Minulý týden jsme vám představili nejnovější počin společnosti Google, kterým je nový telefon Moto X, jenž poprvé vyrábí sám Google, kterému patří Motorola. Telefon je sice zajímavý a množství informací o něm jste měli možnost přečíst v článku Motorola Moto X: první telefon vyráběný přímo od Googlem se vyrábí v USA a nabízí 24 hodinovou výdrž baterie, tentokrát nás však Moto X zajímá z jiného důvodu. Tím je reklamní kampaň, kterou Google během víkendu spustil a ve které paroduje Apple a jeho slogan Designed by Apple in California. Stejný nápis jsme sice měli možnost číst na všech produktech společnosti Apple již desítky let dozadu, ovšem Apple až nyní použila společnost s nakousnutým jablíčkem v logu slogan v samotné reklamní kampani.
Problém je v tom, že v době kdy se největší světová velmoc potýká se vzrůstající nezaměstnaností, není slogan Navrženo v Kalifornii zrovna tím, co by běžný Američan chtěl slyšet. Apple sice skutečně veškeré své produkty designuje přímo ve svém sídle v Kalifornském Cupertinu, ovšem o výrobu se již starají dodavatelé z celého světa a finální produkty se pak montují převážně v Asii. Také proto najdete na produktech sice nápis Designed by Apple in California, ovšem s dovětkem Assembled in China. Tento dovětek však Apple ve své reklamní kampani již samozřejmě nepoužívá a toho využil právě Google při propagaci svého Moto X.
Google v nové reklamní kampani hlásí slogan Designed by you. Assembled in the USA, tedy navrženo vámi. Smontováno v USA. To samozřejmě nejn že přímo reaguje na kampaň Applu, ale také hraje na city běžným Američanům, kteří si den co den uvědomují riziko ztráty zaměstnání a jsou hrdí na to, že jejich země vyrábí a tím pádem také zaměstnává produkt, který si mají jít koupit. Ostatně říká se, že prezident Obama vyhrál druhé prezidentské volby díky pověstné hlášce jeho volebního guru, který prohlásil: „Usama bin Ladin je mrtvý, General Motors žije“. Apple jak víte přenáší sice část své výroby přímo do USA, ovšem jedná se o skutečně velmi nízké procento strojů, které se v USA budou vyrábět.
Ty úvahy považuji za značně zavádějící a z hlediska Google se jedná pouze o reklamu. Žádný smysluplný profit pro USA v tom není.
—
Vezměte to z hlediska celkového nákladu na produkci třeba iPhone.
—
1. Vývoj, návrh (včetně součástek) – všechno doma
2. iOS – všechno doma
3. Součástky – půlka doma, půlka zbytek světa
4. Marketing – taktéž domácí práce
Tyto činnosti vytvářeji 95% hodnoty celého produktu, jsou produkovány a zůstávají doma v USA.
A jaké jsou náklady na montáž jednoho iPhone5? 10 USD? Kvůli tomu skutečně nemá cenu stěhovat výrobu iPhonu do USA, ta práce je tak nízkoproduktová, že by ji v USA stejně dělali maximálně tamní Číňané, Mexičané a podobná individua.
USA nepotřebují stěhovat domů montážní linky iPhone, potřebují vybudovat dalších 5 Applů, kteří by si nechali montovat finální produkt za levno i třeba někde venku, ale zbytek hodnoty produktu by zůstal doma. A to není pochopitelně žádná sranda, když se podívám, jak tápe Google, Microsoft, HP, Dell a další, ikony IT průmyslu USA.
Ono to krásně zní, ale v USA nenajdeš na jednom místě 150 000 typických Američanů, ochotných pracovat za 100 USD na týden. A kvůli takovým penězům se ani nebudou z jiných částí USA sestěhovávat kvůli jedné montážní superlince. To by někdo někde musel vybudovat malé město pro takovou třídu zaměstnanců, velikosti Olomouce, závislých na jediné továrně. Hloupost jako Brno. Foxcon je schopný montovat telefony za tak nízké peníze právě proto, že Číňanů je miliarda a většina jsou pořád chudí jako kostelní myš, klidně budou makat za pár šupů 7 dní v týdnu a spát a žít jako vojáci v českých kasárnách za bolševika. Protože to mají v povaze, nebrblat a makat. V USA tohle zajistit nikdo nedokáže v množství, které by potřeboval Apple.
—-
Google těch svých „pár“ Motorol Moto X zbastlí ve stávajících továrnách Motoroly. Kolik myslíte, že jich bude? 100 milionů za rok? Jako iPhone? :-) :-) :-) Tak možná 100 tisíc. Je to totiž pořád jenom další ze stovek Androidích telefonů. Lidi už z nich začínají být otrávení. A tohle, nezlobte se na mě, je jen další tuctový TOP model s Androidem. Nudný, nevýrazný, ničím nepřitažlivý.
Marketingově je to skvělé… To, kde je výrobek sestaven je pro Američana dost citlivé téma. Nejde o to, kolik procent výroby to znamená.
Apple si musí dávat velký pozor, aby nebyl vnímán jako americká firma, která peníze vyvádí do daňového ráje (Nizozemsko) a práci dává Číňanům. Na rozdíl od Čechů jsou Američané na svou vlast hrdí. Vnímají své firmy tak, že mají být prospěšné především Americe a rozhodně ne Číně.
O tom, jaký má Apple „vztah“ s američany snad nemusíme diskutovat a nezměnil se ani za dob, kdy v USA nemontovala snad vůbec nic. Apple je považován za národní klenot a rozhodně si nemusí dělat starosti s tím, že by jej američané najednou začali vnímat jinak. 4 z pěti nejlépe placených manažerů USA pracují pro Apple. Apple zaplatil na daních úplně nejvíc ze všech firem v USA. Zaměstnává 80 tisíc lidí, (v roce 2010 to byla jenom polovina – takže enormní růst), většinu na území USA. I to je jasná vizitka o této firmě.
je podla mna lepsie mat smartfon vyrobeny mimo ciny, kedze v cine funguje otroctvo v tych fabrikach, a netreba to podporovat
je lepsie ked sa vytvoria pracovne miesta pre nezamestnanych a oni nech vyrabaju smartfony pre svoju krajinu – taky napad schvalujem
Parmon:
tak Cesi a Slovaci nemaju byt na co hrdi, rozpadavajuce sa ekonomiky, nezamestnanost a ciganske problemy, ……., chatrajuce pamiatky na slovensku…
iMac:
dalo by sa ale apple by musel znizit marzu na iphone z 38 na 10-15% a vyrabat doma, v chine robia takmer zadarmo = za stravu a ubytovanie ako otroci, teda applu sa to oplati,
vyrabanie iphonov v usa = nebude to az tak vzdialene, kedze sa zacali macy robit v USA
To iMac:
Proboha jak jste přišel na to, že Apple je firma, která v USA platí největší daně??? Nějak vám uteklo, že Apple měl slyšení před senátem, aby vysvětlil, jak je možné, že při tak obrovských ziscích má tak malé daně…
Taky by mě zajímalo, která polovina součástek pro iPhone se vyrábí v USA??? Pro výrobu součástek v USA není jediný důvod.
Nechci kritizovat Apple, snaží se optimalizovat svoje náklady jako každá jiná firma. To je v pořádku. Ale nezkoušejte někoho přesvědčit, že je v tomhle ohledu lepší, než kdokoliv jiný…