Designed by Apple in California a Assembled in China. Dva nápisy, dva příběhy. Na první pohled pro zákazníka vůbec nic zajímavého, jen text na zadní straně iPhonu, který tam akorát tak překáží a prostý zákazník si stejně jen řekne, že všechno je dneska vyrobené v Číně, dokonce i ten „věhlasný“ iPhone. A vlastně má pravdu, protože Čína je pro všechny společnosti něco, díky čemu tak vydělávají a pro Apple to platí 5x tak více.
Nápis Assembled in China v případě iPhone 6 Plus totiž skrývá částku $242. Ano, přesně tak, nějakých 5 884 Kč. V případě menšího iPhone 6 je výrobní cena stanovana na $227, tedy nějakých 5520 Kč. Možná si řeknete, že ty částky jsou opravdu směšné a že Apple se snaží jen si nahrabat co nejvíce peněz, je ale hodně důležité uvědomit si, co vše skrývá druhý nápis.
Designed by Apple in California se totiž na ceně jablečných telefonů podílí mnohem více. Skrývají se v něm obrovské náklady na výzkum nejnovějších technologií, myšlenka, z velké části design, investice do patentů, náklady na finanční, mzdové, personální a jiná oddělení, doprava, z velké části také marketing a samozřejmě i marže. To vše stojí nemalé peníze a v případě evropských cen je důležité ještě přičíst také další dopravu, daň, clo a jiné poplatky. Proto je v Evropě iPhone klidně o několik tisíc korun dražší a v případě České republiky se na všem ještě podílí slabá koruna.
Jenže stejně můžeme mít Applu jedno za zlé. Větší iPhone 6 Plus stojí o 100 dolarů více než iPhone 6, což u nás dělá dokonce 3200 Kč. Ale proč, když náklady na výrobu jsou jen o 364 Kč vyšší, než u menšího bratříčka a všechny výše vyjmenované náklady jsou také úplně stejné? Protože trend o $100 dražšího bratříčka je v technologické světě z minulosti zavedený už velkými Android telefony, tak proč by to měl Apple dělat jinak. A i kdyby nebyl, Apple by ho zavedl. Nedává totiž smysl, aby iPhone 6 stál $749 a iPhone 6 Plus $764. Většina by sáhla po větším iPhonu 6 Plus, což by se na iPhonu 6 výrazně podepsalo. Možná si říkáte, že téměř všichni by si stejně vybrali jen podle toho, jak velký displej jim vyhovuje, ale výhodnější cena iPhonu 6 Plus za delší výdrž a lepší fotoaparát by hrála sakra velkou roli a menší iPhone by trpěl.
Každopádně článek neměl ani tak poučovat o tom, proč je iPhone 6 Plus o $100 dražší, ale spíše jen informovat o přibližné výrobní ceně obou iPhonů. Termín „přibližné“ jsem použil zcela záměrně, jelikož Tim Cook se v prvním čtvrtletí tohoto roku nechal slyšet, že doposud ještě nikdy neviděl přesné odhady výrobní ceny jakéhokoli Apple produktu a to včetně nejnovějších Apple Watch.
Náklady na výskum nových technológií sa však málokedy odrazia na novom produkte. Stále nie je podpora 4K videa, stále je 8 mpx rozlíšenie zadného fotoaparátu a 1,2 mpx predného fotoaparátu.
Najhoršie je žiaľ to zdražovanie o 100 euro za každú vyššiu kapacitu, pritom vo výrobe to stojí tých 15-30 dolárov navyše.
Uznávam, že cena 6 Plus mohla byť nižšia, nakoľko je to ten istý mobil čo 6 len má väčší displej a OIS.
Tie ceny sú i tak nič v porovnaní zo Samsungom, ktorý si za 32 GB S6 edge + pýta 815 dolárov a 915 dolárov za 64 GB model, a pritom ich cena padne o pár mesiacov aj o 200 dolárov.
Jenze mozna na tom ma nejvyssi marzi ale aspon neco vydelava narozdil od ostatnich :D
Tak samozřejmě na rozdíl od ostatních výrobců musí Apple platit ještě těch 20 000 programátorů, který vyvíjej novej soft. :)
Ono je to spíš podle mě tím že ostatní si díky skutečnosti že android muze bejt na kdejakym smejdu z ciny nemuzou dovolit dat vubec nejakou marzi aby jim konkurovali a meli sanci ze to lidi koupi
PlugIN:
aj napriek tomu poctu programatorov je kazdy iOS zabugovany minimalne polroka
Amnart: muzete mit klidne 100tis. vyvojaru a dokud to nepustite mezi zakazniky, ani tisice testeru nedokazou nasimulovat chovani stovek milionu uzivatelu. Jakoby jine systemy nemeli chyby, tohle je uz ohrana pisnicka, ze jakykoliv OS je mozne udelat bez chyb.