Veľtrh MWC 2015 začal a už teraz máme za sebou predstavenie zrejme najzaujímavejšieho mobilu s Androidom! Spoločnosť Samsung tu pred pár hodinami oficiálne odhalila svoju vlajkovú loď Galaxy S6. Po jej boku však odhalila špeciálny variant Galaxy S6 edge a nejedného z nás prekvapilo, že Samsung venoval 3/4 prednášky práve tomuto modelu. Ale nie je sa čomu diviť, práve sa totiž pozeráte na historicky prvý mobil s trojstranným displejom!
Aký je vlastne princíp trojstranného displeja? Samsung sa rozhodol použiť boky na to, aby ste mohli lepšie pristupovať k svojim obľúbeným kontaktom. Môžete si nastaviť 5 kontaktov s unikátnymi farbami, ktoré v prípade potreby vysuniete a súčasne s danou farbou sa vám vysunie ponuka možností a zároveň môžete okamžite vytočiť dané číslo. Výhodou v tomto prípade je, že displej už nie orientovaný len pre pravákov, ale aj pre ľavákov. Navyše je dizajn mobilu symetrický a musíme uznať, že pekný.
Dizajn
Keď sa totiž Apple rozhodol použiť najsilnejšiu zbraň Samsungu proti nemu, Samsungu neostalo nič iné než bojovať tým istým štýlom. A tak sa dá povedať, že práve vidíme skutočný súboj titanov – a tým nemyslím po predajných číslach, konieckoncov aj sám Apple vraví, že to nie je o číslach ale o inovatívnosti. Bojuje sa na inom poli a zatiaľ čo Apple zväčšil uhlopriečku, Samsung sa zameral na prémiový, možno luxusný dizajn mobilu. Spravil totiž presne to, po čom túžili mnohí fanúšikovia Applu! Spojil sklo a hliník a to podobným štýlom, aký sme videli u legendárnej iPhone 4-ky. Ako bonus potom treba pričítať to, že sa na internet dostala informácia o názve „Project Zero“ a o tom, že Samsung začína od nuly. Vznikol teda rovnaký efekt, ako vzniká každý rok pred vydaním nového iPhonu. Len s tým rozdielom, že na zadnej strane mobilu nie je nahryznuté jablko ale 7 písmen.
Hardvér
Poďme sa ale pozrieť do vnútra. Galaxy S6 edge predbieha iPhone v niekoľkých oblastiach a hneď na úvod musím poznamenať, že Samsung vie, čo robí a robí to celkom oprávnene. Veď komponenty pre iPhone 6 sa vyrábajú na vedľajšej linke a tak má okamžite prehľad o tom, čo jeho konkurent potrebuje. Preto iste mnohých, ktorým nezáleží na značke ale na parametroch a dizajne, poteší fakt že Galaxy S6 edge ponúka v základnej výbave 32 GB úložisko, zatiaľ čo iPhone ponúka len 16 GB. Navyše, Samsung nielen splnil dlhoročné priania Applistov a tak trochu zosmiešnil Apple, ale zároveň dal Applu ďalšiu lekciu technologickej inovácie. Úložisko je totiž rovnako plynulé ako desktopové SSD, no zároveň je rovnako šetrné ako klasiká mobilná pamäť. Ďalej sa stretávame s procesorom, ktorý je vyrábaný pomocou 14-nm FinFET procesu a je vyrobený Samsungom. takže v tomto ohľade Samsung dobehol Apple – vyrába a navrhuje si procesory sám. Na nejaký čas ho dokonca predbehol, keďže túto technológiu uvidíme v iPhone až o pol roka. Ďalšou novinkou je použitie ultrarýchlej LPDDR4 pamäte, ktorá je až o 80% rýchlejšia oproti LPDDR3 technológii, ktorú práve nájdete v iPhone a v starších telefónoch. LPDDR4 nájdeme taktiež v iPhone 6s.
Fotoaparát
Čo ma ale rozhodne prekvapilo, je to že Samsung pozastavil hon za megapixelmi a rozhodol sa u zadného fotoaparátu použiť rovnaké rozlíšenie ako pri predošlom modeli. Presnejšie vravíme o rozlíšení 16 megapixelov. Mať vyššie rozlíšenie je fajn a rozhodne by potešilo, keby iPhone po štyroch rokoch priniesol aspoň 12-megapixelový fotoaparát. Na druhú stranu, viac megapixelov nemusí zásadne znamenať vyššiu kvalitu a to, či je fotoaparát u Galaxy S6 edge kvalitný, môžeme zhodnotiť až po jeho vydaní. Za zmienku ale rozhodne stojí predný fotoaparát a novinka, ktorú Samsung porovnal s iPhonom 6 Plus. Týka sa kvality fotiek pri slabom svetle. Predný fotoaparát disponuje rozlíšením 5 megapixelov, čo je asi o 4 megapixely viac, než má predný fotoaparát na iPhone 6. Tu musím potvrdiť, že „selfie“ fotoaparát na Samsungoch je pokročilejší a kvalitnejší než na iPhone. Samsung tiež prezentoval režim HDR a fotenie kvalitných fotiek pri slabom svetle. Ten by mal fungovať na princípe, že mobil vytvorí niekoľko snímkov s rôznymi svetelnými nastaveniami a následne ich spojí do jedného kvalitného snímku. Otázkou je, ako to bude fungovať v praxi, keďže doteraz bolo zvykom, že niektoré funkcie jednoducho nemuseli fungovať tak ako mali.
