Díky tomu, že jsem recenzoval iMac Retina 5K s Fusion Drive a sám jsme si objednal ten stejný model s Flash pamětí, se nám naskytla příležitost jak otestovat tváří v tvář tyto dva počítače a změřit výkon jejich disků a taktéž celkový surový výkon. Nejsem zrovna filmový fanoušek a tak mi bohatě stačí 256GB flash paměť, kterou si můžete při koupi iMacu Retina zvolit bez příplatku, místo 1TB Fusion Drive, který je kombinací Flash disku a klasického pevného disku.
Fusion Drive sice přeřazuje nejčastěji používané soubory automaticky na flash jednotku, která má 128GB, ovšem vše má dvě nevýhody. V mém iMacu s Flash diskem je jedinou pohyblivou částí samotný větrák, který je v mém případě neslyšitelný a dokázal jsme jej roztočit jen v případě, kdy jsem hrál Grid 2 v 5K rozlišení, jinak ani při přehrávání 4K videa větrák neuslyšíte. Počítač je tak během běžné práce naprosto tichý a nelze jej slyšet. V případě Fusion Drive to však neplatí, ten totiž obsahuje klasický mechanický disk, jenž je pochopitelně slyšet a i když mi nyní bude někdo argumentovat tím, že disk je slyšet skutečně minimálně, slyšet zkrátka je.
Druhou nevýhodou Fusion Drive je fakt, že zatím co soubory ke kterým přistupujete každý den jsou na flash disku, soubory ke kterým se vracíte méně často jsou na klasickém disku a tím, že Retina iMac pracuje například i při rychlém náhledu s obrovským množstvím dat, je skutečně poznat rozdíl mezi tím, na jakém disku je daný soubor uložený. Musíte totiž brát v potaz, že jen screenshot z tohoto počítače má přes 20MB a pokud následně chcete screenshot otevřít přes Quick Look, je to jiné, než když otevírat screenshot z MacBook Air.
Otestovali jsme tedy následující konfiguraci počítačů, které se liší jen tím, že zatím co jeden je vybaven 1TB Fusion Drive, druhý je vybaven 256GB Flash pamětí. Oba disky pochází přímo od společnosti Apple (iMac Retina nemá uživatelsky měnitelný disk) a rozdíl v ceně neexistuje. Při výběru počítače si zkrátka vyberte, zda dáte přednost 1TB Fusion Drive nebo 256GB Flash paměti. Testovaná konfigurace je tedy iMac Retina 5K s Intel Core i5 Quad-Core 3,5GHz, 8GB RAM a AMD Radeon R9 M290X se 2GB video paměti. Oba počítače obsahují poslední verzi OS X Yosemite a jsou zcela nové bez jakékoli instalace dodatečného software.
Blackmagic iMac Retina 5K s 256GB Flash disk
Blackmagic iMac Retina 5K s Apple Fusion Drive 1TB
Blackmagic měří výkon disku a v případě Fusion nebere disk jako dvě části, ale jako jeden celek, tak totiž Apple celý disk prezentuje v samotném systému, jako jeden celek. Fusion měří čerstvá data, která by sice měla být zapsána na flash paměť ale zkrátka není možné rozdělovat Fusion na dvě části. Disk je totiž jedním nedílným celkem a flash část s částí s pevným diskem neustále komunikuje a to při čtení jakéhokoli souboru a proto je rychlost vždy pomalejší než u klasického flash disku. Nelze tedy měřit samostatně obě části a pak je nějakým způsobem průměrovat, měří se prostě výkon samotného disku, který je v případě Fusion jednotky následující.
Rychlost čtení dat je z Fusion 1TB disku na iMacu Retina 626,6MB/s. Rychlost zápisu dat na Fusion 1TB disk na iMacu Retina je 295,2MB/s. Data jsou to sice úctyhodná, ovšem nyní přichází data z Flash paměti. Rychlost čtení dat z 256GB Flash paměti na iMacu Retina je 720,6MB/s. Rychlost zápisu dat na 256GB Flash paměť na iMacu Retina je 670,2MB/s.
