Raspberry Pi Foundation otvorila trh mikropočítačov už pred tromi rokmi a práve v týchto dňoch uviedla nový model mikropočítača, známy ako Raspberry Pi 2. Zásadnou zmenou oproti predchodcovi je prechod na architektúru ARMv7, pričom jeho 32-bitový procesor obsahuje štyri jadrá s frekvenciou 900 MHz. Spolu s 1 GB LPDDR2 RAM a grafickým čipom VideoCore IV sa vraví až o 6-násobnom náraste výkonu oproti prvému modelu, no ako môžete vidieť, Pi 2 môže byť pomalšie než váš iPhone. Ale to nevadí, keďže mikropočítače nie sú určené na náročnú prácu ale skôr si nachádzajú uplatnenie v školstve (študenti sa na nich učia programovať), prípadne si s nimi môžete premeniť svoju starú LCD-čku na Smart TV.
Pi 2 obsahuje microSD slot, štyri USB konektory, 40-pinový GPIO, HDMI výstup, Ethernet, kombinovaný jack pre audio a kompozitné video a nakoniec rozhrania CSI a DSI pre pripojenie displejov a kamier. Súčasne s tým prichádza dobrá správa pre súčasných majiteľov Raspberry Pi, nový model je spätne kompatibilný so všetkým príslušenstvom, ktoré ste mali pripojené k svojemu prvému Pi. Tiež poteší cena, je stanovená len na 35 dolárov a v ČR zaň zaplatíte iba 1 000 Kč. Do budúcna tiež poteší správa, že Microsoft pripravuje špeciálnu verziu Windows 10 navrhnutú priamo pre Raspberry Pi 2.
Chýba mi tam jediná vec – SATA konektor, resp. verzia mSATA. Potom by to bolo plnohodnotné PC za 35 USD.
Sata/mSata tam není ze zcela logických důvodů, nicméně je-li potřeba dá se ext. HD připojit přes USB + samozřejmě s ext. nápajením. Jinak plnohodnotné PC to nebude nikdy, použití je někde úplně jinde.
Jarko: prosim ta, prestan uz pouzivat tie sedliacke vyrazy ako „LCD-čka“ alebo v minulom clanku „HPčko“ – je to na urovni „fakturky“ alebo „evríčka“, strapnujes sa tym. Dakujem.
Neplač selg :)
Rozmyslam nad kupou raspberry pi 2, mate s nim uz niekto skusenosti? Popr. Je mozne kupit za podobne peniaze lepsiu krabicku? Planujem prevazne pouzivat na xbmc (kodi) dakujem