Procesor Intel Core M je presne to, čo umožnilo Applu vyrobiť 12″ MacBook. Procesor dokáže fungovať aj bez ventilátoru a presne to je dôvod, prečo je počítač ultratenký a pritom si zachováva tradičnú Applácku výdrž batérie. Lenže ani Core M nie je dokonalý procesor a aj keď ponúka množstvo výhod, disponuje tiež množstvom nevýhod, ktoré sa odrážajú na výkone a v kombinácii s Retina displejom to bude pravdepodobne najmenej výkonný Mac v súčasnosti.
Samotná séria procesorov Core M Broadwell pozostáva zo siedmich dvojjadrových čipov, ktorých frekvencia sa pohybuje v rozmedzí od 800 MHz do 1.2 GHz. Apple nechcel siahnuť po tom najpomalšom a preto v základnom MacBooku nájdeme 1.1 GHz procesor, vo výkonnejšom variante potom 1.2 GHz. Nakoniec, spoločnosť Apple hodlá predávať aj špeciálnu verziu s frekvenciou až 1.3 GHz, ktorú zatiaľ Intel nepredstavil a je možné, že pôjde len o exkluzivitu pre zákazníkov Applu.
Čipy sú vyrobené pomocou 14-nm technológie, čo sa priaznivo odrazilo na spotrebe, ktorá je oveľa nižšia než u iných procesorov pre notebooky. Bežne majú spotrebu vyše 10 W, procesory Core M Broadwell len 4,5 W. Procesor je navyše menší a aj samotná základná doska, ktorú neuvidí prakticky nikto okrem opravárov, je o 2/3 menšia než doska v MacBooku Air. Bývalý najtenší MacBook je ale stále výkonnejší. Dnešný Air ponúka procesor s frekvenciou 1.6 GHz s možnosťou upgradu na 2.2 GHz model. Taktiež disponuje výkonnejším grafickým čipom, Intel HD 6000 oproti Intel HD 5300. Porovnanie s MacBookom Pro snáď ani netreba robiť – ten ponúka 2.7 GHz dvojjadrový procesor a čip Intel Iris 6100.
Ako sa ale môže dariť MacBooku v benchmarkoch? Na to by nám mohol dať odpoveď Lenovo Yoga 3 Pro, ktorý ponúka rovnaký procesor. V benchmarku získal skóre 2 453 bodov pri single-core teste a 4 267 bodov pri multi-core teste. Najnovší Air má potom single-core skóre 2 565 bodov a 5 042 bodov multi-core. Výkon je však ďalej „zabitý“ Retina displejom s rozlíšením 2304 x 1440 bodov, ktorý má značný vplyv na spotrebu výkonu. Majitelia nového MacBooku teda môžu okamžite zabudnúť na hry, prácu s Photoshopom alebo úpravu videa. Otázkou nakoniec ostáva, ako sa voči novému MacBooku postavia zákazníci. Pri počítačoch sa hľadí na špecifikácie a zlatá farba + ultratenké telo nemusí byť dôvod, prečo sa rozhodnete priplatiť 350€ (oproti 13″ Air). Navyše za cenu MacBooku si môžete kúpiť 13″ MacBook Pro, ktorý má taktiež Retina displej.
*Zdroj: Apple Insider
MacBook je nadčasový, až príliš…
Elegantný šperk – „imidžouka“, ktorá predbieha dobu, avšak to, že nedosahuje parametre Airu, mu hrozí, že za jeho vysokú cenu po ňom z praktických dôvodov nikto nesiahne. Vývoj procesorov napreduje úžasne rýchlo a tak má MacBook v horizonte jedného roka veľkú perspektívu nahradiť Air…!
U MacBookov sa vo väčšine prípadov nehľadí na špecifikáciu a má jasne definovanú skupinu ľudí. Každý kto mu dá prednosť oproti MBP tak urobí, kvôli mobilite, baterke novším technológiam a dizajnu. To sú ľudia, ktorí sa nepotrebujú alebo nechcú hrať žiadne hry, nechcú strihať, renderovať a inak vyťažovať výkon. Chcú mobilitu a jednoduchosť, dlhú výdrž v krásnom kabáte s najnovšími technológiami, prehliadať web videá, fotky či iné textové súbory hladko ako by boli tlačené.
však počkejte, časem vám to všem bude dávat smysl….
Majdy- ale proti Airu to zase takový smysl nedává. Rozlišení zbytečně přehnané a úspora hmotnosti minimální s tím, že mu dříve dojde šťáva.
Prodávat se bude a určitě ne špatně. Vždyť i ten pomlouvanej iPhone 5C, kterej nabídl plast a starej HW se díky barvičkám prodával skvěle. Pravda, cená je poněkud dobrá, ale takhle se nedá dopředu soudit. Já ač preferuji primárně u notebooku mobilitu, tam nevidím ten důvod, proč ho vzít místo 11″ Airu.
Tak ja osobne by som ho vzal určite radšej ako Air. Skôr nevidím dôvod dnes brať Air,
1. Trackpad som si už vyskúšal a bol som z neho nadšený, taktiež by ma lákala lepšia klávesnica, ventilátory preč, čiže hluk ako z iPadu
2. Retina displej, to by mohol byť bod číslo 1 pretože, to je to, najdôležitejšie prečo by som nevzal Air, priznám sa, som človek tozmaznaný retinou a všadeprítomnou ostrosťou, možno to zni hlúpo čo poviem, bolia ma oči a neni mi príjemne sa pozerať na 21″ iMac v práci, keď som si zvykol na niečo lepšie, je to ako kúpiť si k Mac Pro CTR monitor. V skutočnosti to rozlíšenie nieje prehnané, je ešte stále nízke a nedostahuje hustoty, kedy ľudské oko pri pohľade z blízka neprestane rozoznávať pixely ale rozumiem, že vzhľadom na výkon a dnešné technológie to nieje možné,
3. Dizajn, hrúbka, farba – okej, nieje to HW „ako taký“, ale sú to veľmi dôležité faktory, ktoré hrajú veľkú rolu pri užívateľskej skúsenosti, používaní a sú tou pridanou hodnotou, vďaka ktorej človek tak rád používa práve Apple produkt,
Ďalej, je to veľkosť 11″ tvojho Airu s displejom 12″ prečo nie?
Bohužiaľ, ja potrebujem výkon a preto niesom cieľovka, avšak ak by som potreboval MacBook na hore spomenuté účely mal by som rozhodnuté, úplne som pochopil jeho filozofiu a som z neho úprimne nadšený.
Ja skôr bohužiaľ už nevidím dôvod kupovať MBA. Displej katastrofa a za dva roky, tri už aj vo windows svete podpriemer v cenovej relácii. Myslím, že displej je jedna z najdôležitejších časti, nakoľko je to to na čo sa najviac dívame, čo nám zobrazuje všetko ostanté čo je vo vnútri. Mobilita je u Air horšia. Trackpad horší, klávesnica, tak čo dá MBA viac? Výkon? Ok, ale ten výkon je načo? Na strih videa? Na Photoshop? Nie, a aj keby, toto všetko robiť na displeji s takým rozlíšením a takou veľkosťou? Nie. Hry? Opäť nie. Nič z toho sa na MBA nedá robiť seriózne a je to taká polopráca („kočkopes“).