Jak říká jedno staré ajťácké přísloví „batoh, peněženka a disk nikdy nestačí“, tak i já stále balancuji mezi možností rychlého SSD disku a velkého HDD. Je to více než rok co jsem jeden ze svých Maců upgradoval SSD diskem a výměnou Superdrive mechaniky za HDD 512GB. Na SSD jsem dal systém a aplikace HDD obsadila má Aperture knihovna. Byl jsem celkem spokojený, celkem, to vážně nemám rád. Rok a půj jsem tedy přežíval, přišel na pár triků jak zajistit aby to MBP zvládl a nedával jsem mu každý týden umělé dýchaní, přesouval jsem data mezi SSD a HDD. Až přišlo podzimní představení novinek a s ním Fusion.
„Paráda, konečně něco pro mně“ jenže jsem to pustil z hlavy až do včerejška, článek o vytvoření Fusionu „svépomocí“ to mě nakoplo. Spustil jsem zálohu, stáhnul instalačku Mountain Lionu a ráno vyrazil pro nový disk, protože jsem nechtěl čekat, zajel jsem do nedalekého elektra a koupil první terový přenosný disk. Doma jsem vytáhl šroubovák PHILIPS #00 a vytáhl starý 512GB HDD. Jaké bylo mé zděšení když jsem zjistil že cesta pro disk nikam nevedla, nový disk je dvakrát větší než se do OWC rámečku vejde. Přesněji do rámčku by se vešel, ale nenasadím už na MacBooka spodní víko.
Teď už to nevzdám! Vytáhl jsem první disk ze šuplíku namontoval na místo a pustil se do instalace. Instalaci jsem spustil podržením klávesy option z SD karty. Rozhodl jsem se k samotné instalaci použít možnosti grafického rozhraní a nastavil RAID stripped, toto řešení by teoreticky mělo dát stejný výsledek jako použití terminálových příkazů. Poté jsem již pustil klasickou instalaci s obnovou z Time Machine. Jaké bylo mé rozladění když mi instalátor oznámil že má záloha je poškozená a není možné pokračovat. Půl hodina dýchání zhluboka, počítání do tisíce a ještě dále, poté děkování bohu, že jsem paranoidní a mám vše zálohováno několikrát. Pustil jsem tedy novou čistou instalaci. Prošel si konfigurací nového počítače a začal přemýšlet jak otestovat zda opravdu Fusion funguje. Napište mi prosím Vaše nápady jak otestovat zda Fusion opravdu funguje. Jsem připraven na libovolný rozumný test a rád o něm podrobně poreferuji.
Co je k tomuto řešení potřeba
- Rámeček pro instalaci HDD místo SuperDrive mechaniky (například OWC)
- Šroubovák Phillips #00
- SSD
- HDD
- SD nebo USB 8GB
- Instalační balíček Mountain Lion
- Zálohu dat
- Pevné nervy
- Štěstí
Postup (postup se může mírně lišit)
- Vytvoříme instalační disk OS X: Přejdeme do Aplkace a pravým tlačítkem (dvouprstým gestem)
- Klikneme na Instalace OS X Mountain Lion.
- Klasicky klikneme na zobrazit obsah baíčku.
- Přejdeme na Content/SharedSupport
- InstallESD.dmg dáme otevřít v aplikaci DiskUtility
- V disk utility vybereme InstallESD.dmg
- Vybereme obnovit zkontrolujeme že ve zdroj je InstallESD.dmg
- Do cíl přetáhneme SD nebo USB z nějž budeme instalovat
Klikneme na Obovit
- Nainstalujeme SSD a HDD podle návodu OWC.
- Připojíme instalační medium.
- Podržíme option (Alt) a zapneme MacBook.
- Vybereme Mac OS X.
- Zvolíme Disková utilita.
- Zvolíme jeden z disků
- Klikneme na RAID.
- Klikneme na +.
- Nastavíme název.
- Vybereme Typ sady – Stripovaná řada.
- Přetáhneme na název oba disky.
- Klikneme na Vytvořit.
- Počkáme na vytvoření disku.
- Ukončíme disk utilitu.
