Služba Google Wallet je dostupná už nějakou tu dobu, ale i přesto, že je volně k dostání na Androidu, se nikdy moc neuchytila, a tak prvenství v pomyslném žebříčku obsadila raketově rostoucí služba Apple Pay. Google na tuto situaci musel reagovat, a proto podepsal dohodu se společností Softcard, která zaručí, že Google Wallet bude automaticky předinstalovaná v telefonech od operátorů Verizon, AT&T a T-Mobile v USA. Nebude tak nutné aplikaci instalovat z obchodu s aplikacemi.
Celý proces se odehraje později v tomto roce a to i přesto, že ještě minulý rok se k této možnosti operátoři stavěli negativně. Jde ale o velkou výhodu, jelikož předinstalovaná aplikace zajisté zaručí větší povědomí o této platební platformě. Spousta uživatelů momentálně ani neví, co to Google Wallet je, natož, aby ho vyhledala a stáhla z Google Play. Softcard, který dříve vystupoval pod názvem Isis, byl oznámen v roce 2010 jako spolupráce mezi zmíněnými operátory. Tato služba, která ke komunikaci a platbě používá NFC, se ale nikdy nestala oblíbenou a vůbec se nedostala k velkému počtu uživatelů. Šlo o poměrně složitý proces, špatnou uživatelskou zkušenost, neintuitivní rozhraní a hlavně malý počet podporovaných kreditních karet – nevýhodu, která byla zásadnější než první a poněkud nešťastný název společnosti.
Nastává tedy změna, je rozhodně chytřejší spojit se s Googlem, který má v této oblasti větší zkušenosti a hlavně vlastně neomezené možnosti. Softcard se vyjádřil následovně: „Prozatím mohou zákazníci Softcard využívat současnou aplikaci.” Společnost se k dohodě s Google vyjádří v příštích týdnech. Shodou okolností se minulý týden činil i Samsung, který oznámil, že odkoupil firmu LoopPay, což by mělo zajistit a podpořit jeho vlastní platební systém. Trend je tedy jasný – konkurenti se snaží bojovat proti momentální jedničce Apple Pay tím, že se spojí s ostatními subjekty, aby vytvořili lepší a tím i populárnější produkty. Toto všechno tedy vede k válce mezi platebními systémy. Je ale těžké si představit, co by se muselo stát, aby někdo z trůnu sesadil dominantní Apple Pay, který je navíc na trhu pouze několik měsíců.
//
*Zdroj: The Verge, foto: Paymentweek
Podle mě ani jedno z obou řešení není dobré. Cílem by měla být obecná platforma pro tento způsob plateb, bez závislosti na Apple, Google, Microsoft…
To by nebylo moc kapitalistické řešení. Dej me si příklad, že by jedna jediná firma udělala takový platební systém a měla na to monopol s tím, že by mohla určovat poplatky jak pro výrobce telefonů který tu službu/funkci mají a také pro banky … tím pádem tohle je lepší řešení .. čím víc bude možností platebního systému tím míň je možnost, že budou tyhle firmy jako je apple chtít po bankách nějaký desátek za tuto službu.
Stejně ve finále budou všechny bezkontaktní terminály podporovat všechny tyhle platební služby… ty které nebudou tak upadnou do zapomění
pro autory:
copak neumíte psát čárky mezi větami? co článek, to nějaké chyby…