O tajnom programe PRISM dnes vieme snáď už všetci, bolo by celkom šokujúce, keby sa zapojené spoločnosti rozhodli bojovať proti tomuto programu samé. Najvýznamnejší technologickí giganti tejto doby, mimo iného tiež Apple a Google, sa rozhodli vyzvať prezidenta Baracka Obamu a americkú vládu k tomu, aby zverejnili všetky dáta ohľadom utajeného programu organizovaného Národnou bezpečnostnou agentúrou NSA.
Kauza prepukla krátko po tom, ako informátor Edward Snowden odhalil tajné dáta pre britský portál The Guardian. Pretože sa spočiatku očakávalo, že o tomto programe zapojené spoločnosti veľmi dobre vedia a budú sa snažiť celú kauzu ututlať, je celkom šokujúce, že sa postavili proti programu a vyzvali vládne organizácie, aby informácie o tajnom programe odhalili. Konkrétne žiadajú prezidenta USA a americkú vládu, aby odhalili presné čísla týkajúce sa programu PRISM. Pod tento list sa podpísalo celkovo 46 právnických osôb, z toho 22 spoločností a 24 nátlakových skupín, mimo iného Americká únia občianskych slobôd (UCLA), Wikipedia Foundation a Electronic Frontier Foundation (EFF). Medzi spoločnosti, ktoré podpísali tento list, patrí aj AOL, Apple, Dropbox, Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Mozilla, Tumblr, Twitter a Yahoo. Opierajú sa pritom o zákony US Patriot Act a Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA).
Pod tento list sa odmietli podpísať dvaja najvýznamnejší operátori v USA, AT&T a Verizon. Uniknutý dokument pritom jasne poukazuje na to, že Verizon je povinný odosielať metadáta (čísla, čas, trvanie hovoru, atď.) agentúre NSA vrámci jej programu PRISM. Voči programu sa postavili aj viacerí vládni predstavitelia z oboch strán, ktorí mimo iného naznačili, že chcú trvalo zakázať agentúre NSA zbierať dáta z hovorov. Spoločnosti sa nakoniec rozhodli vyzvať vládu k tomu, aby tieto dáta zverejnili bez toho, aby si najprv musela vyžiadať povolenie od tajného súdu. Pretože vrámci tohto programu môže NSA pristupovať k dátam uloženým na cloudových úložiskách, spoločnosti majú obavy o súkromie užívateľov.
*Zdroj: The Guardian
je faktom ze USA sa snazi o kontrolu nad svetom a im sa to aj dari
monitorovat internet a hovory je chore – a zasahuje do do sukromia, no horsie a zvratene je ked niekto tieto data odosiela a uchovava – ci uz cloud, sms, mms, rozhovory == na to nemaju pravo