Edward Hornsey měl poměrně intenzivní vztah se servisními centry společnosti Apple ve Velké Británii. Během roku totiž vrátil neuvěřitelných 51 telefonů a vyměnil je za nové. Už tento fakt je celkem netradiční, ovšem dal by se ještě pochopit, kdyby alespoň jeden z těchto telefonů byl jeho. Edward totiž našel mezeru v servisu Apple produktů a tak nakoupil desítky použitých telefonů a odeslal je Applu s žádostí o reklamaci. Musel docela dobře znát systém, jakým servis v Británii funguje a proto uvedl závady, které Apple není schopen diagnostikovat nebo by diagnostika stála tolik času a peněz, že raději rovnou vymění telefon za nový kus.
Mezi takové závady patří například ztráta signálu. Apple zkrátka není schopen diagnostikovat problém, který popíšete slovy: „občas mi z ničeho nic vypadne signál a nejde se mi dovolat.“ V takovém případě není možné dva týdny zjišťovat kdy a za jakých okolností signál vypadává a co to způsobuje, Apple vám proto rovnou vymění telefon (pozor jen v některých zemích!). Vtip je v tom, že si doposud společnost nevedla žádnou databázi těchto oprav nebo výměn, respektive swap jednotek a tak jste mohli skutečně udělat podobnou operaci kolikrát jste jen chtěli.
Vše by v podstatě mohlo fungovat donekonečna, kdyby 45 z celkem 51 telefonů, které Edward měnil za nové nebylo registrováno jako ztracené nebo odcizené. Policie jej chytla v momentě, kdy se snažil vrátit Applu telefon, který byl spojen s vloupáním a další trestnou činností a proto po telefonu policie pátrala. Nakonec důstojníci zjistili, že si Edward na svůj účet připsal celkem 27 453 liber a vzhledem k tomu, že v té době studoval, raději než aby byl spojován s loupežným přepadením, vše policii do detailu vyklopil.
Soudce nakonec konstatoval, že se jednalo o podvod nejen na společnost Apple, ale také na prodávající a jeho zákazníky a proto jej jako exemplární případ potrestal odnětím svobody. Soud navíc upozornil Apple, který začal okamžitě měnit svůj reklamační systém a evidenci zákazníků, díky čemuž mohou nyní opravy telefonů trvat déle než kdy dřív a navíc neprobíhají tak hladce, jak jsme byli zvyklí. Děkujeme Edwarde!
*Zdroj: mirror.co.uk
Podobný parazit operoval dokonce i tady na LSA, když ještě fungovalo fórum. Nabízel lidem za úplatu, že jim vyreklamuje mechanicky poškozený iPhone za nový. Když jsem mu vytkl, že jeho chování je minimálně nemorální, říkal že to přece není jeho problém, že mají servisy špatně napsané reklamační řády nebo že v prodejnách pracují amatéři, kteří si od něj nechají nalhat problémy telefonu, které neumí ani ověřit.
Chlubil se i tím, že mu prodejce, přebírající telefon do protokolu neuvedl poškození a on pak při převzetí telefonu z opravy tvrdil, že toto poškození způsobil servis.
Bohužel už si nevzpomínám na jeho Nick.
Co na takového člověka říct? …
A potom, že jsou vychytralý jem češi.
JKJ: zlodeji a ojebavaci su aj na Slovensku a nie je ich malo./Poznamka: som Slovak a hambim sa za nich./
Iphone si kazdy druhy rok kupujem aj hlavne preto, ze ked sa mi na nom hocico pokazi (home button, nefunkcne nabijanie, prach vnutri kameri) tak mi ho okamzite bez zbytocnych pretahovani vymenia za novy kus. Toto sa o ostatnych znackach povedat neda… A ked sa to kvoli trtkom ako je tento zmeni, tak neviem…