Jednou z unikátnym vlastností Applu je jeho kultúra. O tom, ako to funguje vo vnútri spoločnosti, sme sa až doteraz mohli dozvedať od významných pracovníkov, respektíve od jeho vrcholných predstaviteľov. Už v pondelok ste si u nás mohli prečítať obsiahly rozhovor s Andym Grignonom, mužom, ktorý mal na starosti vývoj antény u prvého iPhone, a dnes máte možnosť prečítať si tvrdenia od ďalších ľudí, ktorí v minulosti pracovali v spoločnosti Apple. Samotnú zbierku výrokov zozbieral zahraničný portál Business Insider, pričom sa jedná o novodobé tvrdenia, ale aj o tvrdenia z éry Steva Jobsa.
Justin Maxwell, dizajnér užívateľského prostredia: „Pokiaľ by som ešte bol v Appli, nereagoval by som na túto otázku, ani by som necítil krivdu preto, že som na ňu nemohol odpovedať. Ste súčasťou niečoho, čo je ďaleko väčšie ako vy sami. Nápady, o ktorých rozprávate na chodbách, skvelé triky, ktoré ste objavili v CSS, nová technika obrábania unibody materiálu, to všetko je náplňou vašej práce, niečo, za čo ste platení, aby ste Applu zaručili úspech. Nie sú to veci, o ktorých musíte písať na blog aby ste uspokojili svoje ego.“
Anonym: „Samotný Apple Campus je skvelým miestom, kde obrovské budovy obklopujú centrálny dvor s trávou a chodníkmi a úžasnou kaviarňou: Dostanete tu podnosy a príbor presne tak ako na univerzite, a vyberiete si veľkú hrsť sushi, mexické jedlo, vytvoríte si vlastný sendvič alebo šalát alebo si vyberiete mnoho ďalších jedál, potom sa zaevidujete a sadnete si buď vnútri alebo vonku. Dokonca aj dopyt po jedle je 100-percentný, kaviareň je preplnená a rušná a dokonca aj samotní kuchári sú oblečení perfektne v čistých bielych blúzkach a čiernych Apple čiapkach, ktorí tu pracujú tak, aby boli všetci nasýtení a schopní pracovať na svojich projektoch na 100%.“
Brandon Carson: „Želajú si a žiadajú spoluprácu. Vaša práca je preverená vašimi rovesníkmi – museli sme prezentovať našu prácu tímu a prijať spätnú väzbu. Spočiatku sa mi to zdalo trochu rušivé, pretože som navyknutý na to, že na svojich vlastných projektoch pracujem sám, ale ku koncu dňa som zistil, že spolupráca vytvorila lepší produkt a práca by nepostúpila tak ďaleko bez kontrol a vyvažovania. Viac spoločností by malo fungovať takto.“
Chad Little, bývalý dizajnér Applu: „Apple je celkom rozdielny mix typickej firemnej byrokracie a politiky s prvkami naliehavosti, pokiaľ príkaz pochádza od Steva. Pokiaľ máte projekt, na ktorom sa Steve nepodieľa, čakajú vás mesiace zasadnutí, kým sa pohnete vpred. Pokiaľ to chce Steve, je to dokončené rýchlejšie ako by si vedel človek pomyslieť. Najlepším spôsobom ako sa dočkať pomoci od vášho tímu je ten, keď poviete že to je pre Steva. Vaše projekty budete mať dokončené pravdepodobne už v rovnaký deň.“
Simon Woodside, programový manažér v OS divízii: „Najlepším príkladom môže byť vývoj môjho projektu Marklar, na ktorom som pracoval v roku 2001. Práve tento projekt bol počiatočnou snahou o prenesenie systému OS X na platformu Intel. Vždy, keď sme sa posunuli vpred, sme objavili časť systému, ktorá potrebovala určité zmeny. Mojou prácou bolo nájsť tú správnu osobu, ktorá by to dokázala – ale bez toho, aby o Marklar vedel niekto iný. Práve preto som sa stretol s vedúcimi daných tímov a informoval ich o projekte Marklar. Oni za mňa našli toho pravého pracovníka. Následne som vydesil pracovníkov tak, že som im povedal, aké zlé veci sa stanú, pokiaľ sa ktokoľvek zvnútra alebo zvonka dozvie, na čom budú pracovať. Následne sa dohodnú so svojim vedúcim, a v najlepšom prípade dokážu vyriešiť tento problém. Prepašujeme im nejaký PC hardvér alebo ich necháme pracovať s virtuálnym PC, alebo niečím, čo je viac nenápadné. Títo pracovníci rozhodne nepovedia svojim kolegom o svojej práci. Ale ani ja osobne som o tom nerozprával – moji blízki priatelia a rodina vedela, že pracujem na akomsi tajnom projekte, ale nevedeli o čo sa jedná, dokým Steve nepredstavil tento projekt. Apple mal šírenie tejto správy plne na starosti. Spoločnosť si toto tajomstvo veľmi cenila.“
