikace NEWS je zatím jen pro U.S. účty…
– Jinak hodně mám zblblej spotlight, když ho vysunu posuvem dolů tak se mi zobrazují návrhy i ikony naráz takže celkem bug…
– Jinak sem spokojen, snad bude vše plynulejší a spolehlivější než iOS 8
Vsechno se seka (ip6), ale nejdesivejsi je spotlight. Vubec mi neprohledava treba kontakty, i kdyz to mam zaply, coz byla driv zasadni funkce! Celkove vysledky zmateny. Da se nekde nastavit poradi vysledku? Nenasel jsem.
„For example, the iPhone’s ambient light and proximity sensors let it detect if it’s facedown on a table, and if it is, an incoming notification will no longer cause the screen to light up“ tohle Vám funguje?:)))))
Dojmy:
iPad 3 – laguje pořád stejně, start aplikací má poprvé po dlouhé době plynulou animaci výměnou za ještě pomalejší spouštění aplikací, v iPad 3 prakticky nejsou téměř žádné novinky, všiml jsem si jen nových poznámek, back to previous app a trackpadu na klávesnici
iPhone 5 – aplikace se spouští taky pomaleji, ale zatím nic nějak extra nelaguje, oproti iPadu 3 to navíc má „proaktivní“ Siri, která je ze všech stran, zvrchu, zboku (no bída)
Chybí v těchto zařízeních: aplikace iCloud Drive, News, Blokovač obsahu (reklam), …
Nejvíc mě štvou malé písmenka na klávesnici, které vypadají, jakoby nebyly zarovnané na střed a nový multitasking, který je pro mě opět nepřehlednější pro rychlé hledání appky a příliš přestylovaný.
Teda pááánové, první dojmy jo? Mám ipad mini2 a ip6 a prijde mi ze to je jeste horsi, a to na obou. Zejména je zajímá „funkce“ kdy pokud jdu na domovskou stranku seznam.cz tak mi vzdy okamzite vyjede klavesnice … to je priserny! U jiných stránek to nedělá. Je to asi tím, že tam Seznam má to vyhledávání. Dost mi příjde ze to laguje jak prase když tak projizdim ten system. Občas se to někde dycky kousne. Tomu rikaj ta optimalizace? Vetsina novinek je nepouzitelná v čr. New nemám, touchpad jakoby na klavesnici se mi taky nezobrazil, šesti mistny kod taky nemám. Nechápu to.
Proč mi sakra Spotlight nehledá kontakty? Občas tam nějakej ukáže, ale minimálně..
A malování v poznámkách nemám, jak je to možný ?
Je to katastrofa, po prechode z iOS8 na iOS9 nevidim ziadnu zmenu. Clap, clap, clap Apple. Zase sklamanie..
Oprava: Nové poznámky fungují, ovšem jen ve skupině iCloud.
Spotlight mi kontaky najde jen sporadicky, přitom je to, alespoň mnou, hlavní funkce, na to ho využívám.
iPhone 6 + iOS9:
Všetko v systéme je také nesvoje, všetko sa dlho prispôsobuje, nejak z toho cítiť neustále sa učenie a postupné upravovanie sa počas používania zariadenia, alebo je to tým počtom uhlopriečok? WTF!?
– po stiahnutí not centra dole a vrátení s5, trhne celým pozadím v rámci parallax…
– Spotlight laguje až trhá (a to ani nevravím, keď je v ňom niečo zadané)
– poznámky vôbec nevyhľadávajú text, Spotlight tiež nevyhľadáva v poznámkach…
– app telefón je spomalená, samotné prepínanie dolného baru je spomalené, fotky kontaktov načítava pri 1. spustení určite dlhšie…, v správach tiež pri prvom spustení načítava dlhšie fotky…
– multitasking je zalagovaný, trhá s ním pri vstupe do jednot. app, app v multitasking-u sú niekedy dofajčené a po vstupe do nich sa upravuje rozloženie app na celú zobraz. jednotku…
– pri rolovaní v apps to preblikáva, niekedy až trhá…
– safari v multi je vždy nenačítané, zas posobý zložitým a graf. náročným dojmom…
– not. a control cent. sa zalagovane vysúva v porovnani s iOS8+…
+ kopec podrobných poznatkov…
Optimalizovaný a doladený systém sa takto nemôže správať…, kde sme…, trh ale nič lepšie aj tak neponúka!
@avantasia7 Mám čistú inštaláciu iOS 9 a:
1. ničím netrhne, ide plynulo
2. občas trhne len potiahnutím dole, vľavo ide vždy plynulo
3. spotlight mi vyhľadáva v poznámkach
4. app telefón mi ide rýchlejšie ako na iOS8
5. multitasking ide taktiež plynulo
6. nič netrhá ani nepreblikáva
7. v safari pri výbere tabov sú načítané náhľady
8. not. control cent. ide plynulo
Skús spraviť obnovu cez DFU, opravilo mi to aj battery drain :)
Kobliho, aplikaci iCloud drive si můžeš aktivovat v nastavení.
jinak vidím, že reakce jsou různé, u někoho v pohodě, u někoho super a u někoho hrůza… snad to ještě doladí, hlavně ten spotlight blbne. Asi čistá instalace by pomohla. Jinak nevíte, jestli na iP 4s bude fungovat proactive? u mě na 9.1 nic :( kreslení v poznámkách taktéž