- Spustíme instalaci (buď čistou, nebo s obnovou z TimeMachine).
- Počkáme na dokončení instalace
- Zakážeme uspávání disků (SSD disky při uspávání rády umírají).
- Hotovo!
Půjdem mi nainstalovat fusion drive na iMac 2010 když v něm mám 120GB Vertex 3 a 2TB HDD? Díky
No podla mna toto nebude to prave fusion … je to klasicky strip a neviem ci si s tym nieco urychlil alebo skorej spomalil … pri stripe ti aj systemove subory moze ukladat na klasicky HDD a tym padom sa vsetko predlzi pri nacitavani … podla mna sa tytmto stratila vyhoda a rychlost disku SSD
a je to urcite fusion drive??? alebo len raid? podla toho co som cital fusion drive nie je raid – postupoval by som skor podla navodu http://www.mac-gamer.net/how-to/roll-your-own-fusion-drive/ ale ked to overite testami budem rad ked to bude take easy nasetupovat FUD rovno cez diskutilitu
Diky za navod, jen bych autora rad poprosil, aby poopravil tech cca 9 zamen slova jsme na jsem.
Bohuzel na mem iMAC-u mam na miste odkazu jen prazdne okno. Pri klik na odkaz se mi ukaze text:
Bohužel požadovaná informace nebyla nalezena, kontaktujte nás na roman.zavrel@letemsvetemapplem.eu a my ji radi doplníme.
Tak nevim co mam zle nebo snad neco spatne delam. Jinak clanek je vyborny jen bych prosil trochu vice podrobnost. Mam v iMAC-u 250GB SSD spolecne s 2TB klasickym HDD. Vytvoreni Fusion by bylo pro me celkem zaujimave jen se trochu obavam zda to podle toho navodu dokazi.
Dekuji za clanek, ale autor by si to opravdu po sobe mohl alespon precist.
Majk, Jufus: vzhledem k tomu ze disk utility je GUI pak by prikaz provedene pres terminal a ty provedene prez GUI mely byt srovnatelne. Jsem pripraveny vyzkouset a popsat take variantu s pomoci terminalu, z velke casti bude shodna. Rad bych, ale nyni provedl nekolik testu realne funkce. Proto pokud Vas napadaji metody testovani rad je provedu.
Upozornim ze istats nejsou schopne rozlisit ktery disk zrovna pracuje.
Dalsi zjisteni je, ze po prvnim spusteni nekterych aplikaci doslo ke kratkodobemu vytizeni disku v radech desitek sekund, pricemz v aplikaci jiz slo normalne pracovat. Zajimave zjisteni take je ze spusteni temer libovolne aplikace, word, aperture, excel, iphoto trva priblizne 6sec. Vsechny aplikace byly nainstalovany az po zaplneni prostoru velikosti odpovidajicimu SSD disku. Bohuzel nevim jak urcit kam se ktera data kopirovala.
Právě jsem provedl nová měření se stopkama v ruce:
Aperture: 3,1sec.
