Obvodný súd v americkom štáte Virgínia vyhlásil, že tamojšia polícia môže pri vyšetrovaní žiadať odomknutie telefónu pomocou odtlačku prstu, ale nie pomocou hesla. Piaty dodatok americkej ústavy totiž chráni občanov pred nespravodlivým zaobchádzaním pri právnych procesoch a zaručuje, že obžalovaný nebude svedčiť sám proti sebe tým, že odovzdá svoje prihlasovacie údaje do rúk polície. Zákon však nezahŕňa ohranu pred odtlačkami prstov, ktoré sú využívané na novších iOS zariadenaich počínajúc iPhone 5s a na niekoľkých zariadeniach konkurencie. Podozriví, ktorí vlastnia novší iPhone, tak budú na žiadosť polície povinní odomknúť telefón svojim prstom, no nemôžu tak učiniť v prípade, že používajú Passcode.
Odtlačky prstov sa dnes totiž všeobecne využívajú pri vyšetrovaní a poskytnutie odtlačku prstu pri vyšetrovaní je podľa zákonov prakticky to isté, ako keby podozrivý poskytol svoju DNA. Súd tak vyhlásil v prípade istého Davida Bausta, ktorý mal škrtiť svoju priateľku a mal útok nahrávať na telefón. Vyšetrovatelia v tomto prípade žiadali súd o to, aby donútil Bausta odomknúť svoj telefón. Ak sa jednalo o iPhone, potom je možné, že od posledného použitia Touch ID ubehlo viac ako 48 hodín a polícia tak už nemôže s telefónom nič spraviť. Touch ID na iPhone totiž funguje tak, že keď užívateľ nepoužije Touch ID po dobu 48 hodín, dôjde k trom neúspešným pokusom o nasnímanie prstu alebo dôjde k reštartovaniu telefónu, iPhone vyžaduje zadanie hesla a až potom bude Touch ID funkčné.
*Zdroj: Hampton Roads
To je trosku blbost. Polozil som 2x zly prst a vyziadalo si to heslo potom som ale pouzil spravny prst a uz sa to odomklo.
Samozrejme nie 2x ale 3x tak ako je uvedene v clanku.
PS: Kedy bude mozne upravovat prispevky?
Po třech pokusech autorizace pomocí Touch ID bez úspěchu systém nabídne, abyste zadali heslo, pokud ještě 2x dojde k selhání autorizace přes Touch ID, Touch ID se odstaví a lze odemknout jen přes heslo, tak jako když zařízení restartujete či jej necháte 48 hodin ležet ladem.