Pravidelne sa stretávame so správami, že smartfóny nám v našom každodennom živote robia problémy, či už to sú poruchy koncentrácie alebo napríklad že si už nepamätáme toľko vecí, čo v minulosti, keďže máme vo vrecku Google. Chcela to potvrdiť aj University of Missouri, ktorá vo svojom výskume zistila, že keď ľuďom vzala ich iPhony, títo ľudia mali problémy so sústredením a dokonca títo ľudia vykazovali pocit úzkosti.
Univerzita sa k tomuto tvrdeniu dopracovala pri teste, kde účastníci boli napojení na bezdrôtový merač krvného tlaku a počas toho riešili slovné hádanky. Po dokončení testu povedali zúčastneným, že testy je treba zopakovať, tentoraz bez iPhonov v blízkosti, keďže podľa nich Bluetooth robil problémy. Telefóny boli teda vzdialené od ľudí na takú vzdialenosť, kedy už jednoducho ľudia nemali svoje telefóny po ruke a tu sa dostavil očakávaný negatívny efekt na psychiku zúčastnených. Dostavili sa náznaky stresu alebo pocitu úzkosti, nárast krvého tlaku a hlavne sa znížila ich výkonnosť počas robenia testu. Na základe toho teda výskumníci usúdili, že majitelia iPhonu by počas každodenných situácií, ako napríklad pri písaní testov, sedení na zasadnutiach alebo pri práci, nemali odkladať svoj telefón, keďže sa to môže odraziť v slabšom pracovnom výkone.
*Zdroj: 9to5mac
„Výzkum tvrdí, že se bez iPhonu se neumíme soustředit“
Alespoň titulek správně napsaný kluci. Bez urážky.
jj.. clanky zde jsou super, ale pravopis sileny.. a opravdu alespon titulek by po sobe autor precist mohl..
Ten nadpis je tak určitě schválně, aby ukázal na tu nesoustředěnost. :)
Neviem, ale ak by mi niekto, koho poznam chvilu vzal akukolvek vec, za viac ako 15tisic na par minut prec, taktiez by som bol z toho nervozny a tazsie by som sa sustredil. Myslim, ze je uplne jedno ci je to iPhone alebo hodinky za 15 az 20tisic.
Len menšie skonštatovanie:
„už nepamätáme toľko vecí, čo v minulosti, keďže máme vo vrecku Google“
– ono to neni len googlom a pod. to je celou tou „informačnou“ dobou, človek ma tiež len pamäťové bunky a tiež len určitú kapacitu a „kedysi“ nemali denno denne toľko informacií ľudia ako teraz čiže menej informácií = menej zapisov do pamäťových bunkách = nemuseli sa bunky „premazavať“ = tým padom si viac pamätali + sustredenosť na isté informacie a milióny faktorov :)
@degas: suhlasím! je to hlavne tým