Samsung Pay
Ako jednu vec, ktorá rozhodne neunikla pozornosti, bolo predstavenie platobného systému Samsung Pay. Ako už ide vyčítať z názvu, ide o platobný systém z dielne Samsungu, ktorý stavia na podobnom princípe ako Apple Pay. Len s tým rozdielom, že zatiaľ čo Apple musel kvôli platbám do svojho mobilu pridať NFC, Samsung Pay funguje aj bez neho. Samsung dokonca vyvinul technológiu, ktorá umožní vykonávať platby priložením mobilu k čítačke kariet s magnetickým pásom. Hneď na úvod bude systém fungovať v USA a Južnej Kórei a postupne sa rozvinie do celého sveta, presne tak ako Apple Pay. To, že Samsung našiel spôsob ako vykonávať platby bez NFC je plus, ale fakt, že systém bol predstavený pol roka po Apple Pay, vyvoláva pocit že Samsung sa nechal ťahať za ruku.
Batéria
Asi najhlavnejšia vec, ktorú som si u mobilov Samsung všimol je, že keď Samsung spomenie 12 hodín výdrž batérie, tak to naozaj splní. Takúto skúsenosť som zažil u viacerých recenzovaných modelov a preto mám pocit, že výdrž je tu veľmi dobrá. Samsung totiž dramaticky stenčil mobil, má len 6,8 mm, obohatil ho extrémne plynulý hardvér, no zároveň sa mu podarilo zachovať skvelú výdrž batérie. Tá má podľa všerkého vydržať 12 hodín na WiFi, 13 hodín pri sledovaní videa, 11 hodín cez mobilnú LTE sieť. Kľúčovou zmenou oproti predošlým modelom je však to, že batéria je prvýkrát vstavaná, nejde ju vybrať, a tiež to, že samotný mobil obsahuje podporu pre bezdrôtové nabíjanie bez nutnosti dokúpiť si púzdro. Teraz jednoducho stačí, aby si užívateľ položil mobil na nabíjaciu podložku a on sa začne nabíjať sám od seba. K dispozícii je ale aj ďalšia novinka, ultra-rýchle nabíjanie je ešte rýchlejšie. Na to, aby ste mali nabitý mobil na najbližšie 4 hodiny, vám stačí nechať ho na nabíjačke len 10 minút. Otázkou však je, čo to znamená z praktického hľadiska – či ide o 4 hodiny minimálnej alebo slabšej aktivity alebo o čítanie webu.
Zabiják iphonů, co to aůtor článku hulí za svinstvo. Samsung vytvořil kočko psa z iphone 4 a 6. Jenom ten stojánek je úžasnej , teda pardón to je foťák
Trocha elegance se upřít nedá, ale je z toho smrdět koupie kam oko dohlédne. Tudíž lze design upřít jen výrobcum, jenž Samsung kopíroval. Zabiják iPhonů?! No… Silné tvrzení. Někde jsem se dočetl, ze by Samsung mel hledat konkurenci v Asijských výrobcích nebo Androidich, a to proto, ze Apple je, přiznejme si, úplně nikde jinde, co do prestiže…
Je lepší v výbave ale v designe(minimálne na zadnej strane) a software sa iphonu rovnať nemôže
Nadpis zase jako z Blesku a článek trochu zavádějící….
Uvidíme jak se bude prodávat cena už někde byla a docela zajímavě předčila iPhone tak jsem zvědav jak dlouho udrží zaváděcí cenu.
No to je řečí. Uznávám že zahnutý display je zajímavá novinka. Moc tedy nevidím její praktické využití, jelikož mobil nepokládám na stupl displayem ale zadní stranou. Co se týká designu tak nic moc prostě splácaný hliník a sklo dobromady bez nějakého většího přemýšlení a ty barvy (hlavně zelená a modrá jsou strašné). Ale musím uznat že bych se na aPple nezlobil kdyby trochu nekašlal na hardware specifikace (hlavně na ram a úložiště) a přední kameru která není u iPhonu ppravdu nic moc.
Co k tomu napsat… proste Samsung :-D
a k displeji na kraji ? .. no holt akorat dalsi misto na ktere kdyz phone spadne, tak bude v pr…. :-D ja treba pouzivam na 6ce Rhino a lepit zahnutou folii.. heh, to si nedovedu predstavit :-D
VYSTUPUJUCA BRADAVICA, NO FUUUUUJ!
Už se těším na droptesty s tím zaobleným krajem :-). Vždy mne baví, když se vydá nový telefon, jak se píše o tom, že po HW stránce předběhl konkurenci. Tak ono je to celkem logické, když se to nevydá ve stejné chvíli, ale s rozdílem cca 1/2 roku, že tam asi bude HW inovace. To samé bude, až vyjde nový iP a bude se psát, že po HW stránce předběhl samsung. Dnes ale už víme, že ne vše je o HW, ale je to o tom, jak zoptimalizovaný je SW pro konkrétní HW. Bohužel dnes se často na optimalizaci se*e, ptž se to všechno vyhoní silnějším HW.
pěkně hnusný pádlo přesně jak se dalo čekat a ani bůh ví kolik jader, ram a mpx to nezachraní.
Jaromír, co znamená : „Úložisko je totiž rovnako plynulé ako desktopové SSD “ ?
Jozko: on nevie, bolo to tak napisane v EN, tak to iba prelozil.
SSD je rychlejší, každopádně je to rychlejší než HDD.