- Čtěte také: Příběh o tom, jak Steve Jobs představil první iPhone, který v té době nefungoval a vůbec neměl Wi-Fi
Anonym: „Všeobecne je to ako tlakový hrniec a všetka komunikácia prebieha jedným smerom (hádajte, ktorým). Paranoidné vedenie, neúcta, pravidelné napätie a dlhé hodiny predstavujú prakticky celý systém vedenia. Väčšina ľudí v SDM (správe pre dopyt a ponuku) to vidí ako niečo, čo musia prežiť po škole, aby mohli postúpiť v živote ďalej so slovom Apple v životopise. Firma sa riadi striktne zhora nadol – akákoľvek snaha o zjednodušenie, ovplyvnenie zmeny alebo snaha diskutovať o tom, ako urobiť niečo lepšie, je okamžite odsudzovaná, pokiaľ príde zdola. Pracujte dlhšie a tvrdšie, nesťažujte sa a nesnažte sa opravovať systém a procesy, a nezabúdajte na to, že ďalších 10 ľudí čaká na to, aby prevzalo vašu pracovnú pozíciu (váš vedúci nezabúda). Pracujte tu na vlastné riziko. Na druhú stranu, jedlo z kaviarne je veľmi dobré a nemusíte nosiť formálne oblečenie.“
Richard Francis, bývalý zamestnanec Intelu: „Značka je tak zanietená, že to hraničí s posadnutosťou. Napríklad som počul, že všetko javorové drevo vo všetkých predajniach sa zbiera v Kanade, v jednom konkrétnom období v roku, vďaka čomu všetky plochy vyzerajú rovnako. Rozloženie obchodu je pozorne skontrolované kvôli konzistencii – mnohokrát aj Jobs navštevoval lokálne predajne na západnom pobreží USA len preto, aby ich „pozoroval“.
Anonym: „O všetkom, a tým myslím skutočne o všetkom, rozhoduje marketingový tím a dvaja recenzenti z novín na východnom pobreží. Bol som šokovaný a zároveň ohúrený tým, akú rolu mali títo recenzenti v Appli. Ako pracovník som mal prikázané myslieť na funkcie, ktoré navrhoval Mossberg a jeho tím. Desivé, mám chuť predať všetky svoje akcie.“
T.C. Doston: „Apple je zaujímavý. Na jednu stranu tu sú na stenách vyvesené propagačné plagáty Think Different, na druhú stranu má Apple najprísnejšie podmienky zo všetkých miest, na ktorých som pracoval. Apple si dáva nesmierne záležať na svojom image.“
*Zdroj: BusinessInsider
Tyto výpovědi jen dokazují jak moc se Apple zmení/změnil po odchodu Jobse…
JK:
kontrola a tlack su najlepsou motivaciou zamestnancom
ked som si dal usit odev a vysit, tiez som tlacil na krajcirku a pani co vysivala a tak som dosiahol ukoncenie prace o 2 tyzdne skor, takze plne chapem, preco Steve chcel mat vsetko pod kontrolou a o vsetkom vediet
ked su ludia pod tlakom – nejakeho terminu tak podaju lepsi vykon, ak by Steve povedal zamestnancom do 1 mesiaca chcem mat na stole novy iphone tak by bol na stole a hotovy aj v krabicke a v super kvalite
odchodom steva sa ublizilo najviac ios vid ios 6, ktory bol fakt na hanbu
celkovy dojem aky z toho mam ten ze tam bol terror, ktory viedol k dokonalym a novym produktom a zaroven k uzasnym myslienkam a inovaciam, dnes su Tim Cook a ostatni spokojni s tym ze iphony, ipady sa dobre predavaju tak nekladu taky velky dôraz na kvalitu alebo inovacie, lebo vedia ze produkt bude aj tak uspesny – su to obchodnici ak to tak surovo nazvem, Steve bol clovek ktory v produkte videl dušu a to tam chyba
No nevím, ale iOS6 byl určitě ještě pod kontrolou Jobse minimálně jeho začátek. Spíš bych řekl, že by iOS7 byl na vyšší úrovni i když možná bez tak velkých dramatických změn. Ale to je jen dohad. Možná by ty změny dnes taky připustil.