Word:3,9sec
Excel: 3,7sec
Pages: 9sec (slyšitelný disk)
iPhoto 7sec(slyšitelný disk)
Fusion drive je na urovni OS X 10.8 takze by to malo takto fungovat
Romane ted si opravdu pripadam jako blb (mozna je to pravda), ale ted vazne. Mam na mysli odkazy na Fusion a Custom_fusion_disk_install. Mam tam 2 prazdne okna 15×15 cm (iMAC 27′) a kdyz kliknu na ten odkaz tak se mi objevi ten text „Bohužel požadovaná informace……..“
@ Roman (reakce na příspěvek Karla): Nefunkční je odkaz na obrázek ( http://www.letemsvetemapplem.eu/wp-content/uploads/2012/11/obrázek.jpg ) – mám stejný problém, ale já ho nepotřebuju… ;)
@ Roman: P.S. Nefunguje mi ani tento – http://www.letemsvetemapplem.eu/wp-content/uploads/2012/11/Sn%C3%ADmek-obrazovky-2012-11-02-v%C2%A020.27.28.jpg
@Michal Hrabec, Majk, Jufus (a ostatní): POZOR!!! Obávám se, že DiskUtility GUI nelze použít, neboť tam lze vytvořit pouze RAID volumes. A RAID0, který autor použil, rozhodně jako Fusion fungovat nebude, neboť se jedná o tzv. stripping, neboli prokládání (data jsou v blocích střídavě uložena na jednotlivých discích pole, čímž se dosáhne rychlejšího přístupu – data se čtou současně z více disků). Fusion, jak jsem pochopil, vyžaduje tzv. Logical Volume Group (LVM), tedy zjednodušeně řečeno pouhé spojení disků do jednoho celku bez prokládání. Právě toto je důvodem použití DiskUtils v terminálovém režimu – vytvoření LVM Group je funkcí CoreStorage, k němuž se v GUI nedostanete… Takže se, Michale, obávám, že teď máš na svém MBP RAID0 vytvořený z SSD a klasického HDD, který bude maximálně tak rychlý, jako ten klasický HDD… Se všemi nevýhodami z tohoto uspořádání plynoucími… :(
Jediný správný postup je zcela zjevně tento: http://jollyjinx.tumblr.com/post/34638496292/fusion-drive-on-older-macs-yes-since-apple-has
Pro koho znalost jakéhokoli OS končí tam, kde začíná příkazový řádek (terminál) a nechápe podstatu výše uvedeného postupu, měl by zvážit, zda se do něčeho podobného vůbec pouštět…
Jak zakazu uspavani pouze ssd disku ?
Franta Jetel: Nad tim uvazuji take, proto hodlam overit i druhy zpusob. Jenze bohuzel nevim jaky zpusob zapisu RAID 0 v OS X pouziva, jedna se totiz o SW reseni a tudiz ridit zapis na vice disku ubira procesorovy cas.
Po dokonceni testu prvniho reseni, pristoupim k druhemu, a vysledky porovnam a podelim se s Vami. Napada mne nekolik duvodu proc se tvari soucasne reseni jako spravne i kdyz byt nemusi. Bez hlubsiho prozkoumani samotne logiky Fusionu jsou to cire spekulace.
Jeste doplnim, ze jedine testy ktere mam k dispozici jsou sluch a stopky. Nenasel jsme nastroj ktery by dokazal alespon neco zjistit. Tyto ukazuji ze k nejakym akcim dochazi, i kdyz to muze byt pouhe defragmentovani. Na druhou starnu jsou tady i znatelne rozdily ve spousten mene pouzivanych aplikaci od tech vice pouzivanych.
@ Seki: Dobrá otázka, od rána to hledám… ;)
@ Bas: RAID0 je vždy RAID0, ať už se realizuje pomocí SW nebo HW… Podle popisu v man diskutil je RAID0 „stripped“, takže pro Fusion zcela zjevně nepoužitelný… Logiku Fusion jsem dle všech popisů pochopil tak, že OS v rámci LVM Group přesouvá „frekventovaná“ data na rychlejší HDD – to by měl být základní princip, samozřejmě to ve skutečnosti bude složitější… Nicméně z tohoto základu pro mne vyplývá závěr, že na RAID0 Fusion fungovat nebude…
@ Seki: Bojím se, že standardní systémovou cestou selektivně uspávat disky nepůjde… Alespoň v popisu příkazu „pmset“ jsem nic takového nenašel…
@Franta Jetel: Ja to hledam uz asi pul roku zrusit uspavani obou de ale to zere spoustu energie a nesveci to zase HD ale jak neuspavat jen SSD nevim.
Mozna by nam to mohl rict autor clanku ?
@ Seki: Jak už jsem psal – jsem na 99.9% přesvědčen, že prostředky OS X to zařídit nelze… Tím samozřejmě nevylučuji existenci jiné možnosti, ale to už bude muset být buď speciální aplikace, anebo hack… Autor článku má teď bohužel asi spoustu starostí s RAID0, který si nakonfiguroval na svém MBP… :( … Tím význam jeho testu nijak nezlehčuji – naopak oceňuji, že se do toho pustil na „ostrém“ stroji a jenom s TimeMachine zálohou. Tomu říkám odvaha…