- Čtení dat Fusion: 626 MB/s
- Zápis dat Fusion: 295 MB/s
- Čtení dat flash: 720 MB/s
- Zápis dat flash:670 MB/s
Nyní se ještě podívejme, jaký vliv má použití flash paměti na takzvaný surový výkon počítače, který měří program GeekBench 3. Jedná se o celkový výkon daného stroje, na který má vliv celková konfigurace. Počítač během testování provádí určité procesy, které jsou následně měřeny a z nich se vypočítává skóre pro daný stroj. Oba počítače jsou zcela nové, během testování Geekbench na nich neběží žádná jiná aplikace ani procesy, které nejsou přímo spojeny s OS X a GeekBench. Výsledek je takový, že iMac Retina s 256GB flash pamětí dosáhl skóre 11 251 bodů, zatím co ten stejný počítač s Fusion Drive dosáhl skóre 10 922 bodů. Rozdíl 329 bodů sice není extrémně zásadní, ale i zde je vidět jasný nárůst výkonu.
GeekBench iMac Retina 5K s 256GB Flash disk
GeekBench iMac Retina 5K s Apple Fusion Drive 1TB
Uprimne, misto toho, aby mi ten test pomohl se rozhodnout, jsem jeste vic nerozhodny. Nejzasadnejsi rozdil je v tom zapisu, to vidim jako problem. Na druhou stranu rychlost cteni uz je zase temer vyrovnana. No jsem tam, kde jsem byl :)
256flash a na oboustranku za mac přilepit externák do thunderboltu:-D a máš po starostech:-D
dotaz… jak na tom frčí winy v bootcampu? byl něaký problém s ovladačema?
Prumerna rychlost zapisu je 295MB/s a cteni 626MB/s? Jak velky je to SSD uvnitr Fusion disku? 8/16/32GB? Pokud si na Fusion disk nakopiruji 4k video o velikosti 64GB, jakou rychlosti se bude nacitat a jakou ukladat? Stale tech 626 / 295 MB/s? :)
Nicmene pokud nekdo dela jen s internetem, emaily, sem tam nejaky jpg z dovolene – pro nej je nejspis vhodnejsi ten Fusion disk kvuli velikosti. Ostatni, kteri by chteli chteli iMac vyuzovat vice by radeji meli zapomenout na Fusion, vzit si SSD a pripadne prikoupit nejake externi uloziste.
Posledni verze ovladacu pro Bootcamp od AMD je ze 16.12.14 s podporou rozliseni 4k.
http://support.amd.com/en-us/download/desktop/bootcamp
Pokud si chcete zahrat treba Armu 3 v 5k rozliseni, pak jedine pres Parallels Desktop – na ultra detaily to jede 3 FPS :)
Da se to krasne pouzit na tipani screenshotu z her – pro vlastni hrani je vhodnejsi 1920×1080 na vysoke detaily – 40-50FPS.
virtualni system a hraní her je totální blbost. Takže zatím není ofiko ovladač na winy kterej by podporoval 5k… Já jenom tak protože se blíží GTA V na pc a…. :-D
Na opravdové hraní jsou bohužel Macy stále k ničemu. Grafiky jsou malé notebookové varianty, které se výkonově zdaleka nemohou rovnat klasickým hovadům do monster PC. :) Na nějaké kreslené ptákoviny a nenáročné hry ano, ale jinak nedoporučuji – zvláště z dlouhodobého hlediska, abyste udrželi tempo s novými hrami, potřebujete PC upgradovat, a vyměňovat každoročně komplet iMac?… Nechte si chutnat :D
Kdo chce pořádně hrát, nekupujte si na to Mac.
Teoreticky když mám cca 50 GB softwaru atd. a zbývá mi 200 GB tak na Fusionu to zaplním za cca 5minut 20 sekund a na SSD to zaplním za 4,37s takže si na zkopírování 200 GB dat ušetřím cca 44 sekund…. Chápu, že SSD urychlí fungování počítače, ale stále mi přijde asi nejschůdnější varianta 3TB+128SSD vzhledem k cenám SSD… (doplatek na 1TB SSD je 20800…) s tím že disk by šel v budoucnu vymněnit prostřednictvím servisu (už teď jsem našel upravené varianty 5K iMacu, co nejsou na apple store). Spíš by mě zajímalo jak se chová Fusion software při rozdělení 3,5 disku (jestli si bude natahovat data na SSD z druhého virtuálního disku, popř. při vyměněn 3,5 disku za další SSD u kterého zůstane původní 128GB SSD).