Apple má k hudbe bližšie, než ktorákoľvek iná technologická spoločnosť na svete a práve preto sa rozhovory napríklad s U2, týkajú aj jeho. Avšak už sme sa mohli stretnúť s tým, že legendy ako Bon Jovi kritizovali Apple za to, čo robí a nejakým spôsobom naznačili, že hudba vďaka iTunes Store stráca na hodnote. S týmto názorom sa zosobnila ďalšia legenda, Nick Mason z Pink Floyd; v rozhovore pre GQ vyhlásil, že iTunes Store je pasé a Apple sa musí posunúť vpred, kým nie je neskoro. Je totiž obecne známe, že ľudia rapídne prestávajú platiť za hudbu a čoraz viac ľudí prechádza na model, kde ju môžu mať zadarmo alebo s menším mesačným príplatkom (Spotify).
Masona presvedčila hlavne reakcia ľudí na to, že od Applu dostali zadarmo hudobný album U2, ktorý stojí bežne 10€, no mnohí užívatelia sa sťažovali, že album jednoducho nechcú: „Keby Apple prišiel za mnou a opýtal sa, že chce vydať váš album výmenou za 50 miliónov libier, nenapadlo by ma nič lepšie. Radiohead spravili pred pár rokmi podobnú vec a vyšlo im to. Ale tu bola reakcia úplne iná. Donútila každého zamyslieť sa nad tým, ako chcú prinášať, dávať alebo predávať svoju hudbu.“ Vylúčil, že by to nejak súviselo s faktom, že sme dostali zadarmo práve U2 – Bono a spol podľa neho utvorili skvelú kapelu. Problém je však v celom spôsobe podávania hudby v 21. storočí: „Zaujímavé ale je, že Apple z toho vyšiel bez problémov. Nikto ho neviní. Apple spravil skvelé veci, ale tiež prispel k znižovaniu hodnoty.“
V praxi teda Apple vyhnal na odvrátenú stranu Mesiaca CD-čka, ale ten Mesiac sa začína pomaly otáčať a na temnú stranu pomaly odchádza iTunes. Budúcnost podľa legendárneho bubeníka spočíva práve v streamovacích službách ako je Spotify, ale ešte stále je treba zabezpečiť, aby tieto služby začali používať ďalšie 2-3 miliardy ľudí. Potom pre hudobníkov začne dávať väčší zmysel, aby svoje skladby výhradne streamovali bez nutnosti predávať albumy v digitálnej podobe cez iTunes. Neodvrátiteľnému trendu sa Apple začína prispôsobovať a preto sa snaží docieliť, aby predplatné Beats Music stálo 5 dolárov, nie 10 dolárov. To by zároveň súviselo s rebrandingom služby, ktorá by mohla spadať pod hlavičku iTunes. Apple by mohol túto zmenu odprezentovať navyše už začiatkom budúceho mesiaca.
*Zdroj: Cult of Mac
ja si myslim ze je to hlupost … mozno klesla cena hudby no urcite vzrastli predaje. Kedysi sa hudba kradla na kazdom kroku, dnes ju kupuju ludia coraz viac, pretoze netreba chodit do obchodu ale clovek si ju za par centov pohodlne stiahne .. ak toto niekto kritizuje, nemoze byt pri zmysloch.