Akorát píšu článek o tom, jaký vliv má operační paměť na chod nové iMacu Retina 5K a tak mě napadlo, udělat chlapcům z Kingstone reklamu rovnou ve dvou článcích s tím, že možná někoho bude zajímat i to, jak vlastně probíhá výměna paměti v tomto počítači. Paměti od Kingstone používá již roky a nedám na ně dopustit. iMac Retina 5K má v základu jen 8GB RAM a ceny které nabízí Apple za upgrade paměti jsou něco co považuji mírně řečeno za duševní poruchu. Netrpělivě jsem tedy čekal až paměti dorazí a pustím se do výměny. Dnes konečně kurýr dodal zásilku přímo od Kingstonu a tak bylo na čase pustit se do výměny.
Operační paměť je to jediné, co můžete v iMacu vyměnit. Osadit jej můžete rovnou čtveřicí pamětí s maximální velikostí 32GB. Počítač sice nabízí čtyři sloty do kterých můžete osadit 4x8GB RAM DDR3 ve verzi pro notebooky. Musíte si navíc dávat pozor, protože existují i paměti pro notebooky, které mají již integrovaný pasivní chladič, ten však zvětšuje výšku paměti a do iMacu jej nedáte. Ideální volbou je tedy například Kingston SO-DIMM DDR3L 1600Mhz Impact, tedy paměť bez chladiče. Dva kity 2x8GB koupíte za cenu lehce přes 7500Kč a využijete tak sloty na maximum, kterou Apple nabízí. Oproti pamětem od Applu, které se ničím neliší tak ušetříte 7500Kč, třeba na pěkný stojánek pro iPhone.
Samotná výměna probíhá celkem jednoduše a nepotřebujete nic šroubovat. Stačí když vypnete počítač a odpojíte jej od elektřiny tím, že vytáhnete napájecí kabel, pod kterým se nachází tlačítko, jenž je nutné stisknout, aby se odklopil přístup k paměti. Tlačítko musíte nečím opravdu silně zatlačit tak až se poklop chránící paměti otevře a vy jej můžete vytáhnout. nyní již jen stisknete dvojici bočních páček a vysune se ve stylu R2D2 čtveřice slotů, do kterých zasunete paměti. Nasadíte zpět kryt a veškerá sranda končí, nyní už totiž stačí počítač jen zapnout. O tom že všechny paměti fungují tak jak mají se snadno přesvědčíte přímo v About This Mac.